Lietuvos NVO telkia paramą karo pabėgėliams iš Ukrainos, paaukota 400 tūkst. eurų

Reaguodamos į karinę Rusijos agresiją Ukrainoje, nevyriausybinės organizacijos telkia gyventojų paramą karo pabėgėliams iš Ukrainos, joms paaukota 400 tūkst. eurų.

Nevyriausybinės organizacijos.<br>D.Umbraso nuotr.
Nevyriausybinės organizacijos.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 25, 2022, 11:20 AM, atnaujinta Feb 25, 2022, 12:24 PM

„Startavo Vidaus reikalų ministerijos kartu su nevyriausybininkais į visuomenę orientuota pagalbos Ukrainos piliečiams, kurie galimai trauktųsi dėl Ukrainos karo veiksmų ir atvyktų į Lietuvą, pagalbos programa. Vos paskelbus šitą mechanizmą per nevyriausybinių organizacijų platformą, žinau, nemažai žmonių Lietuvoje, kurie pasiūlė savo turimą turtą, kad galėtų priimti Ukrainos žmones. Už tai esu labai dėkinga“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė.

„Labai gražu, kad patys esame pasirengę padėti. Vyriausybė kaip institucija, struktūros ruošia didesnio masto priemones, vietas, paramos paketus, kurių gali reikėtų. Bet, kurie galvoja, kuo gali asmeniškai prisidėti, raginu atkreipti dėmesį į nevyriausybinių organizacijų iniciatyvas, kurių randasi nemažai ir prie tos paramos vienu ar kitu būdu prisidėti“, – kvietė premjerė.

Penkios nevyriausybinės organizacijos penktadienį pranešė vienijančios jėgas rinkdamos paramą Ukrainai ir savanorius pagalbai ukrainiečiams.

Lietuvos Raudonasis Kryžius, „Maisto bankas“, Lietuvos Caritas, Maltiečiai ir Gelbėkit vaikus – vienijasi su iniciatyva „Stiprūs kartu“ teikiant pagalbą ukrainiečiams, bėgantiems į Lietuvą nuo karo Ukrainoje.

Paaukojo šimtus tūkstančių eurų

Pasak Raudono kryžiaus atstovės Lukos Lesauskaitės, per parą tiek trumpaisiais numeriais, tiek pavedimu lietuviai paaukojo apie 400 tūkstančių eurų.

„Žmonės daug klausia, kam aukoti. Yra „Blue/Yelllow“ – jie renka lėšas Ukrainoje likusiems žmonėms, kovojantiems, o mūsų kryptis, visų penkių nevyriausybinių organizacijų, renkame bėgantiems iš Ukrainos. Visi dirbame tam pačiam tikslui, bet sritys atskirtos. Šie mūsų pinigai bus skirti humanitarinei, psichosocialinei pagalbai, medikamentams“, – BNS sakė L. Lesauskaitė.

Ketvirtadienį organizacijos pasiskirstė veiklos sferomis. Nėščiosiomis ir vaikais rūpinsis organizacija „Gelbėkit vaikus“, maistu – „Maisto bankas“.

„Esame mobilizavę savanorius, yra parengtyje. Jau budi dalis žmonių prie pasienių punktų, jei žmonės pradėtų eiti. Po dešimt žmonių yra ties Kalvarija, Alytuje, Marijampolėje, Vilkaviškyje. Jei reikėtų pagalbos, padės registracijos procese“, – sakė atstovė.

„Sunku pasakyt, kiek daiktų ir ko turės su savimi, greičiausiai ne tiek daug. Reikės kuo šilčiau apsirengti. Per verslus renkame čiužinius, miegmaišius, užklotus, higienos priemones. Žmones reikės paguldyti ir pasirūpinti“, – teigė L. Lesauskaitė.

Nevyriausybinės organizacijos renka žmonių paramą tam, kad būtų galima užtikrinti pagrindinius ir svarbiausius ukrainiečių, bėgančių nuo karo, poreikius. Aukoti galima skambinant trumpuoju numeriu 1485 auka 5 eurai, arba aukok.lt platformoje „Mūsų rankos ir širdys – Ukrainai“.

Kviečia savanoriauti

Organizacijos kviečia žmones prisidėti ne tik lėšomis, tačiau ir savomis rankomis. Karo Ukrainoje įkarštyje telkiami savanorių būriai pirmos psichosocialinės, pirmosios pagalbos teikimui bei humanitarinių paketų ukrainiečiams rengimui bei dalinimui. Visi žmonės laukiami prisijungiant prie vienos iš nevyriausybinių organizacijų savanorių gretų.

