Kol politikai diskutuoja dėl pirmalaikių Seimo rinkimų, P. Gražulis ėmėsi darbų: įregistravo nutarimo projektą

Verdant politinėms aistroms dėl pirmalaikių Seimo rinkimų, parlamentaras Petras Gražulis pirmadienį įregistravo nutarimo projektą, siūlantį paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Petras Gražulis.<br>M.Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Petras Gražulis.<br>M.Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Petras Gražulis.<br>Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Petras Gražulis.<br>Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Petras Gražulis.<br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Petras Gražulis.<br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Jadvyga Bieliavska

May 22, 2023, 10:23 AM, atnaujinta May 22, 2023, 3:53 PM

Pirminiame variante parlamentaras nenurodė galimos pirmalaikių rinkimų datos, bet vėliau pasitaisė ir įregistravo patobulintą projektą. Jame buvo siūloma šių metų liepos 28 d. surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Po to P. Gražulis parengė dar vieną nutarimo projekto versiją, siūlydamas pirmalaikius Seimo rinkimus surengti šių metų rugsėjo 3 d., o sprendimą dėl rinkimų paskelbimo priimti birželio 6 d. Įregistruoto dokumento pabaigoje atsirado ir nebūdingas įstatymų leidybos procesui P. Gražulio prierašas: „P. S.: kadangi konservatoriai siūlo šiuos rinkimus daryti rugsėjį, tai ir aš keičiu datą ir siūlau Seimui priimti šį nutarimą 2023 06 06 d., kad būtų išlaikyti terminai“.

Nutarimo projekte P. Gražulis nurodo, kad „dabartinė Vyriausybė negali ir negalės susitvarkyti su Lietuvą ištikusiais iššūkiais; Vyriausybę remiančios Seimo frakcijos veikia priešingai daugumos Lietuvos Respublikos piliečių interesams, teisėtiems lūkesčiams“.

Dokumento projekte daug kritikos adresuota ne tik Vyriausybei, bet ir valdančiajai daugumai.

„Dabartinė Vyriausybė užsiima dirbtinių problemų kūrimu ir dėmesio nukreipimu nuo pagrindinių Lietuvos problemų sprendimo bei korupcijos TS-LKD, Laisvės partijos ir Lietuvos liberalų sąjūdžio gretose; dabartinė valdančioji dauguma sukūrė liberalbolševikinę totalitarinę valstybę, užvaldė žiniasklaidą, niekinami, persekiojami ir žeminami, ypač per LRT, kitą nuomonę turintys žmones, jiems keliamos politinės bylos; priiminėjami pamatines žmogaus teises pažeidžiantys antikonstituciniai teisės aktai; didėja korupcija ir Vyriausybę remiančios Seimo frakcijos politinės grupuotės užvaldo valstybines įmones“, – sakoma P. Gražulio įregistruotame dokumento projekte.

Šis nutarimo projektas nėra naujas, tai patobulinta jo dar 2021 m. rugpjūčio mėnesį registruota pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva. P. Gražulis tada siūlė pirmalaikius rinkimus į parlamentą surengti 2021 lapkričio 7 d.

Šioje Seimo kadencijoje tai ne pirmoji įregistruota pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva. Pernai rugsėjo mėnesį Seimo narys Remigijus Žemaitaitis inicijavo nutarimo projektą, siūlantį 2022 metų gruodžio 18 dieną surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyvos parlamente yra gana dažnos, tačiau jos patirdavo fiasko. Šiuo įrankiu ypač naudojasi opozicija, šalyje atsitikus kokiai nors politinei krizei. Tačiau praėjusią savaitę apie pirmalaikius Seimo rinkimus pirmoji prabilo ne opozicija, o valdančioji Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija.

Jos prezidiumas nutarė siūlyti surengti pirmalaikius Seimo rinkimus. Priešingu atveju, jeigu siūlymas nesulauktų palaikymo, TS-LKD vadovybė numato svarstyti klausimą dėl Vyriausybės atsistatydinimo.

Politinės aistras dėl pirmalaikių Seimo rinkimų užvirė įsisiūbavus buvusių savivaldybių tarybų narių kanceliarinių lėšų panaudojimo skandalui.

Kaip ELTA jau skelbė, visuomenininkas Andrius Tapinas paskelbė, kad švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, dirbdama Kauno savivaldybėje, galimai piktnaudžiavo tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis. Ministrė savo išlaidų pagrįsti čekiais negalėjo, tačiau paviešino Kauno savivaldybei pateiktas ataskaitas. Tai neišsklaidė abejonių nei opozicijai, nei daliai valdančiosios koalicijos atstovų. Ministrė J. Šiugždinienė praėjusią savaitę paskelbė Vyriausybės vadovei įteikusi atsistatydinimo pareiškimą.

Kauno miesto savivaldybės taryboje dirbę ministrai Gintarė Skaistė ir Simonas Kairys pripažįsta taip pat negalintys pagrįsti visų deklaruotų išlaidų čekiais.

Pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma. Seimo nutarime dėl pirmalaikių Seimo rinkimų nurodoma naujo Seimo rinkimų diena. Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.