Seimas sutarė dėl rudens darbų programos: Civilinės sąjungos įstatymas nebuvo išbrauktas

Ketvirtadienį Seimas pritarė rudens parlamento sesijos darbų programai. 68 parlamentarai palaikė įstatymo projektą, programai nepritarė 6 Seimo nariai, 45 – susilaikė. Vieninteliam siūlymui – išbraukti iš programos Civilinės sąjungos įstatymo projektą – Seimo nariai nepritarė.

Seimas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Seimas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 15, 2022, 4:27 PM

Nors diskusijų metu opozicija negailėjo kritikos ir ragino atsižvelgti į Seimo mažumos siūlymus, parlamentarai vieningai sutarė, jog artėjančių metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui bus skiriama daugiausiai dėmesio. Kartu bus siekiama spręsti brangstančių energetinių išteklių kainų klausimą bei susitarti dėl antiinfliacinių priemonių paketo.

Tarp kitų prioritetų – ir socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių įgalinimas, atsakingos finansų politikos užtikrinimas, viešojo sektoriaus pertvarka, nacionalinio saugumo ir gynybos klausimai.

Rudens sesijoje suplanuoti 473 teisės aktų projektai, teikiami ne tik Seimo narių, frakcijų, komitetų, tačiau ir Vyriausybės bei Prezidento Gitano Nausėdos.

Opozicija pasigedo mokesčių reformos, peikė vangiai registruojamus teisės aktus

Socialdemokratai balsuodami dėl programos susilaikė. Nors frakcijos narys Algirdas Sysas pagyrė valdančiuosius dėl programoje numatyto mažesnio įstatymų projekto skaičiaus, jis atkreipė dėmesį, jog didelė dalis jų dar nėra registruoti Seime.

„Didžioji dalis įstatymų yra neregistruotų ir aš manau, kad tai yra pasekmė pandeminio nuotolinio darbo, tikrai neatsimenu tokių atvejų, kad kuo toliau, tuo mažiau paruoštų įstatymų patektų į Seimą. Būdavo vienas kitas, o dabar daugiau kaip pusė nepateikta“, – teigė socialdemokratas ir paragino kolegas grįžti prie įprasto darbo, gyvų diskusijų.

Tokios pat pozicijos laikėsi ir darbiečiai – dauguma jų balsavimo metu susilaikė. Frakcijos vardu kalbėjęs partijos pirmininkas Andrius Mazuronis teigė, kad rudens sesijos darbų pasigesta mokesčių reformos klausimų.

„Mano nuomone, toks sunkmetis, koks yra dabar, turbūt yra puikiausias metas teikti mokesčių sistemos pertvarkos pakeitimus, kurie padėtų mažas pajamas ir vidutines pajamas gaunantiems žmonėms, kurie palengvintų jų gyvenimą ir kasdieninį veikimą“, – kalbėjo jis.

Pasak A. Mazuronio, sesija bus sudėtinga ir dėl biudžeto bei energetikos sektoriaus įstatymų projektų – politiko teigimu, procesai užtruks dėl to, nes vasarą turėjusi veikti valdančiosios koalicijos ir opozicijos darbo grupė nebuvo suburta.

„Ta darbo grupė, kuri buvo pažadėta – mistinė, ji nebuvo įkurta. Priemonės nėra išdiskutuotos ir nėra sutartos, todėl, matyt, svarstant kitų metų valstybės biudžetą, mes vėl paskęsim politinėse rietenose ir savo siūlymuose“, – samprotavo darbietis.

Tuo metu valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė Seimui linkėjo išmintingų sprendimų ir susikalbėjimo. Pasak jos, frakcijos prioritetais išliks kainų kilimo valdymas, infliacijos ir socialinės atskirties mažinimas, dėmesys nacionaliniam saugumui ir gynybai ir energetikos ministro Dainiaus Kreivio bei užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio interpeliacijos.

„Tokia parlamentinė procedūra, tikimės, bus stimulu valdančiai daugumai dar kartą pamąstyti, ar tikrai ministrų kabinete viskas gerai ir jis tikrai nėra nepakeičiamas“, – kalbėjo A. Norkienė.

Konservatorių seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė atrėmė mažumos kritiką ir patikino, kad bendradarbiavimas su opozicija šį rudenį vyks.

„Neabejotinai Seimo darbų programa bus nukreipta – pagrindinė diskusija į biudžetą ir jis bus pateiktas anksčiau ir visi mes apie tai galėsime diskutuoti“, – sakė politikė.

Parlamentarai nepritarė A. Širinskienės siūlymui išbraukti Civilinės sąjungos įstatymo projektą

Dar prieš prasidedant rudens Seimo sesijai, Lietuvos regionų frakcijai priklausanti Agnė Širinskienė įregistravo siūlymą išbraukti Civilinės sąjungos įstatymo projektą iš rudens sesijos darbų programos. Politikė savo siūlymą grindė visuomenės apklausomis – pasak parlamentarės, didžioji gyventojų dalis nepalaiko partnerystės įteisinimo, o valstybei susiduriant su sudėtinga ekonomine situacija priešinti visuomenės nederėtų.

„Siūlau atsisakyti mus skaldančių projektų, o koncentruotis, kaip mes šiandien ką tik gražiai prabalsavome, į infliacijos visų pasekmių mažinimą ir taip pat į energetikos iššūkius“, – pristatydama siūlymą sakė parlamentarė.

Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas siūlė A. Širinskienei pasiūlymą atsiimti. Politikas prisiminė, kad parlamentarė siūlo išbraukti panašios tematikos įstatymų projektus iš sezono darbotvarkės nebe pirmą kartą – pavasario sesijos metu politikė laikėsi panašios pozicijos dėl Partnerystės įstatymo.

„Jos rūpestis, kad mes susikoncentruosime tik ties vienais klausimais mainais kitų ir neliks laiko svarbiems klausimams, energetikos klausimams svarstyti – tikrai nėra pagrįstas. Mes ir šiandien matėme, kad yra diskusija dėl energetikos kainų, pritariama įvairiems pasiūlymams – net ir opozicijos“, – pabrėžė V. Mitalas.

Visgi, po balsavimo parlamentarai nepritarė A. Širinskienės siūlymui pašalinti Civilinės sąjungos įstatymo projektą iš rudens darbų programos.

ELTA primena, kad rudens Seimo sesija prasidėjo rugsėjo 10-ąją ir tęsis iki gruodžio 23-osios dienos. Sesijos metu planuojama surengti daugiau kaip 45 posėdžius, kurių trys bus skirti opozicinių frakcijų darbotvarkėms.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.