Tinkamu kandidatu į premjerus įvardintas G. Paluckas dar nelaidoja ir kito bendražygio karjeros: toliau mini M. Sinkevičių

2024 m. birželio 24 d. 16:44
Tinkamu kandidatu užimti premjero kėdę po rudenį įvyksiančių Seimo rinkimų prezidento Gitano Nausėdos įvardintas socialdemokratas Gintautas Paluckas neslepia džiaugsmo, tačiau aiškiai taip ir neįvardija, kurias kitas politines jėgas sėkmės rinkimuose atveju pasikviestų po savo sparnu.
Daugiau nuotraukų (9)
Nors mįslės dėl Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės politinės ateities Lietuvoje arba Briuselyje taip pat dar neišsklaidytos, G.Paluckas aiškina, kad partija turi tikrai ne vieną lyderį, kuris prireikus prisiimtų atsakomybę.
Kaip vieną iš tokių parlamentaras įvardijo netgi nuteistą Jonavos merą Mindaugą Sinkevičių, kuriam teismas trejus metus uždraudė dirbti valstybės tarnyboje ir skyrė tūkstantinę baudą.
Apie politines aktualijas G.Paluckas kalbėjo „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“.
Įvertino G.Nausėdos žodžius
Paklaustas, kaip jaučiasi sulaukęs šalies vadovo įvertinimo, kai šis jį įvardijo kaip galimą premjerą, G.Paluckas savo nuotaiką laidoje apibūdino kaip „pakilią“.
„Prezidentas ne kiekvieną dieną, matyt, išreiškia palaikymą ar, galų gale, tam tikrą įvertinimą. (...) Prezidento įvertinimas yra labai svarbus ir man asmeniškai – tikrai nesiruošiu čia kuklintis ir sakyti, kad man tai nesvarbu.
Man tai yra iš tikrųjų svarbu, nes prezidentas apibūdino ir tam tikrus būdo bruožus, kompetencijas, kurios yra svarbios bendrame darbe – ar Seime, ar Vyriausybėje, ar santykiuose tarp valdžios grandžių.
Šiandien mes matome tam tikrus iššūkius, kai Vyriausybė turi labai prastą santykį su prezidentu, sakyčiau, retokai matosi net su ministre pirmininke ar užsienio reikalų ministru – manau, tai yra labai prasta praktika“, – aiškino G.Paluckas.
Tiesa, dar visai neseniai būsimos premjerės etiketė buvo prilipdyta socialdemokratų partijos pirmininkei V.Blinkevičiūtei, tačiau jai dar kartą patekus į Europos Parlamentą (EP) lūkesčiai dėl to, kad politikė Briuselį iškeis į Vilnių, vis labiau bliūkšta.
Visgi pats G.Paluckas V.Blinkevičiūtę vis dar įvardija kaip potencialią Vyriausybės vadovę, jei socialdemokratams Seimo rinkimuose nusišypsos sėkmė. Taip pat, anot jo, šią vietą puikiai galėtų užimti ir kiti LSDP lyderiai, netgi ir jaunosios socialdemokratų kartos atstovas Robertas Duchnevičius.
G.Paluckas šiame kontekste įvardijo ir nuteisto M.Sinkevičiaus pavardę.
„M.Sinkevičius dabar mėgina įrodyti savo, sakykime taip, tiesą teisme, bet galų gale iš jo kompetencijų ir patirties taip pat neatimsi.
Priklausys nuo teismo sprendimo jo tolesnis politinis kelias, tai mes esame, matyt, šiuo atžvilgiu, unikali partija, kuri turi viską spektrą lyderių, kai kitos partijos tų lyderių ir po vieną vargiai sukrapšto“, – svarstė vienas iš LSDP atstovų.
Su kuo keliautų kartu?
Paklaustas, su kuo socialdemokratai sėkmės atveju galėtų formuoti valdančiąją koaliciją, G.Paluckas teigė dabar galintis užtikrinti tik vieną dalyką – konservatorių joje nebūtų.
„Kalbant apie kitas partijas nuo centro į kairę, kaip jos save pozicionuoja, kažką pasakyti galėtume tik po rinkimų. Galų gale, reitingai skiriasi, priklausomai nuo apklausos agentūrų, per laikotarpį taip pat matome tam tikrą pasibarstymą.
