Už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirkę telefonus ir kompiuterius Seimo nariai nesijaučia nusižengę

Seimo nariai už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirkę brangius kompiuterius, planšetes, telefonus nesijaučia kaip nors nusižengę. Politikai teigia, kad šie įrenginiai yra reikalingi jų darbui.

 A. Matulas, A. Gedvilas, A. Lydeka ir K. Masiulis.<br> Lrytas.lt koliažas.
 A. Matulas, A. Gedvilas, A. Lydeka ir K. Masiulis.<br> Lrytas.lt koliažas.
Antanas Matulas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Antanas Matulas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Arminas Lydeka<br>V.Skaraičio nuotr.
Arminas Lydeka<br>V.Skaraičio nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Aidas Gedvilas<br>T.Bauro nuotr.
Kęstutis Masiulis<br>T.Bauro nuotr.
Kęstutis Masiulis<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

Jadvyga Bieliavska

2024-02-14 15:27

„Pagal galiojančią tvarką jie man reikalingi darbui atlikti, vykdyti savo tiesiogines funkcijas, taip pat aprūpinti savo patarėjų komandą, kuri, deja, pagal galiojančią tvarką, neaprūpinama pakankamai, nes yra skiriamas tik vienas kompiuteris“, – žurnalistams sakė Mišrios Seimo narių grupės narys Aidas Gedvilas.

Jis patvirtino, kad už parlamentinei veiklai skirtas lėšas įsigijo telefoną, kompiuterį, planšetę. Parlamentaro teigimu, tai nėra prabangos prekės.

„Tai yra tos pačios priemonės, kurias jūs naudojate kasdien jūsų darbo poreikiams“, – žurnalistams sakė A. Gedvilas.

Tačiau akcijos „Skaidrinam“ paviešinti duomenys rodo, kad įsigytos priemonės yra brangios ir pasiekiamos tikrai ne visiems. Pavyzdžiui, šis politikas pernai rugpjūtį įsigijo Macbook Pro 14, kuriam išleido 2634 eurus, spalį – telefonui Iphone 15 Pro Max Blue Titanium 1783 eurus, lapkritį pirko monitorių už 2070 eurų.

Vertindamas savo pirkinius už mokesčių mokėtojų pinigus, parlamentaras nemato jokios problemos – tvirtina esąs saugus ir užtikrintas.

„Manau, jeigu būčiau nusižengęs, mane vertintų atitinkamos tarnybos. Galvoju, kad iki to tikrai neprieisime“, – svarstė jis.

Seimo narys konservatorius Antanas Matulas taip pat sakė, kad už parlamentines lėšas nieko neleistino nepirko.

„Nieko nepirkau, kas yra neleistino, tuo labiau, kad pats dirbu Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje“, – žurnalistams sakė A. Matulas. Jis akcentavo, kad laikėsi Seimo valdybos dokumentuose numatytos parlamentinių lėšų panaudojimo tvarkos.

„Praeitais metais pirkau kompiuterį. Metų pabaigoje pirkau telefoną dėl to, kad prieš tai buvęs nukrito ir nei viena kamera neveikė. Pirkau viską, ką reikia parlamentinei veiklai, bet nieko neleistino“, – žurnalistams paaiškino A. Matulas.

Kaip rodo „Skaidrinam“ paskelbti duomenys, šis politikas pernai rugsėjo 20 d. 1461 eurą parlamentinių lėšų atseikėjo telefonui Samsung Galaxy S23 UltraBlack, o mėnesiu anksčiau 1901 eurą išleido žaidimams skirtam nešiojamam kompiuteriui Acer Nitro.

A.Lydeka: įsigyti kompiuterį yra pigiau negu nuomotis

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Arminas Lydeka tvirtino, kad dėl savo pirkinių iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų jokių problemų nemato, nes jie skirti darbui. Jis taip pat pastebi, kad nusipirkti kompiuterį yra pigiau negu nuomotis.

