IŽA įsitikinusi: institucijose privalo būti užkirstas kelias duomenų slėpimui nuo žiniasklaidos

Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA), reaguodama į tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė ilgą laiką atsisakė vienam iš asociacijos narių – naujienų portalui 15min.lt – suteikti informaciją apie buvusiam vyriausiajam miesto architektui Mindaugui Pakalniui iš mokesčių mokėtojų pinigų išmokėtą išeitinę kompensaciją, viešai kreipiasi į Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentą Mindaugą Sinkevičių ir sostinės merą Valdą Benkunską, ragindama užkiršti kelią analogiškoms istorijoms, kai institucijos diskredituoja viešąjį interesą, visuomenės teisę žinoti ir atsisako suteikti redakcijoms prašomą informaciją.

Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Pakalnis.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Aug 29, 2023, 4:18 PM

IŽA pirmininkė Lina Bušinskaitė atkreipia dėmesį į tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad tokio pobūdžio informaciją teikia tik tuo atveju, jei sutinka pats buvęs aukštas pareigūnas. Visgi, žiniasklaidos bendruomenės vertinimu, tokia praktika yra nepriimtina, nes ši informacija turi būti teikiama nepriklausomai nuo tokių sąlygų, nes kitaip būtų nepagrįstai apribojama žiniasklaidos laisvė.

Be to, tokios tendencijos kelia nerimą visos šalies žiniasklaidos bendruomenei, kuri labai kritiškai vertina populiarėjančią instituciją praktiką neteikti redakcijoms prašomos informacijos.

„Tai yra labai rimti pavojaus signalai demokratijai, visuomenės teisei žinoti ir žodžio laisvei. Tai yra pamatinės demokratinės šalies vertybės, kurios negali būti trypiamos. Tad kviečiame ne tik Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentą Mindaugą Sinkevičių, bet ir Vilniaus miesto merą Valdą Benkunską nedvejoti ir jau dabar pateikti rekomendacijas savivaldos institucijoms, kad ateityje nesikartotų tokios istorijos, kai atsisakoma suteikti redakcijoms prašomą informaciją, kuri svarbi viešajam interesui. Šiuo atveju buvo nenorima teikti informacijos apie buvusiam vyriausiajai Vilniaus miesto architektui išmokėtą išeitinę išmoką, priedus“, – sako L. Bušinskaitė.

Naujienų portalų nuomone, tokie redakcijų prašymai, susiję su visų mūsų – mokesčių mokėtojų – pinigų panaudojimu, yra normali praktika. Taip pat akivaizdu, kad M. Pakalnis, kaip ir visi kiti savivaldos darbuotojai, yra vieši asmenys, išlaikomi mokesčių mokėtojų, o jų einamos pareigos – itin svarbios viešajam interesui.

„Juk kuo daugiau atvirumo, tuo daugiau skaidrumo ir pasitikėjimo institucijos gali sutelkti aplink save. Deja, kai yra slepiama ir sugalvojama aibė priežasčių, kodėl neteikti informacijos, diskredituojamas ne tik pasitikėjimas, bet ir paminama visuomenės teisė žinoti, žiniasklaidos laisvės principai“, – sako L. Bušinskaitė.

Būtent todėl naujienų portalai ir IŽA kviečia valstybės institucijas ir šalies savivaldą ateityje užkirsti kelią tokiai praktikai – ji privalo nustoti plisti, nes institucijos turi suteikti redakcijoms prašomą informaciją, ypač susijusią su viešaisiais finansais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.