Baltarusijos opozicijos pasai sukėlė audrą: Vytis ir „Pagonia“ – netapatūs ženklai?

2025 m. vasario 15 d. 21:20
Baltarusiško paso su į Vytį panašiu „Pagonios“ simboliu sumanytojams gresia baudžiamoji atsakomybė. Apie tai grėsmingai perspėjo Generalinė prokuratūra, bendrovė „Garsų pasaulis“ jau sustabdė šių dokumentų gamybą.
Daugiau nuotraukų (1)
Baltarusiško paso su į Vytį panašiu „Pagonios“ simboliu sumanytojams gresia baudžiamoji atsakomybė. Apie tai grėsmingai perspėjo Generalinė prokuratūra, bendrovė „Garsų pasaulis“ jau sustabdė šių dokumentų gamybą.
Nors Baltarusijos opozicija dar 2023 metų rugpjūtį Varšuvoje pristatė alternatyvų naujosios Baltarusijos pasą su „Pagonios“ simboliu ant viršelio, Lietuvoje tik pastaruoju metu kilo smarki reakcija.
Susigriebta, kai S.Cichanouskaja paskelbė, kad Baltarusijos diktatoriaus perrinkimo spektaklio dieną Varšuvoje vėl bus pristatytas baltarusiškas pasas.
Keletas Seimo narių konservatorių nedelsdami kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM) reikalaudami imtis priemonių dėl, jų manymu, neleistino Lietuvos simbolių savinimosi.
Šį Baltarusijos opozicijos sumanymą ėmė komentuoti ir Vidaus reikalų ministerija (VRM), ir URM, ir Seimas, ir Vyriausybė, ir Prezidentūra.
Pirmiausia šios institucijos ramino, kad toks pasas su „Pagonia“ mūsų šalyje neturės jokios teisinės galios ir bus grynai simbolinis. Prezidentūra dar pareiškė, kad ją stebina konservatorių aliarmas, nes I.Šimonytės Vyriausybė žinojo apie tokius planus.
VRM ir URM lyg ir teisinosi, kad neprisidėjo prie baltarusių iniciatyvos, bet kartu aiškino, jog neįžvelgia didelės problemos dėl į Vytį panašaus simbolio naudojimo.
S.Cichanouskajos biuras irgi puolė įrodinėti, kad Vytis ir „Pagonia“ – netapatūs ženklai.
Tačiau Lietuvos ir Baltarusijos simboliai kilę iš bendros mūsų tautų praeities Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK).
Baltarusiai dar tik ieško savo tautinės tapatybės, valstybingumo šaknų. Natūralu, kad jie remiasi LDK istorija. Baltarusijos valstybę nesėkmingai mėginta sukurti tik 1918 metais žlugus Rusijos imperijai – tada taip pat buvo skelbiama, kad iš LDK kildinama „Pagonia“ taps oficialiu herbu.
Realiai tai padaryta, kai jau žlugus Sovietų Sąjungai 1991–1995 metais Baltarusija buvo valdoma demokratinių jėgų, tačiau įsigalėjus A.Lukašenkai šio simbolio atsisakyta.
Dabar šioje šalyje net baudžiama už „Pagonios“, kuri tapo pasipriešinimo diktatūrai ir diegiamai rusiškai ideologijai simboliu, naudojimą.
Mat A.Lukašenka Baltarusijos valstybingumą kildina iš ryšių su Maskva ir baltarusių tautos išlikimą sieja su jo ypač aukštinama Sovietų Sąjungos pergale Antrajame pasauliniame kare.
Ne iš gero gyvenimo S.Cichanouskajos biuras ėmėsi baltarusiškų pasų sumanymo. Buvo aišku, kad jau tris dešimtmečius Baltarusiją valdančio diktatoriaus naujas rinkimų farsas nesukels jokių protestų.
Šįkart jokių konkurentų iš opozicijos neturėjęs A.Lukašenka neva laimėjo dar įtikinamiau nei 2020 m. ir tuo pranoko V.Putino rinkimų spektaklį – paskelbta, kad už jį balsavo net 87 proc. rinkėjų.
Bet kokie protestai Baltarusijoje užgniaužti, dauguma opozicijos aktyvistų pabėgo iš šalies, o likę įkalinti, todėl nebuvo galima tikėtis, kad bent mažos žmonių grupės ryšis viešai protestuoti.
Juk po 2020-ųjų protestų numalšinimo buvo sulaikyta 65 tūkst. žmonių, dabar kalėjimuose dar kali per 1200 politinių kalinių, iš 9 mln. gyventojų turinčios Baltarusijos emigravo apie 300 tūkst. baltarusių.
Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje dirbančių Baltarusijos piliečių per tą laiką padaugėjo keturis kartus – iki 46 tūkst. žmonių.
Dauguma jų nėra politiniai pabėgėliai ir laikomi ekonominiais migrantais, bet aišku, kad tokį gausų baltarusių srautą į Lietuvą lėmė A.Lukašenkos represijos, Vakarų sankcijos Baltarusijai ir pablogėjusios gyvenimo sąlygos.
Kitaip sakant, ir šie žmonės, kad ir netiesiogiai, taip pat yra A.Lukašenkos režimo aukos, nors daugelis jų bando laikytis neutraliai, tiesa, neatmestina, jog dalis gal ir bendradarbiauja su Baltarusijos specialiosiomis tarnybomis ar net specialiai čia atsiunčiami ardomajai veiklai vykdyti.
Natūralu, kad nepajėgdama atgaivinti protestų Baltarusijoje apie S.Cichanouskają susitelkusi opozicija mėgina atkreipti į save dėmesį įvairiomis akcijomis Vakaruose.
Opozicijos atstovams po naujo rinkimų farso buvo labai svarbu vėl užsitikrinti ES ir JAV paramą, sulaukti pažadų, kad A.Lukašenka toliau bus laikomas neteisėtu vadovu.
Matyt, tikėtasi, kad Baltarusijos opozicijos atstovų dokumentas bus įteisintas Vakaruose ir turės juridinę galią, leidžiančią baltarusiams, tėvynėje negalintiems pasikeisti paso pasibaigus jo galiojimui, legaliai gyventi užsienyje.
S.Cichanouskajos biuras pasų pavyzdžius išsiuntinėjo visoms Europos Sąjungos valstybėms, rengėsi deryboms dėl šių dokumentų statuso.
Lietuvos reakcija šias viltis prislopino.
Gal baltarusių opozicijos siekis naudoti „Pagonios“ simbolį nebūtų taip priešiškai sutiktas, jei ne „litvinizmo“ teorijos šauklių, ypač tarp vyresnio amžiaus lietuvių, sėjama baimė, kad kėsinamasi į Lietuvos istoriją ir net reiškiamos teritorinės pretenzijos.
Turbūt teisūs istorikai, raminantys, kad baltarusiai neatims iš mūsų nei Vyčio, nei Mindaugo ir Vytauto, nei juo labiau Vilniaus.
Vis dėlto verta įsiklausyti ir į žinomo istoriko A.Bumblausko siūlymą. Šis profesorius pateikė idėją: reikėtų pabandyti įkomponuoti Vytį į Trispalvę, taip šis mūsų simbolis būtų labiau apsaugotas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.