Nuo šiandien – pokyčiai Lietuvos pasienyje ir Vilniaus centre: štai ką svarbu žinoti

Penktadienį septynioms paroms atkuriama vidaus sienos kontrolė dėl liepos 11–12 d. Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo.

Lietuvos pasienis.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos pasienis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jul 7, 2023, 6:40 AM, atnaujinta Jul 7, 2023, 8:11 AM

Patikrinimai Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) nustatytuose pasienio kontrolės punktuose bus atnaujinti nuo liepos 7 d. 8.00 val. iki liepos 13 d. 8.00 val.

Vykstant per vidaus sienas yra privaloma turėti galiojantį kelionės dokumentą – piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę. Atnaujinus vidaus sienos kontrolę kelionės galimai užtruktų ilgiau, tačiau keliaujantiems dėl papildomų pasienio procedūrų didesnių nepatogumų kilti neturėtų.

Patikrinimai bus atnaujinti vidaus skrydžių (tarp Šengeno erdvei priklausančių valstybių) keleiviams oro uostų ir reguliarių vidaus susisiekimo keltų keleiviams jūrų uostų pasienio kontrolės punktuose bei asmenims, kurie kirs sausumos valstybės sieną su Lenkija ir Latvija. Atsižvelgiant į situaciją ir galimas grėsmes, patikrinimai vyks rizikos analize paremta pasirinktine tvarka bet kuriuo paros metu. Patikrinimams bus naudojama laikinai įrengta infrastruktūra, eismui reguliuoti statomi laikini kelio ženklai ir atitvarai.

Patikrinimams prie vidaus sienos vykdyti į pagalbą bus pasitelkiami muitinės pareigūnai taip pat Latvijos ir Lenkijos pasieniečiai, o išorės sienos kontrolei papildomai bus pasitelkiama Lietuvos kariuomenė, šauliai, taip pat Estijos, Moldovos pasieniečiai ir papildomos Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pajėgos.

Atstatyti vidaus sienos kontrolę dėl didelio masto ir reikšmės renginių yra įprasta praktika Šengeno erdvės valstybėse. Dėl NATO viršūnių susitikimo tiek Latvija 2010 m., tiek Lenkija 2016 m., tiek Ispanija 2022 m. buvo atnaujinusios vidaus sienos kontrolę. Lietuvoje vidaus sienos kontrolė buvo atnaujinta 2020 m.

Akcentuojama, kad atstatyti vidaus sienos kontrolę dėl didelio masto ir reikšmės renginių yra įprasta praktika Šengeno erdvės valstybėse. Dėl NATO viršūnių susitikimo tiek Latvija 2010 m., tiek Lenkija 2016 m., tiek Ispanija 2022 m. buvo atnaujinusios vidaus sienos kontrolę. Lietuvoje vidaus sienos kontrolė buvo atnaujinta 2020 m.

Keleivių patikra atvykstantiems lėktuvais, keltais ir laivais

Lietuvoje penktadienį nuo 8 ryto atnaujinama vidaus sienų kontrolė. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado Rustamo Liubajevo teigimu, iš viso Lietuvoje savaitei bus atnaujinta vidaus sienos patikra 7 pasienio punktuose.

„Prie sienos su Lenkijos Respublika šiuo metu planuojama atidaryti 2 kontrolės punktus, prie Latvijos sienos – 5“, – LRT radijui penktadienį kalbėjo R. Liubajevas.

„Per kontrolės punktus siena bus kontroliuojama labiau operatyvinėmis priemonėmis, kriminalinės žvalgybos bei kitomis kompensacinėmis priemonėmis, kurios numatytos Šengeno kodekse“, – pažymėjo R. Liubajevas.

Anot jo, daugiau dėmesio bus skiriama į šalį atvykstantiems asmenims. Tuo metu išvykstantiems – procedūrų pasienyje mažiau.

„Vykstant į užsienį ypatingų reikalavimų mūsų piliečiams nebus taikoma. (…) Pagrindinis mūsų dėmesys bus nukreiptas į atvykstančių asmenų ir transporto priemonių kontrolę. Pareigūnai stengsis kaip įmanoma greičiau atlikti patikrinimo procedūras, kad nesusidarytų eilės“, – sako VSAT vadas.

„Be to, (pasienyje bus – ELTA) nustatyti tam tikri rizikos profiliai ir pareigūnai atliks patikrinimo procedūras pagal profilius“, – pažymi R. Liubajevas.

Pasak VSAT vado, reikalingų į šalį patekti dokumentų tvarka pasienyje atvykstantiems kol kas nesikeičia.

„Pirmiausia, tai reikėtų turėti asmens dokumentus – tapatybės kortelę arba pasą. Kontrolė bus pradedama vykdyti prie sienos su Latvija ir Lenkija. Planuojame, kad dauguma keleivių nepatogumų vykstant per valstybės sieną nepatirs“, – pažymi R. Liuubajevas.

„Aišku, jei pas mus atvyktų trečiųjų šalių piliečiai, tai jie turės pateikti savo asmens pasą ir vizą, jeigu taikomas vizos režimas šitos šalies piliečiams“, – sako VSAT vadas.

R. Liubajevas pažymi, kad keleivių patikrinimo tvarka oro uostose ir Klaipėdos jūrų uoste bus panaši, kaip vidiniuose pasienio punktuose.

„Visi vidiniais reisais atvykstantys keleiviai bus tikrinami, tačiau pasieniečiai, vykdydami mano nurodymus, vykdys kontrolę tik tam tikros kategorijos atžvilgiu. Taip pat ir apie keleivius, kurie atvyksta keltais ar laivais į Klaipėdos jūrų uostą – taip pat patikrinimo procedūra bus labai panaši“, – teigia VSAT vadas R. Liubajevas.

Vilniaus Senamiestyje įrengiami automobilių stovėjimą draudžiantys kelio ženklai

Taip pat penktadienį eismo ribojimo zonoje esančiose Senamiesčio gatvėse bus įrengti automobilių stovėjimą draudžiantys kelio ženklai, kurie galios Senamiesčio gyventojams ir svečiams.

JUDU (SĮ „Susisiekimo paslaugos“) gyventojus ragina automobilius patraukti iš parkavimo vietų, o turintiems galimybę – automobilį statyti vidiniuose kiemuose.

ELTA primena, pirmą kartą Lietuvoje rengiamas NATO viršūnių susitikimas vyks liepos 11–12 dienomis Vilniuje. Tai bus didžiausias renginys Lietuvos istorijoje, kuriame tikimasi 40–50 užsienio valstybių delegacijų (iki 3000 svečių) bei maždaug 2000 nevyriausybinių organizacijų ir tarptautinės žiniasklaidos atstovų. Apie galimybę dalyvauti renginyje yra užsiminęs ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.