„Tai yra jau trečioji krizė per pastaruosius metus, su kuria susiduriame akis į akį. Jau sėkmingai veikėme labai sudėtingomis pandemijos ir migracijos krizės sąlygomis, esame pasiruošę ir šiandien – jaučiamės tvirti, veiksime užtikrintai, naujus savanorius paruošime teikti pagalbą į Lietuvą nuo karo Ukrainoje bėgantiems piliečiams greitai“, – sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovė Kristina Meidė.

„Esu tikra, kad vėl surinksime didelį būrį pilietiškų, atsidavusių savanorių, kurie neabejingi šių dienų įvykiams ir kitų žmonių nelaimei. Esame jau pasitikrinę, kad bėdoje lietuviai – labai vieningi“, – teigė vadovė.

„Gelbėkit vaikus“ organizacijos generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė sako, kad karo akivaizdoje labai svarbu skirti dėmesį, suteikti tinkamą pagalbą ir paramą vaikams.

„Lietuvos žmonės, kaip parodė pastarųjų metų įvykiai, atskuba į pagalbą ir neprašyti tada, kai labiausiai to reikia. Dabar toks metas! Mūsų kolegos – „Save the Children“ organizacijos Ukrainoje darbuotojai – bando padėti karo siaubą išgyvenantiems vaikams mūšio lauku virtusioje šalyje. Tuo tarpu mes renkame lėšas, kad padėtume jiems bei Lietuvą pasieksiantiems pabėgėliams. Geriau pasiruošti teikti pagalbą vaikams gali ir savanoriai, kurių labai laukiame!“, – sakė R. Dičpetrienė.

Maisto bankas telkia dideles pajėgas, kad padėtų atliepti pagrindinius ir svarbiausius žmonių poreikius maistu. Organizacijoje jau ruošiami maisto paketai, kurie pasieks į Lietuvą plūstančių ukrainiečių rankas.

„Maisto banko“ komanda yra pilnai pasiruošusi maistu padėti kiekvienam nuo karo bėgančiam Ukrainos gyventojui. Jau nuo šiandien mūsų padaliniuose bus pradėti formuoti maisto paketai, kuriuos perduosime sieną kertantiems ir Lietuvoje prieglobsčio prašantiems ukrainiečiams. Nors neatstosime jiems namų, tačiau privalome šiuos žmones sutikti oriai, padėti jiems nuvyti nerimą, suteikti saugų prieglobstį“, – sako „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius.

Lietuviai bėdoje – vieningi

Lietuvos Caritas vadovė Deimantė Bukeikaitė pastebi, kad dabar kiekvienas mūsų turėtume susitelkti palaikydami Ukrainą ir jos piliečius bei suvienyti jėgas kaip tik įmanydami teikdami pagalbą jiems.

„Šiandien kaip niekad mūsų palaikymo ir dėmesio reikia Ukrainos žmonėms. Lietuviai aktyviai padėjo 2014 m., kai prasidėjo įvykiai Maidane, tikiu, kad ir dabar dalinsimės su Ukrainos žmonėmis viskuo, kuo galėsime“, – sakė vadovė.

Dalia Kedavičienė, Maltos ordino pagalbos tarnybos vadovė sako, kad Ukrainos nelaimė yra mūsų visų nelaimė.

„Karas šalia mūsų. Tūkstančiai bėga nuo šito siaubo. Su vaikais, išsigandę. Mes, maltiečiai, esame pasiruošę jiems padėti ir kviečiame žmones prisidėti prie mūsų telkiamų pajėgų – reikės daug papildomų rankų humanitarinei pagalbai vykdyti. Jei galite prisidėti, užpildykite anketą, o jeigu turite pasiūlymų, kaip padėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, galite kreiptis į savo ar artimiausio miesto maltiečius. Ukrainos skausmas yra visų mūsų skausmas“, – teigė D. Kedavičienė.

5 susivienijusios nevyriausybinės organizacijos kviečia prisijungti prie savanorių būrio kiekvieną neabejingą pilietį užpildant anketą arba registruojantis el. paštu.

Rusija ketvirtadienį keliomis kryptimis pradėjo invaziją į Ukrainą, anksčiau šią savaitę Maskva pripažino separatistinių regionų Ukrainos rytuose nepriklausomybę.

Penktadienį pradėtas atakuoti Kijevas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.