Policija rinkiminės paros metu fiksavo 42 pranešimus apie galimus pažeidimus: pradėtos 7 administracinės teisenos

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko pavaduotojo Andriaus Pukso teigimu, policija per sekmadienį gavo 42 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Jis pažymėjo, kad sekmadienį buvo pradėtos 7 administracinės teisenos.

Rinkimai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Rinkimai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 20, 2023, 1:25 PM

„Vakar dieną nuo 6 valandos ryto iki šiandien 6 valandos ryto policija gavo 42 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Per šį laikotarpį nebuvo pradėta ikiteisminių tyrimų, tačiau pradėtos 7 administracinės teisėnos, 5 iš jų dėl neblaivaus asmens pasirodymo viešoje vietoje, 2 dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo“, – pirmadienį spaudos konferencijoje teigė A. Puksas.

„Daugiausia užfiksuota pranešimų, susijusių su agitacijos taisyklių pažeidimais bei galimu rinkėjų papirkimu ir pavežimu. Taip pat gauti pranešimai dėl rinkimų tvarkos pažeidimų, viešosios tvarkos pažeidimų, plakatų gadinimo, biuletenių fotografavimo. Nemaža dalis pranešimų, susijusi su galimais rinkėjų papirkimais, patikrinus visą informaciją, nepasitvirtino, kas yra labai svarbu“, – pridūrė VRK pirmininko pavaduotojas.

A. Puksas pažymėjo, kad iki antrojo turo policija buvo gavusi 172 pranešimus apie galimus pažeidimus.

„Per tą laikotarpį buvo pradėta 10 ikiteisminių tyrimų“, – pridėjo jis.

Pati VRK per sekmadienį gavo 33 pranešimus apie galimus pažeidimus, dauguma pranešimų buvo dėl galimos politinės agitacijos skleidimo.

Tarp populiariausių pažeidimų – rinkėjų įleidimas į balsavimo kabiną po du

Nepriklausomos rinkimų stebėjimo organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovo Laimono Petreikio teigimu, populiariausi rinkimų pažeidimai apima neplombuotas balsadėžes, antdėklų nenaudojimas ir rinkėjų įleidimas į balsavimo kabinas po du.

„Daugiausiai ir dominuojantys labiausiai pažeidimai buvo neplombuotos arba netinkamai plombuotos balsadėžės, taip pat atvejai, kai apylinkių rinkimų komisijos nenaudojo joms skirtų juodųjų antdėklų uždengti rinkėjų sąrašus ir duomenis. Čia reikėtų pastebėti, kad aktyviai susilaukėme ir piliečių pranešimų per mūsų svetainę baltosiospirstines.lt, kurioje tikrai buvo ne vienas ir ne du atvejai, kai rinkėjai patys pranešė, kad tiesiog jiems balsuojant antdėklai nebuvo naudojami ir taip pažeidinėjami jų ir kitų rinkėjų asmens duomenys“, – konferencijoje teigė L. Petreikis.

„Trečias populiariausias ir labiausiai pasitaikantis pažeidimas buvo rinkėjų įleidimas į balsavimo kabinas po du. Tokių atvejų fiksavome nemažai“, – pabrėžė organizacijos vadovas.

Baltųjų pirštinių stebėtojai sekmadienį aplankė beveik 300 apylinkių visoje Lietuvoje, gausiausiai stebėjo Vilniaus miestą, Vilniaus rajoną, Trakus, Klaipėdą ir kitus miestus. Kas trečioje apylinkėje, L. Petreikio teigimu, fiksuoti galimi pažeidimai.

„Galime pasidžiaugti, kad kur kas mažiau fiksavome atvejų, kai apylinkių rinkimų komisijos netikrina rinkėjų tapatybės. Taip pat kur kas mažiau fiksavome atvejų apie politinės agitacijos buvimą apylinkės pastate, balsavimo patalpoje ar teritorijoje 50 metrų spinduliu“, – pridūrė jis.

„Fiksavome du galimus rinkėjų papirkimo atvejus, jie, mano žiniomis, buvo fiksuoti mūsų stebėtojų. Buvo reaguota vietoje, tiesiog iškviesta policija ir perduota informacija policijai“, – sakė L. Petreikis.

„Baltosios pirštinės“: nefiksuota pažeidimų, kurie lemtų rinkimų baigtį Vilniaus rajone

Organizacijos vadovas pažymėjo, kad Vilniaus rajone atliktų stebėjimų metu nebuvo fiksuota pažeidimų, kurie būtų nulėmę rinkimų baigtį Vilniaus rajone.

„Noriu pažymėti, kadangi didelis dėmesys buvo skirtas Vilniaus rajonui, „Baltosios pirštinės“ visada koncentravosi į labiausiai problemines vietas, tai yra Vilniaus apskritį. Ne išimtis ir šitas turas. Mes labai aktyviai stebėjome Vilniaus rajoną, aplankėme daugiau negu 45 apylinkes iš 54, taip pat aktyviai stebėjome tiek balsų skaičiavimą, tiek ir išankstinį“, – konferencijoje sakė L. Petreikis.

„Reikėtų pastebėti, kad pažeidimų gausa nebuvo tokia didelė ir mes nefiksavome pažeidimų, kurie lemtų rinkimų baigtį Vilniaus rajone. Tai tuo turbūt galime pasidžiaugti֧“, – pabrėžė jis.

Pirmadienio rytą kalbėdamas žurnalistams Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis W. Tomaszewskis tvirtino, kad rinkimų Vilniaus rajone, kur partijos kandidatui Waldemarui Urban nepavyko išplėšti pergalės, jis negali vadinti laisvais.

Politikas išdėstė eilę rinkimų pažeidimų, kuriuos, pasak jo, užfiksavo jo partiečiai. Jis teigė, kad Rudaminos rinkimų apylinkėje dirbusi komisija paslėpė 100 balsavimo biuletenių, kurie būtų esmingai pakeitę rinkimų rezultatus.

Be to, W. Tomaszewskis pabrėžė, kad balsavimo procesus trikdė rinkimus stebėję savanoriai, dėl ko, anot jo, dalis rinkėjų negalėjo išreikšti savo valios.

L. Petreikis: rinkimai Lietuvoje skaidrėja

Rinkimų stebėjimo organizacijos vadovas L. Petreikis sakė, kad pastebima rimtų pažeidimų mažėjimo tendencija. Taip pat, pažymi jis, rinkimai Lietuvoje skaidrėja ir vyksta vis sklandžiau.

„Mes matome tendenciją, kad rimtų pažeidimų, aš kalbu apie galimą rinkėjų papirkinėjimo atvejus, mes patys fiksuojame kur kas mažiau. Man atrodo, kad taip pat fiksuoja kur kas mažiau ir policijos atstovai“, – nurodė L. Petreikis.

„Tai galime daryti prielaidą, kad rinkimai skaidrėja ir aš čia turiu omeny ne tik mūsų organizaciją, bet aplamai piliečius. Jie yra tiesiog sąmoningesni, nenori veltis į tokius dalykus kaip galimą balsų papirkinėjimą – būti papirkti arba bandyti tai daryti. Ir tai mus, kaip organizaciją, džiugina“, – teigė „Baltųjų pirštinių“ atstovas.

„Galime daryti prielaidą, kad rinkimai Lietuvoje skaidrėja, jie vyksta vis sklandžiau“, – pridūrė jis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.