Konservatorė teigia, kad dėl G. Nausėdos sprendimų laukia neįprastas komiteto posėdis: mus stumia į antikonstitucinį veikimą

Parlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako, kad dėl sunkiai paaiškinamų Prezidentūros sprendimų ateinantį trečiadienį laukia precedento neturintis jos pirmininkaujamo Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) posėdis. Kaip numatyta parlamento darbotvarkėje, trečiadienį ERK nariai turėtų išklausyti ataskaitą apie praėjusią savaitę vykusį neeilinį Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimą. Tačiau, politikės teigimu, Prezidentūrai sulaužius visus reglamentus ir į EVT išlydėjus prezidentą Gitaną Nausėdą be užsienio reikalų viceministro Simono Šatūno, lieka neaišku, kaip parlamentarams bus pateikta ataskaita.

 Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. <br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
 Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. <br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
Gitanas Nausėda<br>T.Bauro nuotr.
Gitanas Nausėda<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Benas Brunalas

Feb 11, 2024, 9:15 AM

„Tai sunkus klausimas. Vadovaujantis konstituciniu aktu dėl ES klausimų koordinavimo bei Seimo statutu, Prezidentūra nėra numatyta kaip institucija, kurios poziciją mes patvirtiname. Ji nėra numatyta ir kaip institucija, kuri gali duoti ataskaitą“, – Eltai sakė konservatoriams priklausanti politikė.

Todėl, akcentavo ERK pirmininkė, dėl keistų prezidento sprendimų Seimo nariai yra prieš savo valią stumiami už reglamentais bei įstatymais grįstos tvarkos.

„Būtent dėl to situacija ir yra nemaloni. Mes stumiami į antikonstitucinį, antistatutinį veikimą. Todėl trečiadienį komitete padiskutuosime, kaip galime iš šios situacijos išeiti“, – sakė politikė, dar kartą pažymėdama, kad sveiku protu sunku suprasti, kodėl prezidentas į EVT nusprendė išvykti į delegaciją nepakvietęs užsienio reikalų viceministro.

„Kaip suprantu, Prezidentūros atstovai nemato čia jokios problemos ir, kaip galėjo susidaryti įspūdis, nežino į kokius dokumentus aš referuoju. Bet dokumentai yra, yra Seimo statutas“, – tvirtino politikė.

Savo ruožtu Prezidentūra didelės problemos R. Morkūnaitės-Mikulėnienės pristatytoje situacijoje nemato. Praėjusią savaitę prezidento atstovai, aiškindami kodėl į EVT posėdį nesivežė viceministro, tvirtino, kad S. Šatūnas atliko savo darbą tiek, kiek galėjo, ir kad jį vežtis į Briuselį nebuvo būtino pagrindo.

Ramiai Prezidentūra reaguoja ir į toliau parlamento atstovų reiškiamus priekaištus. Todėl į kitą savaitę vyksiantį Seimo ERK posėdį pristatyti EVT rezultatus atvyks Prezidentūros atstovas iš Užsienio politikos grupės.

Žada pateikti atstovavimą EVT numatančias pataisas

Dar daugiau įtampos į valdančiųjų į prezidento santykius gali įnešti užmojis keisti susiklosčiusią Lietuvos atstovavimo EVT tvarką. Į konfliktus dėl ambasadorių skyrimo įsivėlę valdantieji šią savaitę pareiškė, kad pavasario Seimo sesijoje pateiks projektą dėl naujos Lietuvos atstovavimo tvarkos. Nepaisant išsakytų šalies vadovo prieštaravimų, parlamento daugumai priklausantys parlamentarai pasiruošę siūlyti galimybę ne tik prezidentui, bet ir premjerui lankytis ES lyderių posėdžiuose.

ELTA primena, kad diskusijos dėl atstovavimo EVT tęsiasi jau nuo šio Seimo kadencijos pradžios. Dabartine tvarka nepatenkinti konservatoriai ragino sudaryti galimybę Lietuvą šiame europiniame formate atstovauti ir Vyriausybės vadovui, priklausomai nuo ES viršūnių aptarinėjamų temų. Tačiau prezidentas šias iniciatyvas pavadino netoleruotinomis ir nepriimtinomis.

Šį klausimą išspręsti buvo pasiūlyta priimant atstovavimą EVT reglamentuojantį įstatymą. Visgi, vėliau nuo šios iniciatyvos valdantieji atsitraukė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: G. Nausėda ir I. Šimonytė apie antrąjį prezidento rinkimų turą