Vilniuje keli šimtai stačiatikių dalyvavo procesijoje už bažnyčios vienybę, karo stabdymą

Vilniuje šeštadienį ortodoksų metropolito Inokentijaus kvietimu keli šimtai žmonių susirinko į procesiją už Lietuvos stačiatikių vienybę ir karo Ukrainoje stabdymą.

Procesija šeštadienį surengta po pamaldų Aušros Vartų gatvėje esančioje Šventosios Dvasios cerkvėje. 
Procesija šeštadienį surengta po pamaldų Aušros Vartų gatvėje esančioje Šventosios Dvasios cerkvėje. 
Ukraina sovietinių laikų inventorių pasitelkė prie<br>123rf nuotr.
Ukraina sovietinių laikų inventorių pasitelkė prie<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Milena Andrukaitytė, BNS

Apr 30, 2022, 2:42 PM

„Tai bus maldos procesija, kuri baigsis bendra visos Lietuvos stačiatikių bažnyčios už vienybę mūsų bažnyčios ir už karo kuo greitesnę pabaigą Ukrainoje“, – prieš procesiją žurnalistams sakė Trakų vyskupas Amvrosijus.

Procesija šeštadienį surengta po pamaldų Aušros Vartų gatvėje esančioje Šventosios Dvasios cerkvėje. Keli šimtai žmonių per sostinės senamiestį ėjo link Dievo Motinos Katedros Maironio gatvėje.

Prieš pamaldas prie Šv. Dvasios cerkvės ir vienuolyno buvo renkami parašai už bažnyčios vienybę.

Procesija surengta pastaruoju metu stebint Lietuvos ortodoksų susiskaldymą dėl bažnyčios pozicijų karo Ukrainoje atžvilgiu, Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovui, metropolitui Inokentijui iš pareigų atleidus kelis kunigus.

Vyskupas Amvrosijus teigė, kad šie kunigai „nusprendė eiti nepaklusnumo savo vyskupui metropolitui keliu“. Jis taip pat teigė, kad Lietuvos stačiatikių bažnyčia pasisako prieš karą: „Mes smerkiam karą ir viską, kas vyksta Ukrainoje“.

„Visa mūsų bažnyčia pasisako prieš karą, meldžiasi, kad ta skaras pasibaigtų, ir už žmones, kurie mirė Ukrainoje, ir už žmones, kurie kenčia ten, čia yra mūsų krikščionių pareiga“, – kalbėjo vyskupas.

Viena iš parašus rinkusių savanorių Valerija sakė, kad bažnyčios vienybė šiuo metu kaip niekada reikalinga.

„Mes esam už Dievą, už tikėjimą, už vieningumą, mes meldžiamės Dievui už kiekvieną, nesirenkam pagal rasę, pagal religiją, pagal tautybę, mes prašom Dievo, kad būtų palaima visiems, ir pasibaigtų visi karai, visi pykčiai“, – žurnalistams sakė moteris.

„Maištininkai nori suskaldyti bažnyčią, aš pasisakau už vienybę. O karas yra blogai, aš žinau, kas tai yra, bet kur karas yra blogai“, – BNS sakė parašus prie cerkvės rinkęs Vasilijus Jakovlevas.

Vyras sakė esantis iš Klaipėdos, pasak jo, į procesiją Vilniuje uostamiesčio stačiatikiai vyko dviem autobusais.

Lietuvos Stačiatikių Arkivyskupijos Kanceliarija prieš procesiją pranešė, kad ceremonijoje „bus dedami maldavimai už Bažnyčios vienybę ir už brolžudiško karo Ukrainoje sustabdymą“.

Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovas, metropolitas Inokentijus iš pareigų atleido tris kunigus – Vitalijų Mockų, Gintarą Jurgį Sungailą ir Vitalį Dauparą, kritikavusius Rusijos invaziją į Ukrainą ir Rusijos ortodoksų bažnyčios paramą šiems veiksmams.

Dalis Lietuvos ortodoksų dvasininkų nusprendė kreiptis į Konstantinopolio patriarchą, kad galėtų tapti šios metropolijos dalimi.

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus tvirtina, kad Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje išgyvena sunkmetį ir šaukiasi „visų ištikimųjų pritarimo“.

„Šiandien mūsų Bažnyčią yra plūste užplūdę nepagrįsti kaltinimai; bandoma užtraukti Jai negarbę, suskaldyti Ją. Deja, visų šių įvykių kaltininkai – mūsų broliai kunigai – atvirai prabilo apie savo ketinimus įsteigti Lietuvoje kitą, Konstantinopolio patriarchatui pavaldų, Bažnyčios modelį“, – pranešime spaudai teigė metropolitas.

Pranešime taip pat pažymima, kad procesijos dalyviams bus suteikta galimybė pasirašyti parapijiečių kreipimąsi, palaikant Ortodoksų Bažnyčią Lietuvoje.

2018 metų spalį Konstantinopolio ekumeninis patriarchatas paskelbė negaliojančiu 1686 metais įvykusį Ukrainos stačiatikių prijungimą prie Maskvos patriarchato ir dar kartą patvirtino, kad kaip motininė bažnyčia, Konstantinopolis turi teisę ir tęs procedūras dėl autokefalijos (nepriklausomybės) Ukrainos stačiatikių bažnyčiai suteikimo.

Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.