Seimui pateikti siūlymai drausti Rusijos karo simboliu tapusią „Z“, Georgijaus juostą

Seime ketvirtadienį pateikti siūlymai drausti Rusijos invazijos į Ukrainą simboliu tapusią raidę „Z“, Georgijaus juostą.

Georgijaus juostelė.<br>123rf.com nuotr.
Georgijaus juostelė.<br>123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-03-24 15:48, atnaujinta 2022-03-24 17:04

Už abu projektus po pateikimo balsavo daugiau kaip po 80 parlamentarų, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas turės iš jų padaryti vieną.

„Turime suprasti, kad gyvename ant konvencinio karo slenksčio ir mes. Informacinis karas vyksta jau seniai visu pajėgumu, negalime sau leisti lengvabūdiškai pro pirštus žiūrėti į minkštąsias karo priemones, propagandą ir įvairią su tuo susijusią simboliką“, – sakė vieną iš projektų pristačiusi Laisvės partijos atstovė Monika Ošmianskienė.

„Rusijos karo Ukrainoje kontekste karinę techniką žymėjęs simbolis, raidė „Z“, šiandien tapo ne tik propagandos, bet ir Rusijos režimo, agresijos, karinių veiksmų Ukrainoje simboliu“, – teigė parlamentarė.

Kitą projektą pristačiusi konservatorė Paulė Kuzmickienė teigė, kad jos siūlomame projekte pasirinkta platesnė sąvoka – „autoritariniai režimai“, ji apimtų daugiau simbolių.

„Šio projekto esmė yra drausti tam tikrus simbolius autoritarinių karo režimų propagandoje, neįvardijant konkrečiomis raidėmis, nes jų gali būti daugiau. Šio projekto esmė taip pat yra didinti baudas už tokių simbolių naudojimą“, – sakė P. Kuzmickienė.

Projektą, kuriuo siūloma Rusijos naudojamą Georgijaus juostą bei invazijos į Ukrainą simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams, teikia M. Ošmianskienė, socialdemokratas Linas Jonauskas bei grupė Seimo narių iš valdančiųjų bei opozicinių frakcijų.

Pagal jų parengtas įstatymų pataisas, šių simbolių nebūtų galima naudoti viešuose renginiuose, susirinkimuose, o už tai grėstų bauda.

Parlamentarai siūlo Susirinkimų įstatymą papildyti, kad susirinkimo ar pavienio asmens akcijos metu draudžiamas „dvispalvės juodai oranžinės Georgijaus (Šv. Jurgio) juostos, Rusijos Federacijos karinių pajėgų simbolio „Z“, šių simbolių pagrindu sudarytų vėliavų, ženklų ar klaidinamai panašių ženklų platinimas, naudojimas (...) arba kitoks demonstravimas“.

Jie siūlo už šios nuostatos nesilaikymą skirti 300–500 eurų baudą.

Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus.

P. Kuzmickienė siūlo papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą, kad baudos būtų skiriamos ne tik už nacistinių, komunistinių, bet ir kitų autoritarinių režimų simbolių (dvispalvės juodai oranžinės Georgijaus (Šv. Jurgio) juostos, raidžių „Z“ ir (arba) „V“)“ platinimą bei demonstravimą.

Anot projekto, už tai būtų baudžiama nuo 300 iki 700 eurų. Juridiniams asmenims ši bauda siektų iki 1,2 tūkst. eurų.

Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus. Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu.

Simbolis – raidė „Z“ – atsirado pastaruoju metu, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą.

Rusijos gynybos ministerija kovo pradžioje paaiškino, kad ant karinės technikos rašomas simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.