Seimo rytinis posėdis prasidėjo nuo G.Landsbergio interpeliacijos procedūros. Lietuvos diplomatijos vadovas iš tribūnos perskaitė iš anksto pasiruoštus atsakymus į 45 opozicijos atstovų užduotus klausimus.
Tiesa, ministro atsakymai, rodos, nelabai sudomino net ir tuos, kurie šiuos klausimus uždavė. Interpeliacijos procedūros metu Seimo salė buvo pustuštė.
Seime svarstant interpeliaciją sudaroma speciali komisija, kuri siūlo pritarti arba nepritarti atsakymams. Jeigu ministro atsakymai pripažįstami nepatenkinamais, Seimo nutarimo projektas dėl nepasitikėjimo ministru turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų parlamentarų balsų dauguma.
„Už“ tai, kad būtų pritarta jo atsakymams į opozicijos inicijuotus klausimus, balsavo 73 Seimo nariai, „prieš“ buvo 47 ir šeši parlamentarai susilaikė. Seimui pritarus ministro atsakymams, interpeliacijos procedūra baigta.
Sako, kad užsienio politika dar niekada nebuvo tokia nenuspėjama
Interpeliaciją ministrui inicijavęs Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis kritikavo dabartinę šalies užsienio politikos kryptį, tvirtindamas, kad ji dar niekada nebuvo tokia nenuspėjama.
„Deja, tenka konstatuoti, kad niekada iki šiol nepriklausomos Lietuvos istorijoje užsienio politika neatrodė tokia nenuspėjama ir priklausoma nuo asmeninių arba vienašališkų užsienio reikalų ministro arba ministerijos pareigūnų sprendimo.
Niekada iki šiol nepriklausomos Lietuvos istorijoje nebuvo taip demonstratyviai ignoruojamas poreikis siekti realaus, o ne primesto konsensuso užsienio politikos reikalų srityje.
Lietuvos užsienio politika pastaruoju metu tampa neaiškių interpretacijų, negebėjimo komunikuoti su artimiausiais sąjungininkais pavyzdžiu“, – pareiškė S.Skvernelis.
Ministro surašytus ir dieną prieš interpeliacijos procedūrą jau paviešintus atsakymus į opozicijos klausimus ekspremjeras vadino šabloniškais, biurokratiniais.
„Peržvelgus visus atsakymus į 45 klausimus, mes tikrai matome biurokratišką požiūrį ir vengimą atsakyti į tuos klausimus, kurie yra svarbūs. O svarbių klausimų per tuos dvejus metus buvo įvairių ir įvairiausiomis temomis“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Jo teigimu, „galbūt ir klaidų pripažinimas, ir noras turėti konsensusą, sutarimo paieška galėtų vainikuoti sutarimą pagrindiniais užsienio politikos klausimais, kad, nepriklausomai nuo politinio ciklo, nebūtų keičiamos pagrindinės kryptys“.
Atsakė į klausimus
Po S.Skvernelio pasisakymo savo progą atsakyti į iš anksto opozicijos jam pateiktus klausimus gavo pats G.Landsbergis. Jis stojo prie tribūnos ir perskaitė pasiruoštus atsakymus į visus 45 klausimus. Tam ministrui buvo skirta 30 minučių.
Perskaičius atsakymus, kuriems užsienio reikalų ministras turėjo progą pasiruošti, dar 30 minučių buvo skirta ir klausimams iš vietos.
Į parlamentaro Giedriaus Surplio klausimą dėl ambasadorių skyrimo ministras atsakė pastaba, kad visos pavardės būdavo suderintos Seimo užsienio reikalų komitete (URK), kurio narys yra pats G.Surplys. Dėl to G.Landsbergis pats iškėlė klausimą dėl jo komitetų posėdžių lankomumo.
„URK posėdžiuose (jie būna uždari, nes kalbame apie asmenis) esu pristatęs kiekvieną pareigybę nuosekliai. Jeigu aš atsimenu, man rodos, nebuvo nė vieno balsavimo, kuriame nebūtų (pritarta) bendru sutarimu. Kita vertus, jūsų lankomumas URK leidžia dar tam tikrų klausimų turėti, kiek jūs ten esate įsitraukęs“, – atrėžė G.Landsbergis.
Tokia ministro replika iššaukė kitų Seimo narių reakcijas, tiesa, iš abiejų barikadų pusių – skirtingas.
Iš Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovo Luko Savicko užsienio reikalų ministras vėl sulaukė klausimų apie Kaliningrado tranzito skandalą ir jo paties vaidmenį šioje istorijoje.
„Mano asmeniniu supratimu, bet koks per Lietuvą vykstantis Rusijos prekių, sankcionuotų prekių, nesankcionuotų, yra pažeidžiantis Lietuvos nacionalinio saugumo interesus. Dabar skaitant jūsų klausimus man kyla klausimas, ar jūs matote taip pat.
