V. Alekna: per riaušes prie Seimo minia veikė organizuotai

Seimo narys Virgiljus Alekna sako, kad per riaušes 2021 metų rugpjūtį minia prie Seimo veikė organizuotai.

 V. Alekna<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
 V. Alekna<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
Mykolas Alekna ir V. Alekna<br>T.Bauro nuotr.
Mykolas Alekna ir V. Alekna<br>T.Bauro nuotr.
V. Alekna ir Mykolas Alekna.<br>T.Bauro nuotr.
V. Alekna ir Mykolas Alekna.<br>T.Bauro nuotr.
V. Alekna<br>ELTA/J. Elinsko nuotr.
V. Alekna<br>ELTA/J. Elinsko nuotr.
Dalia Teišerskytė ir Virgilijus Alekna<br>G.Bitvinsko nuotr.
Dalia Teišerskytė ir Virgilijus Alekna<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Ingrida Steniulienė

2024-05-15 11:06

Žinomas sportininkas praeityje, 1994–2011 metais, dirbo tuometiniame Vadovybės apsaugos departamente (dabar Vadovybės apsaugos tarnyba – ELTA), ši institucija saugo valstybės vadovus.

V. Alekna trečiadienį kaip liudytojas buvo apklaustas riaušių baudžiamąją bylą nagrinėjančiame Vilniaus miesto apylinkės teisme. Įvykiu metu Seimo narys buvo parlamento pastate.

„Grupelės pakankamai organizuotai pradėjo eiti, prasidėjo susirėmimai su policija. Norėjau pabandyti išvažiuoti, bet apsauga patarė geriau to nedaryti, grįžau atgal į kabinetą, prasidėjo susirėmimai su VST, pradėjo skrieti pirmieji akmenys. Vėliau, kada pamačiau, kad nepavyks palikti Seimo, kartu su kolega Kęstučiu Masiuliu pakilome pas jį kabinetą, laukėme, kol aprims situacija“, – teismui pasakojo Seimo narys.

Parlamento pastatą V. Alekna paliko naktį.

Jis įsidėmėjo, kad sportiškai apsirengę jaunuoliai pasirodė į vakarą, plūstelėjo vienu metu, pavakarę jų nebuvo matyti. Jie buvo sportiškai apsirengę, su kuprinėmis. Liudytojas sakė, kad rinkosi po du, tris, keturis, iš viso buvo apie 10 tokių grupelių.

„Mačiau dalis minios organizuotai veikė, ne šiaip. Mano manymu, organizuotas veikimas“, – sakė jis. Seimo narys V. Alekna įsidėmėjo vieną asmenį su žaliais marškinėliais – jis tai atsirasdavo, tai vėl prapuldavo.

„Žmogus naudojo kažkokią taktiką, pasistumdo su pareigūnais ir dingsta“, – prisiminė V. Alekna.

Pasak jo, pareigūnai buvo išsirikiavę, gynė Seimą, neleido prieiti mitinguotojams. Liudytojo manymu, policininkai ir VST atstovai elgėsi profesionaliai.

„Akmenys skriejo į pareigūnus ir pastatus, minia elgėsi nepagarbiai. Ji buvo apsupusi ministrę Eweliną Dobrowolską“, – sakė V. Alekna.

Tuo metu riaušių bylos kaltinamieji ėmė replikuoti, kai liudijo Seimo narys. Teisėja Zina Vilnienė įspėjo juos dėl daromo spaudimo liudytojui.

„Sportu užsiiminėkit, ne politika“, – liudytojui patarė nuotoliniu būdu teismo posėdyje dalyvavęs A. Kandrotas, pravarde Celofanas.

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs, dabar už finanisinius nusikaltimus kalintis A. Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.