Gegužės 9-ąją – policijos dėmesys susibūrimų vietoms ir paminklams

Ketvirtadienį, gegužės 9-ąją, daliai rusų bendruomenės minint vadinamąją Pergalės prieš fašizmą dieną, policija palaikys viešąją tvarką galimose susibūrimų vietose.

Georgijaus juosta.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Georgijaus juosta.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ingrida Steniulienė

May 9, 2024, 7:21 AM

„Policija dirbs savo teritorijose, stebės ir užtikrins viešąją tvarką, paminklai per ypatingas dienas stebimi labiau, jiems bus skiriamas didesnis dėmesys, jie įtraukiami į patruliavimo maršrutus“, – Eltai sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Vilniaus policija ketina užtikrinti viešąją tvarką Antakalnio kapinėse, kur palaidoti Antrojo pasaulinio karo dalyviai, kovoję Sovietų Sąjungos pusėje. Šiose kapinėse kasmet renkasi norintys paminėti Pergalės dieną. Pernai čia buvo išmontuotas paminklas sovietų kariams.

„Kiekvienais metais Vilniaus apskr. VPK policijos pareigūnai gegužės 9-ąją dirba Antakalnio kapinėse, užtikrindami viešąją tvarką ir rimtį. Šiemet – ne išimtis. Policijos pajėgos (tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai) patruliuos ir fiksuos galimus pažeidimus Jūsų minėtose kapinėse, stebės atvykusius dalyvius, kad būtų išvengta galimų provokacijų, užkirstas kelias administraciniams nusižengimams dėl draudžiamų simbolių demonstravimo“, – Eltai teigė Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato atsakomybę už nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą. Už SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas, taip pat SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki vieno 1,2 tūkstančio eurų.

Įstatymas taip pat numato atsakomybę už draudžiamos simbolikos demonstravimą.

Klaipėdoje vadinamoji Pergalės diena anksčiau buvo minima aktyviai, rusakalbiai rinkdavosi į miesto centre esantį Skulptūrų parką, dėdavo gėles prie anksčiau buvusio memorialo sovietų kariams.

Klaipėdos apskrities policijos atstovė Andromeda Grauslienė Eltai sakė, kad policijos pareigūnai patruliuos, jie patikrins galimas susibūrimų vietas. Prašymų dėl renginių organizavimo savivaldybė ir policija nėra gavusios.

Valstybės saugumo departamentas antradienį paskelbė, jog neatmeta, kad gegužės 9-ąją, rusų bendruomenėms minint pergalės prieš nacistinę Vokietiją dieną, Lietuvoje gali kilti provokacijų. Departamentas ragina nedelsiant pranešti apie socialiniuose tinkluose pastebėtus skelbimus, kuriuose siūlomas finansinis atlygis už vandalizmo aktų ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdymą Lietuvoje.

Pernai gegužės 9-osios išvakarėse Merkinėje buvo išniekintas partizano vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas. Taip pat buvo gautas pranešimas apie dar vieną išpuolį Lazdijų rajone, Bielėnų kaime – partizanų vado paminklas buvo ne tik apipiltas baltais dažais, tačiau rastas ir į skulptūrą įkirstas kirvis.

ELTA primena, kad Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją.

Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.