Politikai nėra linkę nerimauti dėl Seimą pasiekusios iniciatyvos „Skaidrinam“: parlamente galioja gerokai griežtesnė tvarka

Visuomenininkui Andriui Tapinui pradėjus nagrinėti Seimo narių veiklai skirtų lėšų ataskaitas, parlamentarai tikina – kol kas Seime nerimo dėl „Skaidrinam“ iniciatyvos nejusti. Nors A. Tapinas jau paviešino „laisviečio“ Mariaus Matijošaičio išlaidų detales, o energetikos ministras Dainius Kreivys „užbėgo įvykiams už akių“, grąžindamas Seimo kanceliarijai nuo 2021 m. panaudotas lėšas, politikai pabrėžia – Seime galioja gerokai griežtesnė atsiskaitymo už parlamentines išlaidas tvarka.

M. Matijošaitis, A. Širinskienė, A. Tapinas ir D. Kreivys.<br>Lrytas.lt koliažas.
M. Matijošaitis, A. Širinskienė, A. Tapinas ir D. Kreivys.<br>Lrytas.lt koliažas.
Saulius Skvernelis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Saulius Skvernelis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Agnė Širinskienė<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Agnė Širinskienė<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Andrius Tapinas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Andrius Tapinas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Marius Matijošaitis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Marius Matijošaitis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Augustė Lyberytė

Feb 12, 2024, 4:57 PM

„Jokių nerimo ženklų nėra. Skirtingai nuo savivaldybių – čia yra kita tvarka“, – Eltai teigė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.

Jo teigimu, parlamento nariams taikomos griežtesnės taisyklės dėl ataskaitų už parlamentines išlaidas. Anot politiko, pasitaiko, kai koks nors pirkinys neatitinka galiojančio reglamento. Tokiu atveju, akcentuoja S. Skvernelis, Seimo narys negali išlaidų kompensuoti parlamentinei veiklai skirtomis lėšomis.

Jam antrino ir konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Ji vylėsi, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kolegos tinkamai laikėsi Seime galiojančios tvarkos.

„Nejaučiu iš narių kažkokio sujudimo. Visgi, Seime pakankamai griežtai reglamentuota parlamentinių išlaidų panaudojimo tvarka. Viliuosi, kad visi kolegos yra pristatę ir tuos dokumentus, kurie yra reikalingi, ir tuos dalykus, kurie yra reikalaujami pagal taisyklių raidę“, – komentavo konservatorė.

Ramiai A. Tapino tyrimo išvadų laukia ir Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė. Ji tikino kartu su padėjėja visada kruopščiai tikrinanti teikiamas ataskaitas dėl parlamentinių išlaidų.

„Manau, iš pono Tapino postų pirmųjų sakinių aišku, kad situacija yra kitokia nei savivaldybėse. Tą jis ir pats pripažino. Vis dėlto, Seime kontrolė yra pakankamai griežta. (...) Nemanau, kad bus kažkokių stebuklingai didelių radinių“, – abejojo ji.

Įvertino D. Kreivio sprendimą grąžinti Seimui panaudotas kanceliarines lėšas

Ir nors bendra atmosfera Seime rami, po A. Tapino įrašų socialiniame tinkle sprendimų ėmėsi vienas iš parlamentarų, energetikos ministras Dainius Kreivys. Kaip skelbta anksčiau, politikas nutarė grąžinti nuo 2021 m. panaudotas parlamentinei veiklai skirtas lėšas.

Toks ministro sprendimas A. Širinskienę nustebino – politikė neabejoja, kad taip konservatorius „bando užbėgti įvykiams už akių“.

„Dėl Kreivio buvau šiek tiek nustebusi – iš karto kyla klausimas, kas pas tą Seimo narį turėjo būti, kad jis staiga sumotyvuotas kelių sakinių, kur net nebuvo tiesiogiai įvardintas, sugrąžino visas lėšas“, – stebėjosi Mišrios Seimo narių grupės seniūnė.

Nevienareikšmiškai tokį D. Kreivio žingsnį sutinka ekspremjeras S. Skvernelis.

„Ministras, aišku, yra ir Seimo narys. Bet iš teisinės pusės nematau didelių problemų – teisiškai, tos išlaidos gali būti patiriamos ir kompensuojamos. Bet nepamirškime – ministras turi ir tarnybinį transportą“, – samprotavo jis.

Tuo metu R. Morkūnaitė-Mikulėnienė nesileido į detalesnius partijos kolegos sprendimų vertinimus. Tai, anot jos, buvo asmeninis D. Kreivio žingsnis.

„Tai jo apsisprendimas. (...) Manau, kad priėmė sprendimą tiesiog grąžinti visas gauta lėšas ir, matyt, tokiu būdu savo asmeniu uždaryti šį klausimą“, – aiškino politikė.

TS-LKD griežtai reagavo į galimo piktnaudžiavimo atvejus savivaldos lygmeniu – partijos Priežiūros komitetas suspendavo dalies politikų narystes, užkirto kelią dalyvauti artimiausiuose rinkimuose. Klausiama, ar gali reikti imtis tokių sprendimų ir dėl konservatorių kolegų Seime, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė neatmetė tokios galimybės.

„Viliuosi, kad kolegos elgėsi taisyklių ribose. Visą laiką, taip sakant, panašaus pobūdžio klausimus sprendžiame principingai – kartais tai būna pakankamai skausminga. Bet jeigu norime reikalauti iš kitų žaidimo pagal sutartas taisykles, turime ir patys maksimaliai tame dalyvauti“, – tvirtino ji.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę A. Tapinui paskelbus, jog iniciatyva „Skaidrinam“ keliasi į Seimą, energetikos ministras, parlamentaras Dainius Kreivys Seimo kanceliarijai grąžino nuo 2021 m. gautas parlamentines lėšas.

Pirmadienį visuomenininkas paskelbė ir apie „laisvietį“ Marių Matijošaitį, kuris, kaip matoma ataskaitose, už parlamentinei veiklai skirtas lėšas įsigijo įvairios kompiuterinės įrangos, garso aparatūros. Be to, politikas kas mėnesį dar 500 eurų išleisdavo tokios įrangos nuomai.

Pernai pavasarį A. Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.

STT jau yra pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl Vilniaus miesto, Kauno miesto, Šiaulių miesto, Kauno rajono, Neringos, Mažeikių, Šilutės, Pagėgių, Ignalinos, Jonavos, Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Ukmergės, Pasvalio, Prienų rajonų bei Kretingos, Utenos ir Birštono, Panevėžio, Telšių, Radviliškio, Joniškio savivaldybių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.