Gali būti, kad atsiras Seime naujų frakcijų, tai viskas žmonių rankose – kokias frakcijas suformuos, kokio dydžio, nuo to tas lipdymas bus“, – aiškino socialdemokratas.
Visgi, anot jo, tam tikrų koalicijų formavimas Seime vyksta nuolat, kiekvieno politinio apsistumdymo tarp pozicijos ir opozicijos metu.
„Ir galėčiau sakyti, jog šiandien, lyginant su šios kadencijos pradžia, Seime opozicijos santykiai yra gerokai geresni ir glaudesni, negu buvo. Manau, kad progresas yra, o kaip ir iš ko bus lipdomos koalicijos, priklausys nuo rinkėjų valios“, – patikino G.Paluckas.
O štai paklaustas, kiek laiko apsispręsti dėl savo politinės ateities dar turi jo partijos lyderė V.Blinkevičiūtė, G.Paluckas atkreipė dėmesį, kad pirmininkė savo sprendimus jau padariusi – veda partijos sąrašą į Seimą, visuomenei programos pavidalu teikia siūlymus ir kitus kandidatus į būsimą parlamentą. O tai, pasak jo – didžiulė atsakomybė.
„Tam tikras spaudimas galbūt ne tiek iš visuomenės, o kai kada iš kolegų žurnalistų, mėginant išgauti atsakymą „užimsit pareigas ar neužimsit“, jis tikrai nėra toks aktualus, kaip gali pasirodyti.
Galų gale mes dar nežinome, ką mes laimėsime, kokio pasitikėjimo masto sulauksime, ar turėsime tą pirmą ranką formuoti tą koaliciją, nes nuo to priklausys, ar apskritai galėsime pretenduoti į premjerus.
Bet kaip mes kartais juokaujame – jeigu žmonėms patogiau mane matyti kaip kandidatą į ministrus pirmininkus – prašau, žiūrėkite į mane. Jeigu kažkas nori matyti V.Blinkevičiūtę – prašau, žiūrėkite į Viliją ir neprašausite.
Vienas iš dviejų vis tiek galės pretenduoti, jeigu laimėsime vadinamą daugumą ir apskritai galėsime formuoti koaliciją“, – dėstė G.Paluckas.
Socialdemokratas laidoje taip pat pažėrė ir kritikos konservatoriams, pabrėždamas, kad delsdami su potencialaus eurokomisaro pavarde galiausiai valdantieji rizikuoja likti prie suskilusios geldos.
„Tikrai nėra jokios garantijos, jog G.Landsbergis išvažiuos į Briuselį, į eurokomisaro poziciją, ir tą yra labai aiškiai išsakęs ir prezidentas, sakydamas, kad manęs neapeisit pagal Konstituciją, todėl mes turime sėsti ir šnekėtis, kuris kandidatas, kuris variantas pirmiausia geriausias Lietuvai, o ne Gabrieliui ar konservatorių partijai.
Kol kas to bendradarbiavimo ir bendravimo mes nematome – galbūt ne viską, duok Dieve, žinome, galbūt iš tikrųjų vyksta tam tikri pašnekesiai, bet, galų gale, yra mažokai ir bendravimo su koalicijos partneriais, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl Vyriausybė neteikia kandidato į eurokomisarus – nėra tikri, jog Seimo valdančioji dauguma jam pritars“, – versiją kėlė G.Paluckas.
Taip pat, pasak jo, G.Landsbergio, kaip konservatorių partijos pirmininko, apskritai nematome jau kelerius metus.
„Formaliai pirmininkas yra, o realiai jis stengiasi būti kuo toliau nuo tų pareigų, ir, pageidautina, ne Lietuvoje. I.Šimonytė, be abejo, patyrusi tuos visus išbandymus, būdama Vyriausybės vadove, mato, kad ir konservatorių partijos viduje yra įvairiausių srovių ir skilimų, ir buvo labai sunku priimti kai kuriuos sprendimus, kuriuos inicijavo Vyriausybė, arba jie apskritai buvo nepriimti, kaip, pavyzdžiui, mokesčių sistemos pertvarka.
Dėl šios priežasties, aš manau, konservatoriai ir neturi tikros lyderystės, nes pirmininkas nenori būti pirmininku ar bijo šito vaidmens, tuo tarpu I.Šimonytė yra atsikandusi jau tos lyderystės, todėl nesiveržia į pirmas gretas.
Jie savo klausimus turi patys išsispręsti“, – ragino G.Paluckas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.