Konservatorių užmojį mato kaip „paskutinį šiaudą“: klibant valdantiesiems opozicija turi ir savų ketinimų

2023 m. gegužės 22 d. 17:07
Penktadienį po partijos prezidiumo posėdžio konservatoriams nusprendus inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus, o šiai idėjai žlugus galvoti apie Vyriausybės atsakomybę, dalį opozicijos atstovų toks sumanymas ir nustebino, ir papiktino.
Daugiau nuotraukų (12)
Pasak naujienų portalo lrytas.lt kalbintų Seimo opozicinių frakcijų seniūnų, tikėtis vieningo palaikymo konservatoriams tikrai neverta, tačiau, jei reikėtų, išankstiniams rinkimams partijos pasiruošti spėtų.
Konservatorių partijos prezidiumas praėjusios savaitės pabaigoje priėmė sprendimą – nusprendė inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus. Frakcija artimiausiu metu dėl jų pateiks siūlymą Seimui – jeigu tam nebūtų pritarta, tokiu atveju bus siūloma aptarti Vyriausybės atsistatydinimo galimybę.
Be to, prezidiumas inicijuos teisės aktus, kuriais būtų keičiama dabartinė tarybų narių išmokų tvarka.
Premjerė Ingrida Šimonytė savaitgalį pridūrė, jog, jeigu Seimas nepritartų TS-LKD prezidiumo sprendimui inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus, ji teiks prašymą atsistatydinti iš pareigų. Pasak jos, toks Vyriausybės atsistatydinimas vyktų po NATO viršūnių susitikimo.
Ne taip sudėliojo veiksmų seką?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė laikėsi nuomonės, jog pirmiausia reikia kalbėti apie būtent Vyriausybės atsakomybę, o ne skubėti rengti pirmalaikius Seimo rinkimus.
Valstiečiai bendrą savo poziciją žada suformuoti per antradienį įvyksiantį frakcijos posėdį.
„Dabar pozicija yra tokia, kad iš pradžių reikia kalbėti apie šios Vyriausybės ir konkrečių personalijų atsakomybę. Jei nematome personalijų atsakomybės, tada visos Vyriausybės, ir tik tada kalbėti apie išankstinius rinkimus.
Kaip sakė prezidentas, nereikia statyti vežimo priešais arklį, todėl manau, kad nesąžininga privirus košės dabar tarsi užglaistyti, kad bus persikraunama Seimo rinkimuose, o čia jau viskas gerai“, – portalui lrytas.lt sakė A.Norkienė.
Politikės manymu, penktadienį vykusiame konservatorių partijos prezidiumo posėdyje žingsniai buvo sudėlioti „ne pagal eiliškumą“.
„Tegul jie savo bėdas sprendžia savo priemonėmis ir nepainioja Seimo. Manau, bent jau mūsų frakcija tikrai siūlys Seimo nutarimą dėl nepasitikėjimo Vyriausybe. Jeigu prisiimate atsakomybę, tęskite darbus, o jei jau nesugebate, taip ir pasakykite sąžiningai, kad nesugebate, atsistatydinkite. O tada jau žiūrėsime, kokių žingsnių reikia“, – dėstė LVŽS frakcijos seniūnė.
Dabar, anot A.Norkienės, situacija labiau primena manipuliaciją ir bandymus „viską numesti į Seimo areną“.
„Gi turi galimybę ir kitą Vyriausybę suformuoti, tai ar nėra būdų? Manau, išankstiniai Seimo rinkimai yra paskutinis žingsnis“, – vertino ji.
Paklausta, ar opozicinės partijos dabar būtų pasiruošusios Seimo rinkimams, A.Norkienė pabrėžė, jog netikėtų staigmenų politikoje visada yra, ir politikai jas priima. Tačiau esą suvokiant, kokiu laiku dabar gyvename, drebinti politinę sistemą partiniais skandalais nėra solidu ir atsakinga.
„Visas emocijas ir partijos tikslus padėjus į šalį, į kitą prioritetinę eilę, reikia vertinti Lietuvos žmonių, visuomenės saugumą, o ne kolektyvinę atsakomybę primesti Seimui. Jeigu reikės, mes pasirengę – balsuosime už priešlaikinius rinkimus. Bet iš pradžių tegul patys konservatoriai tą parodo, kad jie yra pasirengę“, – svarstė LVŽS frakcijos Seime seniūnė.
A.Norkienė taip pat abejojo, ar parlamente atsiras 85 išankstinius Seimo rinkimus palaikantys balsai.
„Žvelgiant į visą Seimo istoriją, matome, kad tai nėra įprastas skaičius – tai yra trys penktadaliai Seimo narių. O kaip kitos politinės jėgos ar frakcijos spręs, tai girdime įvairių kalbų. Bet šiuo metu nematau dramos, jei Vyriausybė atsistatydintų“, – nurodė ji.
Sako, kad situacija – įtempta
Tuo metu Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Orinta Leiputė svarstė, jog politinės partijos rinkimams turi būti pasiruošusios visada. Tačiau, pasak parlamentarės, šiandien susiklosčiusi situacija yra neeilinė.
„Natūralu, kad, kai tai yra prieš laiką, dar ir po savivaldos rinkimų, viskas nėra taip paprasta. Be abejo, mes vis tiek mobilizuotumės ir dalyvautume“, – portalui lrytas.lt sakė O.Leiputė.
