Už numatančias Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisas praėjusį antradienį po pateikimo balsavo 47 Seimo nariai, prieš buvo 10, susilaikė 27. Iniciatyvą svarstys Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vertins Vyriausybė, o parlamento salėje prie jos planuojama sugrįžti birželio 18 dieną.
ANK pataisas pateikęs Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika sako, kad dėl galiojančio reguliavimo, kai be įspėjimo skiriamos baudos, ypač nukenčia visuomeninės organizacijos.
„Jeigu nevyriausybinė organizacija nepateikia ataskaitos iki nustatytos datos, tai Registrų centro kompiuteris automatiškai sugeneruoja baudą ir organizacijos vadovas gauna iki 600 eurų siekiančią baudą. Visuomeninį darbą dirbančios organizacijos aukoja savo laiką, skatina žmones įsitraukti, vykdyti visuomeninę veiklą.
Susiję straipsniai
Tokių organizacijų vadovai dažnai dirba neatlygintinai, aukodami savo, savo šeimos laiką, ir gauna iš tiesų baudas, kurios turbūt mažų mažiausiai juos demotyvuoja. Atsižvelgdami į tai, norime kuo greičiau ištaisyti tą spragą ir klaidą, kad vis tik automatiškai sugeneruota turėtų būti ne bauda, o visų pirma įspėjimas. Reikia numatyti protingą laiką ataskaitai pateikti, kas iš tiesų išspręstų tą problemą, ir turbūt paskatintų vadovus tai padaryti“, – iš Seimo tribūnos pateikdamas projektą sakė K. Mažeika.
Jo nuomone, už ataskaitų nepateikimą galimybė taikyti įspėjimą būtų proporcinga administracinio nusižengimo pavojingumui.
„Vis tik turime įvertinti tai, kad, pavyzdžiui, už tikrai daug sunkesnius nusikaltimus yra daug mažesnės baudos. Turbūt turi būti šiuo atveju ir tam tikras proporcingumas. Turėtume atsižvelgti į tai, kad vis tik visuomeninė veikla yra skatintina. Tie darbai, kuriuos žmonės padaro iš širdies visuomeniškai darydami, yra tikrai vertingi. Turėtume tai skatinti, o ne bausti už tai, kad jie ką nors daro“, – sakė K. Mažeika.
Seimo narys demokratas Domas Griškevičius ragino pagalvoti ypač apie tas nevyriausybines organizacijas, kurios nevykdo kažkokių didelių finansinių operacijų.
„Šiuo metu, jeigu jos pavėlavo pateikti dokumentus, atrodo tiesiog neadekvatu skirti šimtus eurų siekiančias baudas“, – sakė D. Griškevičius.
Tuo metu konservatorius Mindaugas Lingė išreiškė abejones, įžvelgdamas galimą piktnaudžiavimą.
„Ar tokios iniciatyvos kaip tik nepaskatins ir nepalengvins padėties tiems, kurie nori piktnaudžiauti? Juo labiau, jei bus galima taikyti įspėjimą, o realią baudą tik dar vėlesniuose etapuose?“, – svarstė jis.
K. Mažeikos nuomone, svarstant šį projektą Seimo komitetuose, bus galima atskirti didelių įmonių vadovų ir nevyriausybininkų atsakomybę.
„Tikrai turbūt pirmiausia tai yra žvilgsnis į nevyriausybines organizacijas“, – sakė K. Mažeika.
Kaip pastebi parlamentaras, tokių vieno arba kelių asmenų įsteigtų organizacijų ištekliai yra riboti, jų veikla susijusi su siaura, bet svarbia tam tikrai visuomenės grupei ar valstybei sritimi.
„Ataskaitų teikimas yra administracinė našta, kurią nevyriausybinių organizacijų vadovai kartais pamiršta įgyvendinti, nes neretai turi ir kitų veiklų, kuriose gauna pagrindines pajamas. Nors jie turi pareigą pateikti reikalingus duomenis, manau, kad prieš skiriant baudas už tokius nusižengimus būtina įspėti“, – sako ANK pataisas parengęs K. Mažeika
Šiuo metu įmonių ir organizacijų vadovams, pažeidusiems dokumentų pateikimo tvarką Juridinių asmenų registrui, gresia nuo 600 iki 6 tūkst. eurų siekiančios baudos. Galimybės taikyti įspėjimą šiuo atveju ANK nenumato.



