G. Nausėdos patarėja dėl apgręžimo politikos žiemą: privalome gerbti žmogaus orumą, bet reikia užtikrinti ir sienos apsaugą

Prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais Jūratė Šovienė teigia, kad prasidėjus šalčiams nelegalių migrantų humanitarinės pagalbos ir tuo pačiu metu sienos apsaugos užtikrinimas yra labai sunkus klausimas, į kurį nėra vienareikšmio atsakymo. Anot J. Šovienės, būtina atsižvelgti į sunkesnes nelegalių migrantų sąlygas, tačiau reikia nepamiršti rūpintis ir sienos apsauga. 

Lietuvos ir Baltarusijos pasienis.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Lietuvos ir Baltarusijos pasienis.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 30, 2021, 11:44 AM

„Be abejo, privalome gerbti žmogaus orumą, kad ir kas būtų, apsaugoti jį nuo kankinimų, netaikyti neproporcingų žmogaus teisių ribojimų ir teikti adekvačią, tokią, kokią galime, humanitarinę pagalbą, tačiau vėlgi, bet kuriuo atveju privalome užtikrinti valstybės sienos apsaugą“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė J. Šovienė. 

Anot J. Šovienės, nors teisinė migrantų prieglobsčio prašymų politika galioja jau kelis dešimtmečius, esant tokiai situacijai vienareikšmio sprendimo nėra ir visos ES šalys turi bendru nutarimu nuspręsti, kaip užtikrinti tiek saugumą, tiek žmogaus teises. 

„Tai yra labai sudėtingas klausimas ir apskritai į šį klausimą vienareikšmio atsakymo nėra. Viena vertus, susiduriame su neįprastiniais prieglobsčio prašytojais, kurių situacijoms vertinti turime kelis dešimtmečius galiojantį teisinį reguliavimą ir išplėtotą teismų praktiką, bet pastaruoju metu susiduriame su tyčia organizuotais išpuoliais, apgaule, pasinaudojant niekuo dėtais žmonėmis, ir situacija išties yra labai rimta. (…) Kita vertus, esame ES tarptautinių organizacijų nariai ir turime kartu sutarti dėl sprendimų, kaip elgtis tokiais atvejais. Tai turi atsispindėti ir ES migracijos, ir prieglobsčio politikos pasikeitimuose“, – sako prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais. 

Pasak J. Šovienės, klausimai turėjo būti išspręsti anksčiau, tačiau vieningą sprendimą demokratinėse valstybėse priimti užtrunka.  

„Kai yra sprendžiami žmonių likimai, gal ir norėjosi, kad būtų sprendžiami operatyviau. Visgi demokratinės valstybės galbūt tuo ir skiriasi nuo kitų valstybių, kad klausimai sprendžiami diskutuojant, randant bendrus sprendimo būdus, o tai nėra taip paprasta ir nebuvome susidūrę su tokia situacija, tai kažkur ieškoti kaltų kažin ar verta, tiesiog reikia ieškoti sprendimų“, – teigia J. Šovienė. 

ELTA primena, kad nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių užsieniečių, į Lietuvą mėgino patekti apie 7,6 tūkst. nelegalių migrantų. 

Europos Sąjunga ir JAV dėl migrantų krizės kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kuris, jų teigimu, keršija už Bendrijos sankcijas jo režimui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.