LSDP frakcijos Seime vedlė priminė, kad partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė taip pat pasisakė už pirmalaikių Seimo rinkimų idėją, tačiau šią savaitę ketinama diskutuoti dėl dar konkretesnės pozicijos.
„Mūsų pirmininkė kalbėjo apie tai, deklaravo, kad mes palaikysime pirmalaikių Seimo rinkimų idėją. Žinoma, diskusijos vyks dar visą šią savaitę. Frakcijoje mes dar nediskutavome, nes buvo savaitgalis, bet pavienės nuomonės yra.
Pagal laiką tai būtų maždaug rugpjūčio mėnuo ir tikėtis didelio žmonių aktyvumo vasaros pabaigoje turbūt būtų sudėtinga.
Negalėčiau pasakyti, kad mes nepasirengę ar nesame už pirmalaikius Seimo rinkimus. Žinoma, situacija, kuri dabar yra politinėje padangėje, yra labai įtempta, o valdančiosios daugumos didžiausia frakcija greičiausiai taip bando spręsti ir savo problemas, nes jiems sunkiai sekasi tvarkytis su reformomis ir krizėmis“, – vertino O.Leiputė.
Labai abejoja, kad rinkimai įvyks
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Algirdas Butkevičius pažymėjo, jog diskusijas dėl galimų išankstinių parlamento rinkimų frakcija pradės dar pirmadienį. Visgi, anot politiko, vidinių partijos problemų iškėlimas į „tokį aukštą politinį lygį“ jam taip pat yra sunkiai suprantamas.
„Yra įvairių nuomonių, bet ryškiausia ta, kad konservatorių partijos argumentacija, dėl ko reikėtų organizuoti pirmalaikius rinkimus, šiuo metu sukelia tam tikras problemas tiek politinėje sistemoje, tiek ir visuomenės narių galvose.
Ta argumentacija, į viešumą iškilęs vieno arba kito žmogaus kažkokių čekučių nepagrindimas, žmonių problemų perkėlimas į valstybinį lygį sukelia tam tikrus nesusipratimus, kodėl taip elgiasi ministrė pirmininkė ir ponas G.Landsbergis“, – komentavo A.Butkevičius.
Tiesa, pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno, vargu, kad pirmalaikių Seimo rinkimų idėja sulauks 85 reikiamų balsų.
„Sunku pasiekti tokį rezultatą, nes Seimo nariai, kai reikia balsuoti, gali pasielgti kitaip. Girdėjau iš V.Mitalo pasisakymą, kad jų frakcija lyg ir palaikytų, nors penktadienį dar kalbėjo kitaip, kai buvome susitikime Prezidentūroje. Liberalų sąjūdis, kiek žinau, tikrai nepritars.
Aišku, dabar sėkmingiausi rinkimai būtų socialdemokratams, nes jiems labai pasisekė savivaldos rinkimuose, žmonės nepamiršę vertinimų savo galvose. Ir, kai matome, kad konservatoriai, turėdami stiprią daugumą, nesusitvarko su keliamais uždaviniais, manau, kad konservatoriai labiausiai pralaimėtų“, – portalui lrytas.lt aiškino A.Butkevičius.
Savo ruožtu Darbo frakcijos Seime seniūnas Viktoras Fiodorovas taip pat užsiminė, kad pirmadienį rengiamas partijos prezidiumo posėdis, kuriame „darbiečiai“ aptars išankstinių Seimo rinkimų galimybę.
„Mes turėsime prezidiumo posėdį, diskusiją, ir iš anksto reikšti nuomonę dar būtų ankstoka. Bet akivaizdu, kad konservatorių planas šiek tiek nutraukti dėmesį, palaikyti įtampą, parodyti, kad jie čia svarbūs, pagąsdinti, parodyti, kad be jų čia nieko neįmanoma – tradicinis jų žingsnis, bandant išeiti iš komunikacinės krizės. Tai dabar jie tą turi ir žais žaidimus“, – vertino V.Fiodorovas.
Tiesa, Darbo frakcijos seniūnas pats laikosi pozicijos, kad konservatorių iškelta idėja susilauks nevienareikšmiško vertinimo.
„Kiek suprantu, vieni koalicijos partneriai pasisako prieš, o iš nuotaikų pačių konservatorių stovykloje manau, kad šita idėja dega tik pati premjerė“, – svarstė V.Fiodorovas.
Kalbėdamas apie partijų pasiruošimą neplanuotiems rinkimams, parlamentaras atkreipė dėmesį, jog rinkimams tradiciškai ruošiamasi apie metus. Todėl, pasak jo, toks įvykis sukeltų ne vieną problemą.
„Programos, kandidatų sąrašai, vienmandatės, strategijos ir kiti dalykai – tam, kad kokybiškai pasiruoštum, reikia bent metų. Pirmalaikiai rinkimai nebūtų po metų, tai laiko prasme būtų sudėtinga.
Ir, aišku, resursai – didžiosios partijos yra pasiruošusios geriau, nes partijų finansavimo modelis yra toks, koks jis yra. Mūsų atveju reikia taupyti, neišlaidauti ir sukaupti tam tikrą biudžetą, ir tada dalyvauti rinkimuose.
Iš finansinės pusės tai nėra naudinga, iš kitos pusės – jei yra susidariusi tokia politinė krizė ir valdančioji koalicija negali susikalbėti, tokio sprendimo reikia“, – akcentavo V.Fiodorovas.
Primename, jog pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma. Seimo nutarime dėl pirmalaikių Seimo rinkimų nurodoma naujo Seimo rinkimų diena.
Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.