Vieniems į fejerverkus geriau žiūrėti, nei į žvaigždes, kiti vengia dėl augintinių baimių

Maždaug pusšimtis aplinkosaugos aktyvistų šeštadienį prie Vingio parko surengė protesto akciją prieš rengiamą fejerverkų festivalį.

Sostinėje<br>T.Bauro nuotr.
Sostinėje<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 24, 2022, 8:08 PM, atnaujinta Sep 24, 2022, 9:09 PM

Anot jų, ši pramoga teršia aplinką, gąsdina gyvūnus bei nemaloni Lietuvoje prieglobstį nuo karo Ukrainos radusiems šios šalies gyventojams, kuriems fejerverkų sproginėjimai primena šaudymą iš tikrų ginklų.

Tuo tarpu kai kurie praeiviai piktinosi „saujele nuolatinių protestuotojų dėl visokių menkniekių“.

Akcijos dalyviai su kartoniniais plakatais išsirikiavo abipus tako, vedančio į Vingio parką – pro protestuotojų „tunelį“ kelis metrus turėjo praeiti į fejerverkų festivalį traukę žmonės.

Plakatai skelbė: „Palikite Vingio parką ramybėje“, „Gėda pelėda, paukščiai nebegieda“, „Tu turi šviesos savyje, tau nereikia fejerverkų“, „Tau – pramoga, o man – baimės persmelkta naktis“, „Vieni žiūri, kaip į orą šaudomi pinigai, o kiti verčiami drebėti iš baimės“, „Stop pasipelnymui gamtos sąskaita“.

Viena mergina buvo apsigobusi Ukrainos vėliava, kita – Lietuvos.

Komikas, visuomenės veikėjas Olegas Šurajevas laikė plakatą „Ukrainos vaikai bijo“.

Viena akcijos iniciatorių Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė BNS informavo, kad akcijos metu neapsieta be konfliktų.

„Šurajevą vienas asmuo užsipuolė, bandė sumušti, tačiau įsikišo policija, gaila, kad užpuolikas buvo paleistas“, – teigė ji.

Kai kurie praeiviai stabteldavo paskaityti akcijos dalyvių siunčiamų žinučių, kiti ėjo nesidomėdami.

Kai protesto rengėjams pritrūko plakatų, kartono lakštai čia pat spalvotas pieštukais buvo marginami įvairiais lozungais.

Pradėjus temti, akcijos dalyviai skandavo plakatuose buvusius užrašus.

I. Budraitė BNS pabrėžė, kad akcijos dalyvių skaičius atspindi visuomenės brandos lygį.

„Manau, kad susirinko tie, kuriems skauda dėl to, kas vyksta Vilniuje. Taip, čia nėra dalyvių tiek, kiek atvyks į fejeriją ir tai puikiai parodo, kaip dar stipriai reikia augti mūsų visuomenei, kaip riekia ugdyti savo empatiją silpnesniems atjautą gamtai ir supratimą, kad tai, ką mes darome, naikiname geras sąlygas ateities kartoms gyventi gerai, taip kaip mes gyvename“, – BNS teigė moteris.

„Dalyvių skaičius atspindi visuomenės brandą“, – pridūrė ji.

Tačiau ji pabrėžė, kad šiukšliadėžė, skirta išmesti įsigytus į fejerverkų festivalį bilietus, taip ir liko tuščia.

„Niekas neišmetė“, – apgailestavo I. Budraitė.

BNS užkalbinti į Vingio parką einanatys 19-mečiai Živilė ir Žilvinas teigė atvykę iš Skuodo ir nusiteikę puikiai praleisti vakarą – „danguje stebėti kažką naujo, o ne tik žvaigždes ir mėnulį“.

„Mes jauni, mums reikia pramogų. Ne kasdien tie fejerverkai ir būna, nereikia taip perdėtai į juos reaguoti“, – teigė vaikinas.

Pensininkei Dainai Žukienei stabtelėjus ir įsijungus į pokalbį, ji pastebėjo, kad ši pramoga teršia aplinką, baido paukščius.

„Kai mes mylėsime gamtą labiau, ji mums bus dosnesnė“, – tvirtino senolė.

Su teniso raketėmis iš Vingio parko ėjęs signataras Justas Paleckis akimis perbėgo kelis protesto dalyvių laikomus plakatus.

„Palaikau. Daug argumentų yra. Tas triukšmas, jo per daug. Reikia ramumos, reikia, kad daugiau vienas kitą galėtume suprasti. Prisimenu, mūsų šuniukai... oi, kaip jie bijodavo“, – BNS kalbėjo signataras.

Be kita ko, J. Paleckis prisiminė, kad dirbant diplomatu Londone, buvo daug fejerverkų, bet kasmet vis mažiau ir mažiau.

„Be jokių išimčių drausčiau – ir festivalius rengti, ir Naujųjų naktį, per gimtadienius šaudyti“, – nukirto jis.

Tuo tarpu Grėjumi vedina 25-erių Silva, sužinojusi, kad Vingio parke netrukus prasidės fejerverkų festivalis, pakeitė savo planus ir apsisukusi nužingsniavo atgal.

„Todėl ir sukuosi, kad bijo garsų“, – teigė ji.

Vilnietė Jura Paulauskienė vedina sekmadienį 14-os metu gimtadienį minėsiančią Liuką teigė, kad jos augintinė irgi labai bijo fejerverkų: „Trumpai pabūsime, apeisime ratuką. Nelauksime, kol prasidės. Čia jų nepripratinsi. Jeigu būtų kasdien, gal....“

J. Palauskienė be kita ko pastebėjo, kad jos augintinė visada, nepriklausomai nuo amžiaus, nemėgo fejerverkų.

Tačiau 23 metų Reda Osė su vyru Sauliumi ir mama Janina jos gimtadienio proga specialiai įsigijo bilietus pamatyti fejerverkus.

„Mums taip trūksta gražių ir pakilių akimirkų. Uždrauskime ir pamirškime iš viso tą žodį. Tikrai pasidarysiu nuotraukų. Ir daug, kad vaikai bent žinotų, kad mamos laikais buvo tokie fejerverkai, o tai tikrai kada nors uždraus“, – žadėjo ji.

Tuo tarpu 47-erių Linas Žilkus piktinosi „saujele nuolatinių protestuotojų dėl visokių menkniekių“.

„Tai jiems fejerverkai nepatinka, tai plastikas, tai mėsa. Viską drausti drausti. Prieš kiek laiko apie fejerverkus buvo pranešta? Seniausiai. Visi gali su šuniukais pasivaikščioti ir kitu laiku. Ir nereikia tų ukrainiečių dar čia painioti. Vieniems tinka, kitiems kelia blogas emocijas. Ne vieną žinau, kurie eis žiūrėti“, – BNS kalbėjo vyriškis.

Protesto akciją surengė organizacija „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, Lietuvos žaliųjų partija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: iškilminga projekto „Europos burės 2023“ apdovanojimų ceremonija