Kupiškio meras D. Bardauskas pripažintas kaltu korupcijos byloje: sulaukęs baudos ruošiasi „susirinkti daiktus ir išeiti“

Apeliacinis teismas ketvirtadienį Kupiškio rajono savivaldybės merą Dainių Bardauską pripažino kaltu dėl korupcijos, skyrė jam 24,8 tūkst. eurų baudą ir uždraudė 4 metus dirbti vadovaujamą darbą valstybiniame, viešajame ir privačiame sektoriuose.

Dainius Bardauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Dainius Bardauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Gytis Pankūnas, Irtautė Gutauskaitė

2023-05-11 13:17, atnaujinta 2023-05-11 14:15

Kaip paskelbė Apeliacinis teismas, D. Bardauskas pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu, kurstymo suklastoti dokumentą.

Teismas, uždrausdamas 4 metus D. Bardauskui dirbti vadovaujamą darbą, uždraudė politikui toliau eiti Kupiškio rajono savivaldybės mero pareigas.

Šis Apeliacinio teismo sprendimas įsiteisėja iš karto. Per tris mėnesius jis gali būti apskųstas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Po teismo sprendimo D.Bardauskas pareiškė, kad jei teismas neleis eiti mero pareigų, jis postą yra nusiteikęs palikti.

„Tada neisiu (mero pareigų – ELTA), reiškia, susirinksiu daiktus ir išeisiu“, – Eltai sakė konservatorių į Kupiškio rajono merus savivaldybės rinkimuose keltas D. Bardauskas.

D. Bardauskas Kupiškio rajono savivaldybei vadovauja trečią kadenciją (nuo 2015 m.), šiemet politikas mero rinkimus laimėjo kaip Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas, tačiau šiuo metu jis narystę partijoje yra suspendavęs.

Kalta dėl korupcinių veikų pripažinta ir kultūros centro vadovė

Apeliacinis teismas ketvirtadienį šioje byloje kalta pripažino ir Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros centro vadovę Jolitą Janušonienę. Ji pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir kurstymo suklastoti dokumentą, teismas J. Janušonienei skyrė 19,9 tūkst. eurų baudą, 3 metus uždraudė dirbti vadovaujamą darbą valstybiniame, viešajame ir privačiame sektoriuose.

Be to, iš abiejų nuteistųjų, teismo sprendimu, nuspręsta išieškoti konfiskuotino turto vertę atitinkančias sumas: iš D. Bardausko – 7,5 tūkst. eurų, iš J. Janušonienės – 5,5 tūkst. eurų. Taip pat nuspręsta konfiskuoti pervestus kaip kyšį Kultūros centro banko sąskaitoje esančius 3 tūkst. eurų.

Pernai Panevėžio apygardos teismas (pirmos instancijos) Kupiškio rajono savivaldybės merą D. Bardauską ir savivaldybės Kultūros centro direktorę J. Janušonienę korupcijos byloje buvo išteisinęs. Šį sprendimą apskundė prokuratūra, prašydamas asmenis pripažinti kaltais.

Kaip teigė Apeliacinio teismo teisėja Jūratė Jakubonienė, pirmos instancijos teismo sprendimas yra pakeistas, mat, teisėjų įsitikinimu, bylos aplinkybės tinkamai nebuvo įvertintos.

„Pirmos instancijos teismas nevisapusiškai įvertino bylos aplinkybes, vertinant įrodymus, buvo padaryta klaidų. Todėl teismas panaikino pirmos instancijos teismo sprendimą ir priėmė naują, – sakė teisėja J. Jakubonienė.

Bylos duomenimis, reikalavo kyšių iš verslininkų

Skirdamas nuteistiesiems bausmes, Apeliacinis teismas atsižvelgė į tai, kad D. Bardauskas padarė keturis nusikaltimus (nesunkų, apysunkį ir du sunkius), J. Janušonienė – šešis (du apysunkius ir keturis nesunkius nusikaltimus), nenustatyta atsakomybę lengvinančių aplinkybių, tačiau nustatyta sunkinanti aplinkybė – veikimas bendrininkų grupe.

Kaip anksčiau skelbė ikiteisminį tyrimą byloje atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba, surinkti duomenys rodo, kad Kupiškio rajono savivaldybės meras D. Bardauskas ir savivaldybės kultūros centro vadovė J. Janušonienė galėjo reikalauti ir paimti kyšius iš kelių bendrovių už išskirtines prekybos sąlygas 2017, 2018 ir 2019 metais prie Kupiškio marių vykusių festivalių „Stichijos“, renginio „Joninių ir Baltijos šalių motorlaivių čempionatas“ metu.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, už išskirtines prekybos sąlygas festivalių metu iš kelių bendrovių atstovų minėti asmenys galimai pareikalavo ir paėmė kyšius. Manoma, kad pareikalautų ir susitartų priimti kyšių suma siekė 20 tūkst. eurų.

Kaip skelbė Apeliacinis teismas, byloje nustatyta, kad iš verslininkų, norėjusių prekiauti savivaldybės organizuojamuose renginiuose, reikalauta konkretaus dydžio kyšių, nurodant pinigų sumas, sumokėtinas kaip tariamą paramą. Konstatuota, kad visi pinigus davę asmenys suprato, jog iš jų reikalauti ir jų sumokėti pinigai nėra teisėta parama.

„Reikalavimas paremti renginius nurodyta konkrečia pinigų suma už išskirtinių prekybos sąlygų sudarymą negali būti vertinamas kaip prašymas paremti renginį, o tokių reikalautų pinigų sumų priverstinis sumokėjimas – kaip savanoriška verslininkų parama. Be to, pats verslininkų derėjimosi dėl mažesnių sumų sumokėjimo faktas rodo prievartinį reikalavimą mokėti pinigus mainais už verslininkų pageidaujamas prekybos sąlygas“, – pažymėjo teismas.

D. Bardauskas Kupiškio rajono savivaldybei vadovauja trečią kadenciją (nuo 2015 m.), šiemet politikas mero rinkimus laimėjo kaip Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas, tačiau šiuo metu jis narystę partijoje yra suspendavęs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.