G. Landsbergis: ES narės linkusios pritarti sankcijoms Baltarusijai dėl migrantų krizės

Europos Sąjungos (ES) narės linkusios pritarti papildomoms sankcijoms Baltarusijai dėl migrantų krizės kurstymo Lietuvoje, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

G.Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
G.Landsbergis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 12, 2021, 10:22 PM

„Tikrai aplink stalą skambėjo solidarūs balsai – nuo Šiaurės iki Pietų. Tikrai esame girdimi, Europos partneriai mus palaiko“, – pirmadienį po ES užsienio reikalų ministrų posėdžio BNS sakė ministras.

Kolegoms G. Landsbergis pasiūlė tris variantus: įvesti penktąjį sankcijų paketą, kuris apimtų tiek asmenis, tiek įmones, plėsti sektorines sankcijas arba taikyti sankcijas konkrečioms kompanijoms, kurios organizuoja šiuos migrantų srautus. 

„Tos įmonės nebūtinai yra Baltarusijoje, reikia žiūrėti, kas dalyvauja, skatinant tuos procesus. Kol kas nenorėčiau įvardinti konkrečių įmonių, kadangi neturiu išsamios informacijos, bet su ES pagalba mes galėtume tokią informaciją sužinoti ir pritaikyti ES priemones“, – teigė ministras.

Pasak G. Landsbergio, dabartinis migrantų keliavimo būdas skiriasi nuo to, kuris buvo matomas praėjusio dešimtmečio viduryje, kai prieglobsčio prašytojai iš Artimųjų Rytų masiškai vyko į Graikiją per Viduržemio jūrą.

„Anksčiau pabėgėlius organizuodavo tie žmonės, ką mes vadiname piratais. Pabėgeliai plaukdavo plaustais, bėgdami nuo mirties, karo, bado ir kitų nelaimių. Dabar tai daro, organizuoja egzistuojančios kompanijos. Yra aviacijos kompanijos, turizmo agentūros, pervežimo agentūros. Kitaip tariant, jos gali būti žinomos, jos yra nustatomos, jos turi sąskaitų numerius, moka atlyginimus“, – aiškino ministras.

„Europos Sąjunga, atlikus išsamų tyrimą, galėtų toms įmonėms taikyti priemones už jų atliekamą veiklą“, – pridūrė jis.

Lietuva šiuos pasiūlymus ES institucijoms išdėstys poziciniame dokumente, o vėliau dėl jų plačiau diskutuos Bendrijos narės.

Be kita ko, užsienio reikalų ministras pabrėžė būtinybę ES lygiu tartis dėl neteisėtų migrantų readmisijos į kilmės šalis, pavyzdžiui – į Iraką. Pasak jo, šiuo metu Bendrija svarsto galimybę nebeteikti irakiečiams Šengeno vizų.

„Jei Irakas išgirstų ES ir Lietuvos prašymą dalyvauti grąžinimo programoje, tada būtų galima galbūt ieškoti ir tam tikrų nuolaidų tuose sprendimuose, kurie yra bemaž priimti. Tokių svertų egzistuoja, Europos Sąjunga jų turi“, – aiškino G. Landsbergis.

Šiemet Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje iš viso sulaikyti 1676 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra daugiau kaip dvidešimt kartų didesnis nei buvo per visus 2020-uosius.

Dėl to Lietuvos Vyriausybė yra paskelbusi ekstremalią situaciją.

Minskas tvirtina migrantų Baltarusijos teritorijoje nebestabdantis dėl ES sankcijų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.