F. Jansonas: prezidento atsakymai V. Bako parlamentiniam tyrimui būtų šios politizuotos komisijos legitimizavimas

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, kad šalies vadovas, atsakydamas į Seimo laikinosios komisijos klausimus, būtų legitimizavęs šią, anot Daukanto aikštės, politizuotą parlamentinį tyrimą.

Frederikas Jansonas.<br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Frederikas Jansonas.<br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Augustė Lyberytė

Mar 29, 2024, 11:20 AM, atnaujinta Mar 29, 2024, 11:21 AM

Kalbėdamas LRT radijui F. Jansonas teigė, kad prezidentas atsisakė pateikti komisijai savo poziciją raštu, mat, pastaroji jau buvo pradėjusi rašyti parlamentinio tyrimo išvadą. Kaip Eltai yra teigęs parlamentinio tyrimo komisijos pirmininkas Vytautas Bakas, prezidentui G. Nausėdai klausimai dėl tyrimo buvo pateikti kovo 7 d.

„Tuo metu ponas Bakas – jam neįdomu tie atsakymai, jis jau sėdi, jis žino išvadas, žino, ką turi savo galvoje, kokias nori (išvadas – ELTA) parašyti ir jas rašo. Prezidento atsakymai, šiuo atveju, būtų šios politizuotos komisijos legitimizavimas“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė F. Jansonas.

VSD pranešėjo komisijos išvadose teigiama, jog atsisakydama liudyti tyrimui, G. Nausėda kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas. Taip pat nurodoma, jog tuometis kandidatas į prezidentus bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu G. Nausėda šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.

F. Jansonas atmeta tokias komisijos išvadas ir tvirtina, jog tokie pareiškimai yra „žiaurūs“.

„Tai skamba žiauriai – keliasdešimt narių aplinkoje, apie kuriuos yra ar galbūt yra kriminalinės žvalgybos informacija, nes jie neva su kažkuo susiję. Nežinau, kaip renkama kriminalinė žvalgyba, kas yra tas asmuo, kas yra paminėtas ar nusikaltęs, bet šiandien galiu turbūt drąsiai sakyti, kad jeigu paprašytume VSD, ar kriminalinėje žvalgyboje yra minimas ponas Bakas arba ar jis gali būti susijęs su trąšų kokiu nors verslu, atsakymas greičiausiai galėtų būti teigiamas. Ponas Bakas į politiką atėjo su partija, kuri buvo remiama ir trąšų verslo“, – užuominomis apie V. Bako praeitį prakalbo prezidento patarėjas.

„Kai kaltinate prezidentą neva kažkokiomis esančiomis įtakomis ar pažeidžiamumu, pasakykite faktą, kada prezidentas, kuris atstovauja Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, nebuvo vienas didžiausių šalininkų sankcijų Baltarusijai?“ – kėlė klausimą jis.

„Yra labai paprasta pasiimti kelis faktus, kelis pamąstymus, kelias savo fantazijas, kelis savo melus, sudėti į vieną vietą, visa tai paslėpti po kažkokia paslaptingumo skraiste ir galvoti, jog taip pakabinus šešėlį jis uždengs prezidentą“, – apibendrino F. Jansonas.

Kelis mėnesius vykusio tyrimo išvados meta šešėlį ant G. Nausėdos, VSD ir STT vadovų

Pirmadienį VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija patvirtino parlamentinio tyrimo išvadą. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Seimo tyrėjai daro išvadą, kad VSD direktorių medžiaga apie kandidato aplinką pasiekė per patį G. Nausėdą arba jo pavedimu veikusį asmenį. Taip pat nurodoma, kad departamente surinkta informacija galėjo būti atskleista ir pačiam G. Nausėdai.

Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.

Parlamentinis tyrimas meta šešėlį ir ant STT vadovo Lino Pernavo, kuris, kaip teigiama išvadose, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti komisijai kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog parlamentinio tyrimo metu paaiškėjo, kad VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant tuomečio kandidato G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius. Pažymima, jog komisijai liudiję aukštas pareigas Prezidentūros kanceliarijoje einantys G. Nausėdos komandos nariai šią informaciją nuslėpė. Dėl to parlamentinė komisija ketina kreiptis į prokuratūrą.

Tyrimo komisija įvertino ir pažeidimus dėl pranešėjo T. Gailiaus atskleistos tapatybės – konstatuojama, jog už tai yra tiesiogiai atsakingas VSD direktorius D. Jauniškis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.