LAT išteisino R. Paksą ir G. Vainauską garsioje byloje R. Paksas išteisinimą vadina „teisingumo gurkšniu“

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) ketvirtadienį paskelbė išteisinamąjį nuosprendį politikui Rolandui Paksui ir „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės vadovui Gedvydui Vainauskui prekybos poveikiu baudžiamojoje byloje.

Rolandas Paksas<br>D.Umbraso nuotr.
Rolandas Paksas<br>D.Umbraso nuotr.
Gedvydas Vainauskas<br>T.Bauro nuotr.
Gedvydas Vainauskas<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 3, 2021, 2:00 PM, atnaujinta Jun 3, 2021, 2:54 PM

LAT paliko galioti pernai balandį Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą išteisinti visus kaltinamuosius.

Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai nepripažino fakto įrodytumo, jog G. Vainauskas siūlė (žadėjo), o R. Paksas sutiko priimti kyšį.

LAT vertinimu, pirmosios instancijos teismas pagrįstai vadovavosi visuotinai pripažintu principu, pagal kurį visos abejonės ir neaiškumai, kurių nėra galimybės pašalinti, turi būti aiškinami baudžiamojon atsakomybėn traukiamo asmens naudai.

„Apkaltinamasis nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis, o duomenų, kuriais remiantis galima tik manyti, kad nusikalstama veika galėjo būti padaryta, nepakanka išvadoms apie asmens kaltumą padaryti ir apkaltinamajam nuosprendžiui priimti“, – rašoma Aukščiausiojo Teismo pranešime.

Anot LAT, esminis prekybos poveikiu elementas – kad G. Vainauskas pasiūlė 15 tūkst. eurų kyšį, o R. Paksas sutiko jį priimti už poveikį užtikrinant prekybos centro „Norfa“ Prienuose statybos užbaigimo akto pasirašymą – byloje grindžiamas vos keliomis užfiksuoto jų pokalbio frazėmis, nesant jokių inkriminuojamo korupcinio ryšio realumo įrodymų.

„Nenustačius R. Pakso ar jo vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ rėmimo (oficialaus ar neoficialaus) fakto, taip pat įrodymais nepagrindžius nei žadamų pinigų šaltinio, nei galimo jų perdavimo laiko ar būdo, taip pat neužfiksavus kokių nors kyšininkavimą realizuojančių veiksmų ar bent detalizuojančių pokalbių, neįmanoma daryti patikimos išvados, kad vos keliomis pokalbio frazėmis Gedvydas Vainauskas ir Rolandas Paksas realiai susitarė dėl neteisėto ar nepagrįsto atlygio (kyšio)“, – tvirtina Aukščiausiasis Teismas.

R. Paksas išteisinimą dėl prekybos poveikiu vadina „teisingumo gurkšniu“

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo priimtą galutinį išteisinamąjį nuosprendį prekybos poveikiu byloje buvęs „tvarkietis“, per apkaltą pašalintas prezidentas Rolandas Paksas vadina „teisingumo gurkšniu“.

BNS komentuodamas sprendimą jis sakė, jog džiaugiasi, kad „yra teisėjų, gerbiančių savo profesiją ir profesionalumą, kurie nepasiduoda politikų vėjams, įtakoms ar kitokiems veiksmams“.

„Aš džiaugiuosi šiuo sprendimu, ne tik kaip žmogus, su kuriuo susijusi šeima, draugai, artimieji, galų gale, buvę partiečiai, ir kad tas šydas, rūkas nuėjo į šoną, bet aš džiaugiuosi tuo, kad tai yra aiškus precedentas, parodantis, kad negalima šitaip daužyti politiniais užmojais žmonių, negalima naudoti straipsnio „Prekyba poveikiu“, kad susidorotum su neįtikusiais“, – teigė R. Paksas.

„Galbūt tas teisingumo gurkšnis – nekalbu tik apie save, kalbu apie daugelį žmonių, kuriuos šis straipsnis palietė ar dar palies, šis precedentas pastatys daug ką į savas vėžes“, – sakė jis.

Prokuratūros teigimu, R. Paksas ir G. Vainauskas dėl 15 tūkst. eurų kyšio už politiko pažadą paveikti statybos inspektorius dėl leidimo naudoti parduotuvę Prienuose susitarė 2015 metais.

Jie savo kaltę neigė. G. Vainauskas teigė, kad vykdė žurnalistinį tyrimą, o R. Paksas tvirtino, jog byla siekiama eliminuoti jį iš politikos.

Pirmosios instancijos teismas – Vilniaus apygardos teismas – kaltinamuosius išteisino, o Lietuvos apeliacinis teismas, kurio pirmininkas buvo Algimantas Valantinas, pernai spalį R. Paksą ir G. Vainauską pripažino kaltais dėl prekybos poveikiu ir buvusiam politikui skyrė lygtinę trejų metų laisvės atėmimo bausmę, o žiniasklaidos grupės vadovui – 26,3 tūkst. eurų baudą.

Taip pat byloje kaltintas verslininkas Antanas Juozas Zabulis buvo išteisintas. Dėl su šiuo verslininku susijusio epizodo išteisintas ir G. Vainauskas.

Šį nuosprendį R. Paksas ir G. Vainauskas apskundė LAT.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.