Paskelbė duomenis apie J. Prigožino populiarumą Rusijoje: skaičiai auga sparčiai

„Stabiliai auga palaikymas Jevgenijui Prigožinui“, – tokia žinia šeštadienį pasidalino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė Dovilė Šakalienė. Feisbuke politikė pateikė Kijeve įsteigto sociologinių tyrimų instituto IKAR tyrimo, atlikto nuo 2022 metų gruodžio, duomenis.

 Paskelbė tyrimą apie J.Prigožino populiarumą Rusijoje.<br> lrytas.lt koliažas.
 Paskelbė tyrimą apie J.Prigožino populiarumą Rusijoje.<br> lrytas.lt koliažas.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-06-24 14:42

Kaip teigė D.Šakalienė, rusų palaikymas Maskvai atvirai grasinančiam „Wagner“ samdinių grupuotės lyderiui augo gana greitai.

„Labai teigiamai jį vertinančių Rusijos piliečių skaičius išaugo nuo 22 proc. gruodį iki 36 proc. birželį. Greičiau teigiamai vertinančių išaugo nuo 15 proc. iki 25 proc. Taigi, 2 iš 3 rusų jį vertina palankiai, – rašė D.Šakalienė. – Tuo tarpi labai neigiamai (7 proc. gruodį ir birželį) ar greičiau neigiamai (6 proc. ir 5 proc.) jį vertinančių procentas praktiškai nekito ir išlieka stabiliai mažas.“

Šeštadienį „Wagner“ grupuotė užėmė du Rusijos miestus – pranešta apie visišką Rostovo prie Dono kontrolę bei Voronežo miesto kontrolę, nors pastarajame regione tęsiasi susirėmimai su Rusijos pajėgomis.

J.Prigožinas jau yra paskelbęs, kad tikslas – pasiekti Maskvą ir atvirai pareiškė, kad „Wagner“ samdiniams pasiduoda ir Rusijos armijos kareiviai.

„Dar įdomesnis momentas – 82 proc. rusų tiki, kad Prigožino motyvai patriotiški ir kilnūs. 53 proc. mano, kad Prigožinas kritikuoja Šoigu ir Gerasimovą norėdamas ištaisyti ministerijos klaidas ir siekdamas padėti armijai, 29 proc. vertina, kad kritiką išprovokuoja nekompetentinga ministerijos vadovybė. Tik 19 proc. galvoja, kad už to slypi politinės Prigožino ambicijos. Ir prašom, 50 proc., t.y., kas antras rusas galvoja, kad Prigožinas turi politinę ateitį Rusijoje. Su tuo nesutinka kas trečias, taigi, persvara jau pakankamai ryški Prigožino naudai“, – rašė D.Šakalienė.

J.Prigožinas karą su Rusija pradėjo po to, kai paskelbė, kad rusai apšaudė priešakinėse linijose Ukrainoje esančias „Wagner“ pozicijas. Netrukus jis paskelbė, kad Rusijoje įves „tvarką ir teisingumą“.

Savo kalbose J.Prigožinas dažnai pabrėžia, kad yra Rusijos patriotas.

„Taigi, turime stabiliai savo populiarumą rusijos visuomenės akyse išauginusį vieną turtingiausių oligarchų, įtakingiausios pasaulyje privačios kariuomenės savininką, efektyviai įkišusį pirštus į rimtus politinius procesus ne viename regione. Rusijos visuomenės dauguma jį vertina kaip patriotą. Wagner grupuotės super-efektyvumo mitas, daugelį metų kurstytas valstybinės rusijos propagandos, atsisuko prieš Kremlių. Kyla įdomus klausimas ar asmeninė putino kariuomenė, rosgvardija, teturinti patirties mušti beginklius žmones miestų aikštėse, yra pasirengusi susiremti su realią mūšio lauko patirtį turinčiais „Wagner“ būriais – rašė politikė. – Prigožino dabartinės ambicijos gali būti gana pamatuotos. Bet kuriuo atveju, jo ateitis yra tik rusijoje, ypač kai prisipažino, kad vykdė ir toliau vykdys kišimąsi į JAV rinkimus ir dėl to FTB yra įtrauktas į ieškomiausių nusikaltėlių sąrašą.“

Tačiau pati D.Šakalienė pabrėžė, kad į situaciją Rusijoje žiūri ir atsargiai. Politikė neatmetė ir gudraus Kremliaus plano, nors FSB jau yra paskelbę, kad dėl J.Prigožino pradėta kriminalinė byla.

„Ir visgi, negalima visiškai atmesti ilgo žaidimo tikimybės – kad Prigožino maištas yra „maištas“, su tikslu sukurti patogų išėjimą iš įklimpusios situacijos Ukrainoje, pagal kurį rusija nepralaimės karo, bet bus priversta atsitraukti dėl būtinybės gintis nuo vidaus išdavikų. O žodis „smuta“ (sumaištis), kurį šįryt kreipimęsi į tautą panaudojo putinas, yra dar vienas efektyvus rusiškas mitas, gąsdinantis ne vieną didžiąją valstybę ir dėl to dedančias visas įmanomas pastangas išvengti rusijos subyrėjimo“, – teigė politikė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.