KT apklausta mokslininkė: R. Žemaitaičio įrašuose matome buitinio antisemitizmo požymių

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį išnagrinėjo Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio apkaltos bylą. Teismas savo išvadą planuoja paskelbti balandžio mėnesį.

Remigijus Žemaitaitis<br>T.Bauro nuotr.
Remigijus Žemaitaitis<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 27, 2024, 10:03 AM, atnaujinta Mar 27, 2024, 11:16 AM

„Teismas išvadą byloje turi parengti per mėnesį, tad išvadą paskelbti planuojama balandžio pabaigoje“, – paskelbė KT pirmininkas Gintaras Goda.

Specialistai Seimo nario įrašuose įžvelgia antisemitizmo požymių

KT R. Žemaitaičio apkaltos bylą buvo pradėjęs nagrinėti antradienį, tačiau vienos dienos bylos išnagrinėjimui nepakako, tad nagrinėjimas buvo tęsiamas trečiadienį.

Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadose rašoma, kad galimai antisemitiniais pareiškimais R. Žemaitaitis galėjo sulaužyti Seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeisti Lietuvos Respublikos Konstituciją. Nurodyta, kad Seimo narių grupės teikime pradėti apkaltos procesą R. Žemaitaičiui pateikti kaltinimai yra pagrįsti, todėl yra pagrindas pradėti šiam Seimo nariui apkaltos procesą Seime.

Apkaltos komisija savo išvadoje nurodo, kad R. Žemaitaitis savo 2023 metų gegužės 8, 9 ir birželio 13 ir 14 dienos įrašuose socialiniame tinkle „Facebook“ sąmoningai, pakartotinai ir tikslingai skleidė tiesos neatitinkančią informaciją apie žydų tautą bei žydų tautybės asmenis.

Apkaltą R. Žemaitaičiui Seimo komisija siūlo rengti dėl šių politiko įrašų socialiniame tinkle: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“ ir kiti.

KT posėdžio metu trečiadienį toliau buvo apklausiami ir išklausomi specialistai, kurie vertino R. Žemaitaičio įrašus apie žydus socialiniame tinkle „Facebook“ bei pasisakymus žiniasklaidoje.

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas Nerijus Šepetys aiškino, kad R. Žemaitaičio įrašus galima vertinti kaip propagandinį kalbėjimą, kuriame tam tikri svarbūs istoriniai faktai yra nutylimi.

„Tai yra propagandinis kalbėjimas, kur selektyviai atrinkti praeitis ar dabarties epizodai, jie keistai sujungti su dabarties aktualijomis“, – dėstė N. Šepetys.

Anot istoriko, R. Žemaitaitis savo įrašuose, aprašydamas tragiškus Lietuvos istorijos įvykius, pavyzdžiui, Kaniūkų žudynes, dalį faktų paryškina, tačiau kitą dalį nutyli.

„Yra sistemingas ir principinis nutylėjimas, tai yra dalykai, kurie nėra svarbus išryškinami, o tie, kurie svarbūs, nutylimi“, – aiškino N. Šepetys.

Pasak specialisto, niekas nesiginčija, kad Kaniūkų žudynėse dalyvavo ir žydų tautybės žmonės, tačiau, anot jo, būtina įvertinti ir šio įvykio kontekstą.

„Jie (žydų tautybės asmenys – ELTA) veikė ne kaip tautinės, etninės, rasinės grupės, o vykdydami savo vadovybės nurodymus. Tai netikslu sakyti, kad žydai ir rusai žudė lietuvius Lietuvoje“, – sakė istorikas.

KT apklausta Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto Etninių tyrimų skyriaus vadovė Monika Frėjutė-Rakauskienė tvirtino, kad išanalizavusi R. Žemaitaičio įrašus, juose įžvelgė antisemitizmo požymių.

„Buitinio antisemitizmo požymių matome man pateiktuose R. Žemaitaičio įrašuose, pavyzdžiui, „Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom; Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – pažymėjo mokslininkė.

Anot M. Frėjutės-Rakauskienės, parlamentaras, kuris „Facebook“ turi daug sekėjų, turėtų suprasti, kad jo įrašai, vieši pasisakymai yra paveikūs, turi įtaką visuomenės nuomonės formavimui.

„R. Žemaitaitis naudojasi savo autoritetu, galia. (...) Manau, kad ir vakar R. Žemaitaitis, pasisakydamas teisme, naudojosi galia, bandydamas formuoti mūsų nuomonę“, – komentavo mokslininkė.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto teisės programų koordinatorė Greta Baltikauskaitė KT tvirtino, kad R. Žemaitaitis savo įrašais apie žydus galėjo padaryti neigiamą įtaką Lietuvos žydams. Anot jos, parlamentaro veiksmus galima būtų vertinti kaip neatsakingu naudojimusi saviraiškos laisve.

„Tokie veiksmai daro žalingą emocinę įtaką Lietuvos žydams, jų saugumo jausmui“, – sakė G. Baltikauskaitė.  

Pažymėjo, kad akcentavo Izraelio veiksmus, o ne kalbėjo apie žydų tautą

Seimo apkaltos komisijos pirmininkas, parlamentaras Arūnas Valinskas baigiamojoje kalboje pažymėjo, kad specialistai, vertinę R. Žemaitaičio įrašus apie žydus, priėjo išvados, kad juose yra antisemitizmo požymių.

„R. Žemaitaitis sulaužė Seimo nario priesaiką ir nebegali toliau būti Seimo nariu“, – pažymėjo A. Valinskas.

R. Žemaitaitis savo ruožtu baigiamojoje kalboje akcentavo, kad savo įrašuose „Facebook“ dėstė mintis ne apie žydus, kaip tautą, o apie Izraelio, kaip valstybės, veiksmus prieš palestiniečius.  

„Mano teiginiai išsakyti kaip nuomonė apie Izraelį, o ne kaip mintys apie žydus“, – tvirtino Seimo narys.

R. Žemaitaitis tvirtino, kad jo vartota frazė „Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom; Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“ nėra antisemitinė.

„Tai visuotinai žinoma vaikiškai skaičiuotė, tai yra liaudies kūryba. (...) Ši skaičiuotė jokiais aktais nepripažinta kaip antisemitinė“, – sakė R. Žemaitaitis.

Jis akcentavo, kad rašydamas apie žydus, Izraelį, Lietuvos istorijos įvykius, jis rėmėsi istorijos šaltiniais, o ne išgalvotais pasakojimais.

Galiausiai Seimo narys pažymėjo, jog Seimo surengta apkalta yra valdančiųjų noras nutildyti opozicijos atstovą.

„Nors mano dėstoma nuomonė gali būti nemaloni, bet turiu teisę savo nuomonę viešai išdėstyti visuomenei“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

ELTA primena, kad R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais ne kartą papiktino tarptautinę bendruomenę. Politikas apkaltino žydus esą vykdžius „lietuvių holokaustą“, viešai dalinosi antisemitiniais pareiškimais. Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Kaip numato Seimo statutas, parlamentarams nutarus, kad yra pagrindas politiko apkaltai, Seimas turi kreiptis į KT, kad šis įvertintų, ar buvo pažeista Konstitucija bei sulaužyta duota priesaika. KT konstatavus, kad priesaika buvo sulaužyta, Seimo nario mandatas gali būti panaikintas 85 Seimo nariams balsavus už.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.