N. Grunskienė skeptiškai vertina kompromisinį siūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo: dėkojame, bet mūsų tai netenkina

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė skeptiškai vertina kompromisinį Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) siūlymą prokurorų atlyginimus didinti dviem etapais. Ji tikina nesulaukianti paaiškinimų, kodėl prokurorų atlygis negali pasiekti 90 proc. teisėjų darbo užmokesčio jau nuo naujų metų.

N. Grunskienė skeptiškai vertina kompromisinį siūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo: dėkojame, bet mūsų tai netenkina.<br>V.Skaraičio nuotr.
N. Grunskienė skeptiškai vertina kompromisinį siūlymą dėl prokurorų atlyginimų kėlimo: dėkojame, bet mūsų tai netenkina.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 19, 2023, 8:02 AM

„Dėkojame, kad buvo žengtas šis žingsnis, bet mūsų tai netenkina“, – Eltai teigė N. Grunskienė.

Komitetas siūlo, kad nuo 2024 metų prokurorų atlyginimai pasiektų 75 proc. tos pačios grandies teisėjų darbo užmokesčio, o nuo 2025 metų – 90 proc. Visgi priežasties, kodėl prokurorams atlyginimų kėlimas išskaidytas etapais, generalinė prokurorė tikina nesuprantanti.

„Kodėl reikia dviejų etapų ir kodėl nuo sausio siūloma didinti iki 75 proc., o nuo dar kitų metų 90 proc. –aš neišgirdau nei motyvų, nei argumentų. Aš taip pat neišgirdau argumentų, ką mes turime padaryti tokio ir kodėl mes neverti, kad iškarto būtų padidinta iki 90 proc.“, – nusivylimo neslėpė generalinė prokurorė.

„Taip, mes džiaugiamės, kad Vyriausybė pripažino, jog prokurorų atlyginimai turėtų pasiekti 90 proc. teisėjų atlyginimų, bet kodėl tik antruoju etapu? Nesuprantu pastovaus priekaišto, kad prokuratūra nepadarė namų darbų, kad kažką turėtų padaryti, kad įrodytų, jog yra verta to antrojo etapo. Aš neišgirdau, ką mes dar turime padaryti“, – akcentavo ji.

N. Grunskienės neįtikina ir premjerės argumentai, kad šiuo metu biudžete papildomų 16 mln. prokurorų atlyginimų didinimui nėra. Pasak jos, pati ministrė pirmininkė teigė sutinkanti su kompromisiniu siūlymu prokurorų atlyginimų didinimui ateinančiais metais skirti per 10 mln. eurų. Todėl N. Grunskienė įsitikinus, kad atrasti papildomus 5 mln. eurų valstybės biudžete daug iššūkių neturėtų kilti.

„Komitetas siūlo skirti virš 10 mln. eurų. Norint pakelti prokurorams atlyginimus iki 90 proc., mums reikėtų beveik 16 mln. eurų. Tai ar 5 mln. eurų yra labai didelė našta mūsų valstybei?“ – kėlė klausimą generalinė prokurorė.

„Tai yra neteisybės jausmas, tai yra prokurorų darbo neįvertinimas, kvestionavimas prokurorų atliekamo darbo reikšmingumo. Ir nelygybės, neteisybės, diskriminacijos jausmas tikrai žeidžia prokurorus“, – sakė N. Grunskienė.

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad, siekdama kompromiso, Vyriausybė pritartų Seimo VVSK siūlymui prokurorų atlyginimus didinti dviem etapais – nuo 2024 metų šių darbuotojų atlyginimai pasiektų 75 proc. tos pačios grandies teisėjų darbo užmokesčio, o nuo 2025 metų – 90 proc.

ELTA primena, kad Prezidentūra sukritikavo Vyriausybę dėl delsimo didinti prokurorų darbo užmokestį. Siūlymą nuo spalio 1 d. kelti šios darbuotojų grupės atlyginimus dar vasaros pradžioje buvo įregistravęs šalies vadovas Gitanas Nausėda. Visgi, Prezidentūros teigimu, ši iniciatyva nebuvo realizuota būtent dėl Ministrų kabineto kaltės.

Prokurorai nepasitenkinimą per mažais atlygimais reiškia jau kurį laiką. Spalio pabaigoje virš 50 prokurorų kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydami priteisti atlyginti valstybės veiksmais padarytą žalą.

Pareiškėjai yra įsitikinę, kad sprendimas nuo 2023 m. liepos 1 d. padidinti teisėjų darbo užmokestį, proporcingai nepadidinus prokurorų atlyginimų, prilygsta jų atlyginimo mažinimui ir kartu yra prokurorų nepriklausomumo principo pažeidimas, teisės į teisingą darbo apmokėjimą pažeidimas, teisėtų lūkesčių ir lygiateisiškumo principų pažeidimas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.