Ir aš tada noriu užduoti klausimą, ar jūs norite daugiau tranzito, ar jūs norite, kad čia daugiau važiuotų?“ – į klausimą klausimu atsakė G.Landsbergis.
Jis teigė būsiantis už tą pusę, kuri nori mažiau Rusijos Lietuvoje: „Aš suprantu, kad jūs pasirenkate būti kitoje pusėje.“
Klausimų dėl Kaliningrado tranzito turėjo ir Regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus. Jis teiravosi, ar ministras, siekdamas baltarusiškų kalio trąšų tranzito per Lietuvą sustabdymo, suprato, kad tai iššauks „didžiulį kainų šuolį rinkoje“.
„Aš aiškiai suprantu, kurioje pusėje jūs esate. Giedriau (Surply), taip, jūs irgi taip pat, jūs dviese su Jonu. Aš turiu gerbiamo Luko (Savicko) klausimą interpretuoti, bandyti suprasti, ko jis nori paklausti. Kokia potekstė? Kodėl žmogui taip rūpi?
Aš suprantu, kad jums rūpi. Jūs norite A.Lukašenkai tranzito per Lietuvą. Ačiū už tai. Dabar suprantame, kuriose pusėse esame. Suprantu, kad jūs opozicijoje. Aš nenoriu A.Lukašenkos trąšų tranzito per Lietuvą“, – rėžė G.Landsbergis.
Seimo narys Petras Gražulis užsienio reikalų ministro vykdomą politiką vadino nusikalstama ir ragino jį atsistatydinti be jokių interpeliacijos procedūrų.
Interpeliaciją ministrui inicijavo Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ su kitomis opozicinėmis frakcijomis, prašydamos pasiaiškinti dėl Kaliningrado tranzito sankcionuotoms rusiškoms prekėms peripetijų, Taivano atstovybės Vilniuje atidarymo aplinkybių, atsakyti į klausimus dėl diplomatinio korpuso.
Į opozicijos kaltinimus leidus rusų propagandistams užvaldyti viešąją erdvę Kaliningrado tranzito klausimu šiemet vasarą G.Landsbergis atsakė, kad Rusija nuolatos užsiima dezinformacija ir ragino nepasiduoti jos manipuliacijoms.
„Rusijos dezinformacinės atakos vyksta nuolat. Jeigu mes žinotume, kur jinai vyks kita, pasidėtume pagalvę“, – sulaukęs panašaus klausimo ir Seimo posėdyje sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Klausiamas, kodėl nebuvo tinkamai pasiruošta iki sankcijų įsigaliojimo suvaldyti viešosios erdvės rizikas, jis atsakė, kad Lietuvos viešoji erdvė, žiniasklaidos priemonės, „skirtingai nei Rusijoje ar Baltarusijoje“, veikia nepriklausomai, ir Užsienio reikalų ministerija niekada nesieks valdyti viešosios erdvės.
Su visais G.Landsbergio atsakymais į opozicijos klausimus susipažinti galite
čia.I.Šimonytei užkliuvo opozicijos klausimai
Klausimų-atsakymų sesiją vainikavo premjerės Ingridos Šimonytės pasisakymas. Ji tvirtino, kad paruoštos interpeliacijos klausimuose nėra kalbama nei apie užsienio, nei apskritai apie politiką.
„Tai kas negerai su Lietuvos užsienio politika? Interpeliacijoje yra 45 klausimai ir nei vieno apie politiką. Junginio „užsienio politika“ nėra nei viename klausime, apskritai net žodžio „politika“ mes nesutinkame tame, kas yra politinė procedūra.
Žiūrėkime konkrečiau: gal ministras per colį ar per centimetrą nukrypo nuo Vyriausybės programos ir opozicija kvestionuoja programos ir realių veiksmų neatitikimus? Ne. Interpeliacijoje nėra keliami jokie programiniai klausimai. Interpeliuojantys neturi nė vieno klausimo ir dvejonių dėl šiuo metu rengiamo politinių partijų susitarimo dėl atnaujinamų užsienio politikos krypčių.
Galbūt ministras nederamai atstovavo šaliai? Ne. Nebent pirmą kartą gautas pakvietimas į prestižinį pasaulio lyderių forumą Davose būtų laikomas agresyviu išsišokimu“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Interpeliacijos tekstą ji palygino su atversta knyga, kurioje kiekvienas galėjo įrašyti, ką panorėjęs.
„Išties atrodo, kad kažkur buvo palikta atversta knyga ir buvo galima kiekvienam praeinančiam įrašyti klausimą nuo savęs, taip neišvengiant klausimų tarpusavio prieštaros, kai tuo pačius prieštaraujama už kažką, ir tuo pačiu visai priešingai“, – sakė premjerė.
Opozicija šio Ministrų kabineto nariams inicijavo kelias interpeliacijas. Visos jos žlugo.