Trys vienos lyties asmenų poros kreipiasi į teismą: sieks registruoti santuoką Lietuvoje

Lietuvoje trys vienos lyties asmenų poros kreipiasi į teismą, siekdamos apginti savo teisę kurti šeimą ir registruoti santuoką Lietuvoje. Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA), inicijavusios šias strategines bylas, teigimu, siekiama išspręsti pagrindines kliūtis šių porų santykių pripažinimo ir reglamentavimo srityje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

LGBT.<br>T.Bauro nuotr.
LGBT.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-04-11 11:46

„Bankrutavus politikai, kai politikų duoti pažadai neįgyvendinami, piliečiai priversti savo teises ginti teismuose“, – spaudos konferencijoje sakė TJA pirmininkas, teisininkas Artūras Rudomanskis.

„Atvirėjant visuomenei, stiprėjant pilietinei visuomenei, taip pat jau anksčiau Europos Sąjungai paskelbus LGBTI teisių strategiją, kurioje yra numatyta, kad visose Europos Sąjungos valstybėse nei vienas jos gyventojas negali būti diskriminuojamas seksualinės orientacijos ir lyties tapatybės aspektu, ir numatytas santykių reglamentavimas ir tos pačios lyties asmenims, tad nebegalime laukti ir tylėti“, – teigė A. Rudomanskis.

Pasak bylas vedančio advokato Aivaro Žilvinsko, bylomis reikalaujama tos pačios lyties asmenų civilinės partnerystės įregistravimo, užsienyje sudarytos santuokos įtraukimo į civilinės metrikacijos apskaitą Lietuvoje, taip pat siekiama įtvirtinti precedentą, kad vienos lyties asmenų poros santuoką Lietuvoje galėtų sudaryti ir registruoti teismine tvarka.

„Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o šeimos pagrindas – meilė, kuriai nesvarbu lytis. Demokratinėje valstybėje teisė mylėti ir kurti šeimą turi būti užtikrinta kiekvienam žmogui. Ilgą laiką buvo klaidingai aiškinama neva Lietuvos Konstitucija draudžia vienos lyties asmenų santuokas, tačiau tai tėra mitas, kurį bandysime paneigti teisme. Juo labiau, kad daugiau nei pusė ES valstybių jau įteisino vienos lyties asmenų santuokas. Teismo prašoma pripažinti, kad vienos lyties pareiškėjų poros yra šeimos, ir įpareigoti civilinės metrikacijos skyrių užregistruoti vienu atveju civilinę partnerystę, kitu atveju – santuoką“, – sakė A. Žilvinskas.

Anot advokato, valstybė, atsisakydama pripažinti ir registruoti tos pačios lyties asmenų šeimas, pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus, kuriuos ką tik priminė Europos žmogaus teisių teismas, konstatuodamas pažeidimą byloje Fedotova prieš Rusiją. TJA taip pat ragina nepamiršti, kad Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta visų asmenų lygybė prieš įstatymą ir visų asmenų teisė kurti šeimą, rašoma pranešime.

Vienas iš pareiškėjų byloje dėl santuokos registravimo Martynas Norbutas teigė, kad pergalė teismuose leistų tos pačios lyties šeimoms užtikrinti teisinį saugumą.

„Pirmiausia, santuoka suteiktų LGBTQ+ šeimoms lygiavertę apsaugą ir leistų žmonėms būti ramesniems dėl savo mylimųjų, jei jiems kas nors nutiktų. Ne mažiau svarbu, kad tai būdas išreikšti savo jausmus ir parodyti įsipareigojimą partneriui ar partnerei“, – sakė M. Norbutas.

Prie šių strateginių bylų inicijavimo prisidėjo ir ją finansiškai remia TJA ir jos veiklą palaikantys fiziniai asmenys, pažymima pranešime.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.