Nesugebėjus išspręsti I. Rozovos klausimo, opozicija ir valdantieji apsikeitė abipusiais kaltinimais

Pastarąją savaitę subliuško iniciatyva surengti apkaltos procesą galimai šiurkščiai Konstituciją pažeidusiai ir duotą priesaiką sulaužiusiai parlamentarei Irinai Rozovai. Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad opozicijos inicijuotos I. Rozovos apkaltos nepalaikė, nes, pasak jo, pati opozicija sužlugdė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo išvadą dėl I. Rozovos ir Valstybės saugumo departamento (VSD) komitetui pateiktos informacijos netinkamo naudojimo.

Irina Rozova.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Irina Rozova.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Irina Rozova.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Paulina Levickytė, ELTA

May 26, 2020, 5:00 PM

Tuo metu konservatorius Laurynas Kasčiūnas tokius paaiškinimus vadina visišku absurdu ir teigia, kad NSGK parlamentinis tyrimas bei apkaltos procedūra I. Rozovai yra du skirtingi dalykai. Pasak parlamentaro, valdančiųjų sąmokslas su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija (LLRA-KŠS) bei didelis noras išsaugoti koaliciją sutrukdė įvykdyti apkaltos iniciatyvą.

Ketvirtadienį Seime ne tik sustojo opozicijos iniciatyva surengti apkaltos procesą I. Rozovai, bet taip pat nebuvo pritarta, kad būtų toliau tęsiamas NSGK parlamentinis tyrimas dėl tos pačios Seimo narės. Abi šios iniciatyvos Seime pastaruosius pusę metų ėjo viena kitos lygiagrečiai, kuomet sausį NSGK nesutapus parlamentarų nuomonėms dėl parlamentinio tyrimo komisijos tikslingumo, opozicija, nelaukdama komiteto išvadų, nusprendė rinkti Seimo narių parašus sudaryti apkaltos komisiją.

R. Karbauskis: opozicija suka savo pačių uodegas

Valstiečių lyderis, vertindamas situaciją, Eltai teigė, kad I. Rozovos apkalta būtų pasiekusi Seimo plenarinių posėdžių salę, jei ne opozicijos daugiau nei pusę metų keliamas chaosas NSGK komitete. Anot jo, kadangi pačių NSGK opozicijos komiteto narių pavardės minimos NSGK inicijuojamame parlamentiniame tyrime, tai, pasak R. Karbauskio, šie tikslinai sužlugdė tyrimo procesą.

„Jeigu opozicija iš tikrųjų pakeistų savo elgseną NSGK, kurio išvados mes laukėme, jeigu teigiamai būtų balsuojama dėl išvados, o išvada I. Rozovai buvo neigiama, – tai mes palaikytume, kad darbas būtų tęsiamas. Dabar patys konservatoriai dėl NSGK išvados balsuoja priešingai – jie ją atmeta, bet siūlo sudaryti komisiją. Tačiau čia kyla klausimas, mieli žmonės. Ką jūs darote?“ – Eltai teigė R. Karbauskis.

R. Karbauskis pripažino, kad opozicijos inicijuotos I. Rozovos apkaltos nepalaikė būtent dėl to, kad pati opozicija sužlugdė NSGK parlamentinio tyrimo išvadą.

„NSGK pažymoje jie patys paminėti: ir G. Landsbergis, ir Kasčiūnas. Jie suko savo uodegą, bet kartu balsavo prieš pagrindą sudaryti komisiją Rozovai. Tad realiai mes, tie, kurie planavome balsuoti už komisijos sudarymą dėl I. Rozovos, mes to tiesiog nebegalėjome daryti. Nereikia vaidinti čia spektaklių. Mūsų pozicija buvo nuosekli, tačiau jie, rūpindamiesi savo pačių kailiu, išdavė patį principą, jie pasielgė neetiškai visais atžvilgiais“, – sakė jis.

Valstiečių lyderis įsitikinęs, kad tiek NSGK tyrimo išvada, tiek opozicijos inicijuotas apkaltos procesas – susiję dalykai. Pasak R. Karbauskio, atmetus vieną iniciatyvą, kita taip pat negalima.

