VRK: liko savaitė deklaruoti gyvenamąją vietą savivaldybėje, kurioje ketinate balsuoti

Artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų, primena Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Vyriausioji rinkimų komisija<br>V.Skaraičio nuotr.
Vyriausioji rinkimų komisija<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 28, 2022, 11:11 AM

2023 m. sausio 4 d. yra diena, kai iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų bus likę 60 dienų. Todėl gyventojai, kurie keičia gyvenamąją vietą persikraustydami iš vienos savivaldybės į kitą ir artėjančiuose rinkimuose norėtų balsuoti už tos savivaldybės kandidatus, raginami iki kitų metų sausio 4 dienos persideklaruoti gyvenamąją vietą. Rinkėjų sąrašus VRK sudaro remdamasi elektroniniais Lietuvos gyventojų registro duomenimis. Jei rinkėjas pakeičia deklaruotą gyvenamąją vietą, VRK automatiškai apie tai duomenis gauna iš Registrų centro, todėl papildomai kreiptis į rinkimų komisiją nereikia.

Tokiu atveju, jei gyventojai konkrečioje savivaldybėje jau yra deklaravę savo gyvenamąją vietą ir neplanuoja jos keisti, papildomai nieko daryti taip pat nereikia – jie bus įtraukti į savo savivaldybės rinkėjų sąrašą.

Tie rinkėjai, kurie turi keletą nekilnojamojo turto objektų skirtingose savivaldybėse, rinkimuose balsuos toje, kurioje yra deklaravę gyvenamąją vietą. Pavyzdžiui, jeigu rinkėjas turi būstą Vilniuje, o gyvenamąją vietą yra deklaravęs Neringoje, artėjančiuose rinkimuose balsuos rinkdamas Neringos savivaldybės tarybos narius ir merą. Vadovaujantis Rinkimų kodeksu, nuolatiniu savivaldybės gyventoju, laikomas Lietuvos Respublikos pilietis arba teisę gyventi Lietuvoje turintis kitos valstybės pilietis, kuris likus iki rinkimų dienos ne mažiau kaip 60 dienų konkrečios savivaldybės teritorijoje yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą.

Europos Sąjungos valstybių narių piliečiams užtenka turėti laikiną leidimą gyventi Lietuvoje, kitų valstybių piliečiams reikia pateikti dokumentą, patvirtinantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

Taip pat nuolatiniais savivaldybės gyventojais laikomi ir asmenys, kurie yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą toje savivaldybėje.

Dalyvauti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose registruota 16 politinių partijų

Iki gruodžio 25 d. 17 val., kada baigėsi Rinkimų kodekse numatytas terminas politinėms partijoms pateikti pareiškinius dokumentus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), sulaukta 16-os politinių partijų dokumentų, informuoja VRK.

Dalyvauti 2023 m. kovo 5 d. rinkimuose VRK registruota: Darbo partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Krikščionių sąjunga, Laisvės partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos regionų partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, partija „Jaunoji Lietuva“, partija „Laisvė ir teisingumas“, Nacionalinis susivienijimas, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Žemaičių partija.

Iš viso savarankiškais politinės kampanijos dalyviais VRK buvo registravusi 17 politinių partijų. Vėliau partija „Lietuva visų“ atsiuntė prašymą VRK panaikinti partijos kaip savarankiško politinės kampanijos dalyvio statusą. Anot VRK, gruodžio 22 d. šis statusas buvo panaikintas.

Politinių partijų bei politinių komitetų keliami kandidatai ir save keliantys kandidatai pareiškinius dokumentus turi pateikti savivaldybių, kuriose kandidatuoja, rinkimų komisijoms. Galutinis šių dokumentų pateikimo terminas – š. m. gruodžio 30 d. 17 val.

Galutinis registruotų kandidatų sąrašas VRK interneto svetainėje bus skelbiamas iki rinkimų likus ne mažiau kaip 30 dienų – ne vėliau kaip 2023 m. vasario 3 d.. Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks 2023 m. kovo 5 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.