IŽA siūlo tikslinti Seime registruotas pataisas dėl viešo asmens sąvokos keitimo

Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA) teikia papildomus siūlymus ketvirtadienį Seime registruotoms Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms, kurios turėtų išplėsti viešojo asmens sąvoką ir jos taikymą, pirkimus laimint šiems asmenims. Jos registruotos siekiant užkirsti kelią, kad žiniasklaidai nebūtų surišamos rankos informuoti visuomenę apie abejonių keliančius valstybės ir savivaldybių įstaigų viešuosius pirkimus ir jų laimėtojus.

Žiniasklaida.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Žiniasklaida.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 15, 2021, 4:26 PM

Inicijuoti viešą diskusiją ir siūlyti teisės aktų pakeitimus IŽA paskatino precedento neturintis Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas dėl regioninio portalo „Atvira Klaipėda“ publikacijos apie viešuosius pirkimus Klaipėdos regione, kai juos laimėjo bendrovė, kuriai vadovauja į politiką ėjęs savininkas, kurio mama užėmė aukštas pareigas konkursą organizavusioje savivaldybės įmonėje. Teismas, kurio sprendimas neskundžiamas, priėmė redakcijai nepalankų sprendimą – pripažino, kad neturėjo būti nurodyti asmens vardas ir pavardė.

Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) pirmininko Arno Marcinkaus teigimu, svarbu tai, kad mūsų ir žiniasklaidos bendruomenės inicijuota vieša diskusija jau duoda konkrečių rezultatų.

„Džiaugiamės Seimo narių iniciatyva, kurie įsiklausė į siūlymus, išgirdo problemas ir skubos tvarka registravo pataisas. Visgi jas dar reikia tobulinti, todėl teikiame papildomų siūlymų, kaip tikslinti šias pataisas, kad jos leistų dar labiau išgryninti viešojo asmens sąvoką ir išvengti dviprasmybių. Dabartinės formuluotės nėra iki galo tikslios ir gali įnešti dar daugiau neaiškumo, pvz.: socialinėje erdvėje aktyviai matomi nuomonės formuotojai čia neapibrėžiami. Tik 10-ojo punkto paskutinėje dalyje paminima „atliekantys svarbų vaidmenį viešajame gyvenime“. Tai labai nekonkretu ir gali būti labai skirtingai interpretuojama. Todėl tikslinant sąvoką, reiktų platesnio požiūrio“, – sako A. Marcinkus.

Pavyzdžiui, siūloma, kad kandidatai visuose rinkimuose viešaisiais asmenimis išliktų ne tik rinkimų kampanijos metu, o dvi kadencijas po rinkimų. Į pakeitimų projektą įtraukti ir viešieji pirkimai – siūloma, kad viešaisiais asmenimis būtų laikomi konkursą laimėjusios įmonės akcininkai, valdyba ir direktorius, šį sąrašą išplečiant iki lobistų ir kitų asmenų.

Projekto iniciatoriai teigia, kad šie pakeitimai turėtų leisti žiniasklaidai protingą laikotarpį turėti prieigą prie duomenų ir išsiaiškinti interesus, ryšius ar galimus įstatymų pažeidimus, informuojant visuomenę apie pirkimus ir jų laimėtojus.

Naujienų portalo 15min.lt vyr. redaktoriaus Vaidoto Beniušio teigimu, žiniasklaidai neturi būti trukdoma pranešti apie viešųjų išteklių naudojimą, prisidengiant privatumu.

„Viena iš žiniasklaidos pareigų – informuoti visuomenę apie tai, kaip naudojami mokesčių mokėtojų pinigai. Skaidrumas apie reikšmingų viešųjų išteklių naudojimą negali būti užgožtas privatumo pretekstu“, – sako V. Beniušis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.