„Jei jie grįžtų prie tos NSGK pažymos ir, atitinkamai ją pataisę sakiniu ar kitu, ją priimtų, tokiu atveju mes pakeisime savo balsavimą. Bet daryti taip, kaip jie pasielgė, yra neįmanoma – jie panaikino priežastį. NSGK išvada yra priežastis, kuri gulasi pagrindu apkaltos komisijai (...). Kol nebus konstatuota NSGK išvada, tol mes tikrai nebalsuosime dėl apkaltos. Nuo jų priklauso viskas, o ne nuo mūsų. Aš tą esu pasakęs ir kartosiu tūkstantį kartų“, – pabrėžė R. Karbauskis.

L. Kasčiūnas: valdantiesiems politiniai žaidimai yra aukščiau už Konstituciją

L. Kasčiūnas tuo metu teigė, kad NSGK parlamentinis tyrimas bei apkaltos procedūra I. Rozovai buvo du skirtingi dalykai. L. Kasčiūnas apgailėtinu pavadino valdančiųjų lyderių sprendimą nepalaikyti apkaltos klausimo. Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad patys valstiečių lyderiai pasirašė, kai buvo renkami parlamentarų parašai dėl apkaltos procedūrų pradėjimo.

„Tai visiškas absurdas. Aš tik priminsiu, kad mes atskyrėme tuos du dalykus. Tai visiškai negretinami dalykai. Jiems politiniai žaidimai yra aukščiau už norą išsiaiškinti tiesą, ar žmogus pažeidė Konstituciją, ar ne. Tai dar labiau apgailėtina, kaip galima gretinti tokius dalykus? NSGK tyrime jie norėjo pasinaudoti Rozova, kad galėtų sumedžioti politinius oponentus. O parašais apkaltos proceso pradžią parėmė pats R. Karbauskis, D. Gaižauskas, A. Širinskienė ir visas valstiečių elitas. Mes jau sausio mėnesį matėme, kad duomenų užtenka pradėti procesą. Tik po to prasidėjo valdančiųjų vilkinimas, jie netraukė klausimo į darbotvarkę, prašė pertraukų ir panašiai“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas teigia, kad tikriausiai tai buvo paskutinis teisinis šansas pradėti apkaltos procedūras I. Rozovai, bet, pasak jo, valdančiųjų sąmokslas su LLRA-KŠS bei didelis noras išsaugoti koaliciją tam sutrukdė.

„Apkaltos specialioji tyrimo komisija, kuri būtų sukurta ir ką mes siūlėme, ji turėjo visus duomenis patikrinti ir pasakyti, ar reikia parlamentinio tyrimo, ar nereikia. Tai čia yra visiškas savo politinio sąjungininko pridengimas. Tyrimų komisija būtų patikrinusi visus duomenis ir ten būtų pamačiusi visą voratinklį, kuriame ne tik I. Rozovos pavardė minima, bet kalbama ir apie žmones, kurie dalyvauja politikoje ir yra susiję su Lietuvos lenkų rinkimų akcija, natūralu, kad yra visiškas dengimas ir valdančiųjų susitarimas su šios frakcijos lyderiais. Taip, tikrai manau, kad tai visiškas akibrokštas ir gelbėjimas savo politinių partnerių“, – sakė jis.

L. Kasčiūnas taip pat atkreipia dėmesį, kad valdančiųjų suformuluotose NSGK tyrimo išvadose net nebuvo paminėta, kad reikia apskritai I. Rozovai inicijuoti apkaltos procesą. Pasak jo, NSGK tyrimu dėl I. Rozovos buvo tik prisidangstoma, norint susidoroti su opozicija.

„Jų NSGK išvadų projekte galiausiai net nebuvo, kad reikia kelti nepasitikėjimo klausimą I. Rozovai“, – sakė konservatorius.

Parlamentaras taip pat nemano, kad Seimo kreipimasis į Etikos ir procedūrų komisiją pajudins ledus I. Rozovos apkaltos klausime.

„Etikos ir procedūrų komisija dar tars, žinoma, žodį, bet tai tik rekomendacijos. Manau, kad I. Rozovos klausimą valdantieji visiškai įšaldė ir išeliminavo jį iš darbotvarkės“, – pripažino L. Kasčiūnas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.