Ardys sekso pirkėjų rojų Lietuvoje: bausmes numato ne tik prostitutėms

Siūloma panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija ir numatyti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui.

Prostitutės,ekologinės policijos reidas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Prostitutės,ekologinės policijos reidas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Dovilė Šakalienė<br>T.Bauro nuotr.
Dovilė Šakalienė<br>T.Bauro nuotr.
--- Domantas Umbrasas --- Prostitutės, prostitucija, vilniaus stoties rajonas, kekšės, kurvos, narkomanės, plaštakės<br>D.Umbraso nuotr.
--- Domantas Umbrasas --- Prostitutės, prostitucija, vilniaus stoties rajonas, kekšės, kurvos, narkomanės, plaštakės<br>D.Umbraso nuotr.
Merginos, prostitutės, kekšės, paleistuvės, suteneriai, išprievartavo, seksas, meilė už pinigus<br>M.Patašiaus nuotr.
Merginos, prostitutės, kekšės, paleistuvės, suteneriai, išprievartavo, seksas, meilė už pinigus<br>M.Patašiaus nuotr.
merginos, kojos, pristitucija, prostitutės, išprievartavo<br>M.Patašiaus nuotr.
merginos, kojos, pristitucija, prostitutės, išprievartavo<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Oct 31, 2019, 10:42 AM

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė įregistravo tai siūlantį Baudžiamojo kodekso papildymo projektą straipsniu, reglamentuojančiu „atlygintinį naudojimąsi asmens seksualinėmis paslaugomis“.

Pagal projektą, „tas, kas siekė pasinaudoti arba pasinaudojo atlygintinėmis asmens seksualinėmis paslaugomis, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba areštu“.

D. Šakalienės nuomone, projektu siūlomas sekso paslaugų pirkimo kriminalizavimas prisidės prie prostitucijai išnaudojamų asmenų skaičiaus bei prostitucijos paklausos mažinimo ir prekybos žmonėmis prevencijos.

Ji taip pat parengė Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siūlo pripažinti netekusiu galios straipsnį – „Vertimasis prostitucija, atlygintinis naudojimasis prostitucijos paslaugomis“.

Pasak D. Šakalienės, projekte teikiamas modelis remiasi „švediškuoju“ modeliu, kuriame baudžiamas atlygintinai prostitucija besinaudojantis asmuo, o ne asmuo, teikiantis seksualines paslaugas.

Šis modelis, anot jos, galioja Švedijoje, Norvegijoje ir Islandijoje ir jo perkėlimas į Lietuvos teisinę sistemą numatytas Seimo dar 2014 metais priimtoje rezoliucijoje „Dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą“.

D. Šakalienė mano, kad siūlomas teisinis reguliavimas suteiks teisėsaugos institucijoms platesnių galimybių patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn ne tik už asmenų išnaudojimą prostitucijai (prostitucijos „paslaugų“ pirkimą), bet ir už kitus nusikaltimus asmens saugumui, kurių aukomis tampa prostitucijai išnaudojami asmenys (išžaginimai, išprievartavimai, kūno sužalojimai, kt.).

Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, už vertimąsi prostitucija 2015-2019 metais buvo nubausta 799 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą – 543) asmenų, už atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis – 104 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą –11).

„Iš pateiktos statistikos akivaizdu, kad administracinės baudos neatgraso nuo vertimosi prostitucija, neproporcingai daug baudų skiriama asmenims, parduodantiems seksualines paslaugas.

Daugelis besiverčiančių prostitucija asmenų yra nepajėgūs sumokėti skirtų baudų. Besikaupiančios baudos apsunkina galimybes keisti gyvenimo būdą ir turėti pajamų iš legalaus darbo.

Administracinių baudų skyrimas už vertimąsi prostitucija didina ir prostitucija besiverčiančių asmenų pažeidžiamumą, kadangi užkerta jiems kelią kreiptis į policijos pareigūnus tapus smurto, seksualinės prievartos aukomis“,- sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Kodeksų pataisas Seimo narė Dovilė Šakalienė parengė, remdamasi moterų ir mergaičių lytinio išnaudojimo ir kovos su prostitucija srityje dirbančių ekspertų bei NVO rekomendacijomis.

Projektus kartu su D. Šakaliene tekia Seimo nariai socialdemokratai Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas bei konservatorė Monika Navickienė.

Siūloma, kad naujos nuostatos įsigaliotų 2020 m. kovo 1 d.

Kaip rašė lrytas.lt, Vokietijos psichologų duomenimis, dėl patiriamo smurto, depresijos, priklausomybių ir kitų sveikatos sutrikimų vidutinė tikėtina prostitucijoje išnaudojamos moters gyvenimo trukmė – vos 33 metai.

Lietuvoje tokiems asmenims valstybės mastu nepadeda niekas, tik nevyriausybinės organizacijos.

Per metus Lietuvoje nubaudžiama šimtai moterų už vertimąsi prostitucija ir tik keliolika pirkėjų. Kaip naujos įstatymo pataisos pakeistų situaciją, portalas lrytas.lt kalbėjosi su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadove Kristina Mišiniene.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.