„Kur kas racionaliau ir pigiau yra pirkti kompiuterį negu nuomotis. Todėl nutraukiau nuomos sutartį ir nusipirkau tikrai nebrangų, darbiniams tikslams skirtą kompiuterį. Nematau kur čia gali būti problema, kad kompiuteris nusipirktas vietoj nuomos. Taip pat ir telefoną pirkau. Kur čia problema? Irgi paprastas, nieko gudraus nėra su tuo telefonu. Tikrai nesuprantu, kam čia kas gali būti neaišku ir kam čia įdomu gali būti“, – kalbėdamas su ELTA svarstė A. Lydeka.

Akcijos „Skaidrinam“ duomenimis, liberalas Arminas Lydeka įsigijo 1497 eurų vertės kompiuterį Lenovo ThinkPad, 440 eurų vertės telefoną Samsung A546, kurį, pagal reglamentą, jau turės grąžinti, nes įsigijo likus mažiau nei metams iki kadencijos pabaigos.

K. Masiulis pinigus žada grąžinti

Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis tvirtino, kad nieko neleistino nėra padaręs, pirko jam reikalingus darbo įrankius. Norėdamas, kad toliau nebūtų spekuliacijų šia tema, jis žada panaudotus pinigus grąžinti.

„Aš apgailestauju tik dėl vieno dalyko: buvo sudarytas įspūdis, kad aš kažką neteisingai padariau. Kad nebūtų toliau spekuliuojama šita tema, aš pinigus grąžinsiu ir noriu čia padėti tašką“, – Eltai sakė K. Masiulis.

Konkrečios sumos, kurią grąžintų, politikas dar nesuskaičiavo.

„Aš dar nepasižiūrėjau. Žinau, kad yra paskelbtos lentelės, pasiimsiu pagal tas lenteles ir pervesiu. Norėčiau, kad toliau tos spekuliacijos liautųsi. Nusipirkau darbo įrankius, jie man reikalingi, jokia čia ne prabanga. Vienu iš jų naudojantis aš su jumis dabar kalbuosi, bet padėkime čia tašką“, – sakė K. Masiulis.

„Skaidrinam“ duomenimis, konservatorius Kęstutis Masiulis parlamentines lėšas skyrė limituoto leidimo Galaxy S23 Green Žalgiris telefonui, kurio vertė 890 eurų. Visgi, vos prieš mėnesį politikas buvo įsigijęs kitą telefoną – Samsung Galaxy S23 o Ultra Black, Samsung Watch, nešiojamą 1TB SSD, bevielį kroviklį, kurių visų vertė 1589 eurai. Tarp pirkinių – ir aukštos klasės nešiojamasis kompiuteris už 2,7 tūkst. eurų. Per keturis mėnesius politikas kompiuterinei technikai iš viso išleido 5,2 tūkst. eurų.

Įtaria, kad brangius pirkinius įsigijo spaudžiant terminui

Į Seimą persikėlusios akcijos „Skaidrinam“ iniciatoriai skelbia naujas detales apie atliekamą parlamentinių lėšų panaudojimo tyrimą. Politikų piktnaudžiavimo atvejus demaskuojančios iniciatyvos autorius Andrius Tapinas teigia, kad Seimo nariai, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti itin brangius ir vargu ar Seimo nario darbui būtinus pirkinius. Visuomenininko teigimu, tokia praktika yra amorali, mat politikai brangius kompiuterius bei telefonus „griebė“ artėdami prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau.

Kaip pažymi A. Tapinas, Seimo reglamentai numato, kad už parlamentines lėšas nusipirkti telefonai, kompiuteriniai ir kita parlamentinei veiklai reikalinga programinė įranga lieka politikui, jei visa tai įsigyjama likus 12 mėnesių iki Seimo nario kadencijos pabaigos.

„(...) numanoma, kad ši kadencija baigsis 2024 lapkričio 12 arba 14 dieną, todėl 12 mėnesių iki kadencijos skaičiuojami nuo 2023 metų lapkričio 15 dienos“, – rašo A. Tapinas, pažymėdamas, kad pastarąją datą ir galima laikyti terminu iki kada įsigyti kompiuteriai ir telefonai lieka parlamentaro mandatą turinčio žmogaus nuosavybėn.

Į Seimą perskėlusi akcija „Skaidrinam“ identifikavo beveik 20 brangių daiktų prisipirkusių parlamentarų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.