Išėjęs pasikalbėti su prie Seimo susirinkusia minia, buvau apipurkštas ašarinėmis dujomis, sako V. Bakas

Seimo narys Vytautas Bakas sako nesitikėjęs, jog 2021 metų rugpjūtį prie Seimo įvykęs protestas peraugs į riaušes. Politikas pripažino, kad jis ir pats galimai policijos netyčia buvo apipurkštas ašarinėmis dujomis, kas į jį purškė nematė, tačiau pareigūnų veiksmus vertina kaip profesionalius.

V. Bakas<br>A. Ufarto (ELTA) nuotr.
V. Bakas<br>A. Ufarto (ELTA) nuotr.
 Riaušės prie Seimo.<br> D.Labučio (ELTA) nuotr.
 Riaušės prie Seimo.<br> D.Labučio (ELTA) nuotr.
 Riaušės prie Seimo.<br> D.Labučio (ELTA) nuotr.
 Riaušės prie Seimo.<br> D.Labučio (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 29, 2024, 11:31 AM

Į incidentą V. Bakas pateko, kai išėjo pasikalbėti su prie parlamento susirinkusiais žmonėmis.

„Ir pats šiek tiek gavau ašarinių dujų, tai buvo čiurkšlė. Tai nebuvo papurškimas iš balionėlio (..) Kad bus tokios riaušės, sunkiai patikėčiau. Žmonės buvo įsitempę, prisiminkim, kokie buvo laikai, bet buvo taikiai nusiteikę žmonės. Tas virsmas įvyko labai greitai.

Išgirdau, kad prie upės atvažiuoja daug automobilį, išlipa jauni žmonės, gali būti provokacijų. Turėjo atsirasti grupė žmonių, kurie darė provokacijas. Ši policija elgėsi labai solidžiai, ji vengė bet kokių veiksmų, kurie gali išprovokuoti žmones, jie atliko profesionalų darbą neprovokuodami. Net prasidėjus riaušėms, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai neskubėjo įsitraukti, naudoti jėgą prieš žmones“, – riaušių prie Seimo bylą nagrinėjančiam Vilniaus miesto apylinkės teismui liudijo V. Bakas.

Jis sakė, kad susirinkusiųjų agresija pasireiškė priekaištais politikams, įtampa augo, politikams buvo priekaištaujama dėl jų sprendimų, susijusių su koronaviruso infekcijos valdymu. Žmonės mėtė pagalius ir akmenis, reikalavo, kad politikai išeitų ir pasikalbėtų su jais, pasirodytų premjerė, frakcijų atstovai.

„Pats mėtymas, manau, buvo provokacija, iš policijos, politikų provokavimo nebuvo. (..) Lietuvos protestų istorijoje buvo, kada mitingus, protesto akcijas bandoma išprovokuoti iš vidaus. Policijos pareigūnai bandė nustumti mėtytojus, aš manau, kad policijos pareigūnai susitvarkė tikrai gerai ir gerai, kad nebuvo duoti įsakymai, dėl kurių būtų reikėję dabar gailėtis. Policija susitvarkė be radikalesnių priemonių“, – liudijo Seimo narys.

Jis sakė gavęs informacijos, kad sportiškai apsirengęs jaunimas važiuoja automobiliais prie Neries upės, V. Bakas šia informacija pasidalijo su policija.

Prieš pradėdamas politiko karjerą, V. Bakas dirbo Vilniaus policijoje, prisidėjo prie pareigūnų profesinės sąjungos kūrimo, vėliau vadovavo jai.

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, buvusi mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.