V. Landsbergis apie teisiamuosius Sausio 13-osios byloje: „Lietuva sulindo į krūmus“

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis nesamone ir absurdu vadina tai, kad Sausio 13-osios byloje nebuvo nuteisti aukščiausi tuometiniai sovietų sąjungos pareigūnai ir teigia, kad net nepakviesdama jų duoti parodymų Lietuva „įlindo į krūmus“.

Vytautas Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vytautas Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vytautas Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vytautas Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 31, 2021, 2:20 PM

„Yra nesąmonė, absurdas ir tai akivaizdžiai matoma. Robertas Povilaitis dešimtis metų kala, beldžiasi į aklas Lietuvos „teisingumo“ duris. Dabar šiek tiek pradeda pleišėti tos durys ir galbūt tai bus proveržis. Aš tikiuosi, kad šis Apeliacinio teismo sprendimas jau yra proveržis į tikro valstybingumo pusę“, – trečiadienį žurnalistams sakė jis.

Apie tai jis kalbėjo paklaustas nuomonės dėl situacijos, kai Apeliacinis teismas Sausio įvykius įvardijo karine operacija, tačiau kaltinamųjų suole nebuvo karinės operacijos vadovo.

Pirmasis faktinis valstybės vadovas pabrėžė nežinantis, kokios procedūros turėtų būti taikomos, tačiau, teismas įvardija, kad Sausio įvykių kaltininkai įgyvendino aukščiausio lygmens valdžios valią, o kas tuo metu buvo aukščiausias sovietų pareigūnas – aišku.

„Jeigu tas asmuo net nepakviestas duoti parodymų, tai reiškia, kad Lietuva sulindo į krūmus ir nėra verta pagarbos visiškai ir tai yra jų (Rusijos – BNS) laimėjimas – ką čia su tokia Lietuva kalbėti“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Jis taip pat pažymėjo, kad prokurorai turėtų teikti teismui platesnius kaltinimus ir įtraukti daugiau kaltinamųjų.

„Jie turėtų pasikrapštyti pakaušius ir pagalvoti, kad jei prokuroras yra valstybės gynėjas, tai kokios valstybės gynėjai jie yra. Kada neteikia teismui reikalavimų, platesnių, negu pateikė anksčiau. Pas mus taip yra susukta, kad teismas negali pakviesti papildomų kaltinamųjų“, – tvirtino V. Landsbergis.

Buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas taip pat pabrėžė, kad gindama savo teisėjus nuo Rusijos persekiojimo Lietuva gina ir Europą.

„Bet kažkas leidžia, per daug leidžia. Ir Europos institucijos, ir galų gale – Jungtinių Tautų organizacija, kur Rusija, taip pat nesilaikanti jokių statutų, galbūt turėjo būti seniai pašalinta. Iš Interpolo tai tikrai turėjo būti seniai pašalinta. Per Interpolą gaudo mūsų teisėjus, tai ko vertas tas Interpolas? Rusijos toks šunelis ant dirželio?“, – klausė jis.

V. Landsbergis taip pat sakė manantis, kad Rusija neabejotinai išnaudos nuosprendį Sausio 13-osios byloje savo propagandai.

„Tas visą laiką eina, visą laiką eina su kaupu. Tikimasi paveikti psichologiškai, moraliai, išlaikyti tą baimės ir per baimę – pavaldumo ryšį. Mes turime iš to išsivaduoti“, – pabrėžė jis.

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė nuosprendį 67-iems nuteistiesiems Sausio 13-osios byloje. Apeliacinius skundus išnagrinėjęs teismas pakeitė bausmes 16-ai nuteistųjų, visiems jiems, išskyrus du, bausmės buvo sugriežtintos.

Visi asmenys buvo pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui bei nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis iki 15 metų.

Vieninteliams Lietuvoje esantiems kaltinamiesiems – Jurijui Meliui ir Genadijui Ivanovui – teismas sugriežtino bausmes ir skyrė jiems, atitinkamai, dešimt ir penkerius metus laisvės atėmimo.

Tarp pirmosios instancijos teismo nuteistų asmenų buvo ir tuometinis sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, jam buvo skirta dešimties metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau pernai buvęs ministras mirė, tad Apeliacinis teismas jo atžvilgiu bylą nutraukė.

14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas buvęs sovietų armijos Vilniaus garnizono vadas Vladimiras Uschopčikas, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės.

Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti.

Taip pat byloje patenkintas beveik 11 mln. eurų turtinės žalo atlyginimui valstybei skirtas civilinis ieškinys bei iš vos 125 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo ieškiniai, kurie priteisti Sausio įvykiuose žuvusio Apolinaro Juozo Povilaičio sūnui Robertui ir žmonai Onai.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.