Naujienų portalai išjungia komentarus po publikacijomis apie skiepus nuo COVID-19

Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) narės, įvertinusios užsienio šalių patirtį, komentarų turinį po publikacijomis apie skiepus nuo koronaviruso (COVID-19) ir norėdamos prisidėti gerinant Lietuvos vakcinacijos rodiklius, naikina komentarus po straipsniais ir vaizdo siužetais tiek registruotiems, tiek neregistruotiems vartotojams.

 Naujienų portalai.<br>Lrytas.lt koliažas.
 Naujienų portalai.<br>Lrytas.lt koliažas.
Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas Arnas Marcinkus.<br>T.Bauro nuotr.
Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas Arnas Marcinkus.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Oct 19, 2021, 3:45 PM, atnaujinta Oct 19, 2021, 3:52 PM

Pirmieji su šia socialiai atsakinga iniciatyva startuoja naujienų portalai Delfi, 15min.lt, Lrytas.lt, Madeinvilnius.lt, ve.lt bei savo atsakingu pavyzdžiu kviečia pasekti ir kitas šalies žiniasklaidos priemones.

IŽA pirmininko Arno Marcinkaus teigimu, tai savanoriškas socialiai atsakingo žiniasklaidos verslo žingsnis, kuris nieko nekainuoja, bet gali duoti didžiulę naudą Lietuvai ir padėti apsaugoti daugybę žmonių nuo klastingo koronaviruso bei jo atmainų, su kuriais pasaulis kovoja jau beveik dvejus metus.

„Tikime, kad tai gali prisidėti gerinant vakcinacijos rodiklius šalyje ir paskatinti žmones skiepytis. Ypač dabar, kai norinčiųjų tai daryti skaičiai yra sumažėję, lyginant su metų pradžia, kuomet į Lietuvą atkeliavo pirmosios vakcinos. Asociacijos narės turi tinkamus įrankius portaluose užkirsti kelią skiepų priešininkų skleidžiamai informacijai, kuri neretai baugina žmones“, – sako A. Marcinkus.

Pasak jo, tokius sprendimus jau taiko ir kai kurios Europos šalys, o Lietuvos naujienų portalai – vieni pirmųjų, kurie jungiasi prie pasaulinių lyderių.

Naujienų portalo Delfi direktoriaus Vytauto Benokraičio teigimu, interneto žiniasklaida neturi tapti erdve plisti skiepų priešininkų informacijai. Ypač, kai kasdien auga sergančių ir mirusių žmonių skaičiai, ligoninės perpildytos, o dėl pandemijos kenčia žmonės, verslai, stoja įprastas gyvenimas.

„Būtent todėl nusprendėme išjungti komentarų funkcijas net nelaukdami iniciatyvos ar pasiūlymų iš atsakingų valstybės institucijų, pavyzdžiui, Sveikatos apsaugos ministerijos, kurių pareiga – ieškoti priemonių pandemijai suvaldyti. Naujienų portaluose galime užkirsti kelią plisti mokslu ir medicina nepagrįstai informacijai, kurios prisiskaitę žmonės nebeskuba skiepytis – tai ir padarėme. Tik atsakingai skiepijantis galime sustabdyti viruso plitimą“, – sako V. Benokraitis.

Pasak naujienų portalo Lrytas.lt vyriausiojo redaktoriaus Tautvydo Mikalajūno, visi turime galimybių prisidėti bent mažais darbais, kad mūsų šalis kuo greičiau įveiktų blogėjančią pandeminę situaciją, o aukštyn kylanti kreivė pradėtų leistis žemyn.

„Mes, žiniasklaida, galime prisidėti kokybiškos ir patikimos informacijos sklaida apie skiepus ir jų naudą. Tai ir darome – nuo šiol lrytas.lt portale nebelieka galimybės per komentarus plisti sąmokslo teorijoms, kurios skatina žmones bijoti, netikėti ir nesiskiepyti. Gyvename medicinos ir mokslo pažangos aukso amžiuje, tad ir turime tikėti tuo, ką sako medicina ir mokslas, o ne išgalvotomis istorijomis“, – sako T. Mikalajūnas.

Naujienų portalo 15min.lt vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis sako, kad nuo šiol prie 15min.lt publikuojamų straipsnių ir vaizdo siužetų apie skiepus nuo koronaviruso galima nebeieškoti komentarų laukelių – jų tiesiog nebelieka.

„Žodžio laisvė yra pamatinė vertybė, bet ja negali būti piktnaudžiaujama skleidžiant melagingą informaciją, kuri daro žalą visuomenei“, – sako V. Beniušis.

Naujienų portalo madeinvilnius.lt direktorius Donatas Andrijauskas atkreipia dėmesį, kad gyvename laikais, kuomet išgalvota, jokiais moksliniais duomenimis neparemta informacija, daliai visuomenės atrodo labiau priimtina.

„Tenka apgailestauti, jog dėl savo išsigalvotų įsitikinimų žmonės rizikuoja ne tik artimųjų, bet ir kitų žmonių gyvybėmis ir ragina nesiskiepyti. Mes tikime, jog tik mokslas leido žmonijai žengti pirmyn, o baimėmis paremtos melagienos ir skiepus puolantys komentarai kuria nereikalingus pykčius. Manome, jog šiuo itin sudėtingu laikotarpiu reikia daugiau susitelkimo bei supratimo, todėl mes jungiamės prie minėtos iniciatyvos ir nuo šios savaitės išjungsime komentavimo galimybę po straipsniais, susijusiais su vakcinacijos temomis“, – sako D. Andrijauskas.

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ ir naujienų portalo ve.lt vykdančioji direktorė Loreta Latakienė įsitikinusi, kad žiniasklaida yra priemonė skleisti kokybišką žinutę visuomenei ir visais būdais stengtis išvengti supriešinimo.

„Komentaruose nuolat kyla psichologinis supriešinimas, ypač dėl vakcinacijos naudos. Todėl mes solidarizuojamės su kitais naujienų portalais ir nuo šiol ve.lt portale nebelieka galimybės komentaruose išreikšti savo nepasitenkinimų dėl skiepų ir skleisti mokslu nepagrįstų sąmokslo teorijų“, – sako L. Latakienė.

Lietuvos naujienų mainų platformos Etaplius.lt direktorė Giedrė Brazlauskaitė teigia, kad jų komanda palaiko IŽA iniciatyvą.

„Savo kasdieniame darbe vadovaujamės principu – skleisti tik patikrintą informaciją ir mokslo įrodytas žinias. Tad kontroliuosime platformoje skelbiamus skaitytojų komentarus, kurie skatina nesantaiką, skleidžia melagienas apie vakcinaciją ir koronavirusą“, – sako G. Brazlauskaitė.

Naujienų portale kaunas.kasvyksta.lt jau kuris laikas nebėra galimybių komentuoti prie jokių publikacijų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.