Draudžiama skelbti kompromituojančią informaciją apie kandidatus į Kupiškio rajono savivaldybės merus

Nuo spalio 5-osios, taip pat paskutiniame iki rinkimų periodiniame leidinyje draudžiama skelbti kandidatus į Kupiškio rajono savivaldybės merus kompromituojančią informaciją visuomenės informavimo priemonėse, informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Mero rinkimai<br>V.Skaraičio nuotr.
Mero rinkimai<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 5, 2023, 8:45 AM

Kompromituojančia informacija laikoma tokia informacija, kuria siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų už rinkimų politinės kampanijos dalyvį ar kandidatą, ir kurioje pranešama šį dalyvį, ar kandidatą neigiamai apibūdinanti žinia.

Rinkimų kodeksas nurodo, kad kompromituojančią informaciją draudžiama skelbti visuomenės informavimo priemonėje likus 3 dienoms iki rinkimų, taip pat – paskutiniame iki rinkimų periodiniame leidinyje.

Visuomenės informavimo priemonė, nepaisiusi šio draudimo ir paskelbusi kompromituojančią informaciją, privalo suteikti teisę pareikšti atsakomąją nuomonę. Atsakomąją nuomonę sudaro trumpas paskelbtos kompromituojančios informacijos išdėstymas ir atsakymas. Atsakomoji nuomonė paprastai negali būti daugiau kaip tris kartus ilgesnė už kompromituojančią informaciją.

Visuomenės informavimo priemonė atsakomąją nuomonę turi paskelbti ne vėliau kaip likus 2 dienoms iki draudimo vykdyti rinkimų agitaciją pradžios, t. y. iki spalio 6 d.

Jeigu per šio kodekso nustatytą laikotarpį paskelbti atsakomosios nuomonės nėra galimybės, visuomenės informavimo priemonė turi pasirūpinti savo lėšomis paskelbti atsakomąją nuomonę kitoje visuomenės informavimo priemonėje adekvačiu būdu.

Jeigu rinkimų politinės kampanijos dalyvis ar kandidatas kreipiasi į visuomenės informavimo priemonę ir jai laiku pateikia reikalavimą paskelbti atsakomąją nuomonę ir jos tekstą, bet ji neskelbiama, atsakomoji nuomonė VRK sprendimu skelbiama per Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją ir už tai apmokama pagal Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos patvirtintus informacijos skelbimų įkainius. Šiuo atveju visuomenės informavimo priemonė privalo VRK sumokėti dvigubą šio paskelbimo kainą.

Tyrimas dėl kompromituojančios informacijos paskelbimo pradedamas, gavus rinkimų politinės kampanijos dalyvio ar kandidato kreipimąsi.

Kaip informuoja VRK, atsakomoji nuomonė neskelbiama rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu, t. y. spalio 8 dieną, 00.00 – 20.00 valandomis.

Šios Rinkimų kodekso nuostatos galioja ir asmenims, kompromituojančią informaciją paskelbusiems interneto svetainėje ar socialinio tinklo paskyroje.

Visuomenės informavimo priemonės paskelbta nuomonė (skirtingai nuo žinios, nuomonei nėra taikomi tiesos kriterijai) apie kandidatą arba politinę partiją, taip pat ir negatyvi, nėra pripažįstama kompromituojančia medžiaga ir nesuteikia kandidatui ar politinei partijai teisės reikalauti paskelbti atsakomąją nuomonę.

Reikalavimas paskelbti atsakomąją nuomonę taip pat gali būti netenkinamas, jeigu medžiaga paskelbta ne apie politinės kampanijos dalyvį ar kandidatą; apie jį paskelbta medžiaga nėra kompromituojanti; kompromituojančią medžiagą paskelbė pats politinės kampanijos dalyvis; medžiagoje nėra jokių politinės kampanijos dalyvį apibūdinančių žinių; politinės kampanijos dalyvis jau yra pasinaudojęs atsakomosios nuomonės teise.

Teisę į atsakomąją nuomonę su politinės organizacijos sutikimu taip pat turi ir politinės organizacijos struktūriniai padaliniai.

Pirmalaikiai Kupiškio rajono savivaldybės mero rinkimai vyks spalio 8 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.