Panevėžio apygardos teismas pradėjo nagrinėti R. Zamolskio bylą: parodymus davė 8 liudytojai

Panevėžio apygardos teismas pradėjo nagrinėti prieš daugiau negu 20 metų įvykdytais sunkiais nusikaltimais kaltinamo ir šiuo metu Rusijoje kalinčio Romo Zamolskio bylą.

R.Zamolskis su žmona.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
R.Zamolskis su žmona.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
R.Zamolskis.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
R.Zamolskis.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Viktorija Smirnovaitė

Oct 31, 2023, 10:32 AM, atnaujinta Oct 31, 2023, 1:21 PM

Romas Zamolskis žino apie procesą, jis pateikė savo nuomonę dėl proceso – aišku prašo nagrinėti šią bylą jam dalyvaujant akivaizdžiai, tačiau kiek buvo bandymų organizuoti jo apklausą nuotoliniu būdu, visi tie bandymai, dar iki karo pradžios Ukrainoje, niekada nepavyko“, – pranešė posėdžiui pirmininkaujantis teisėjas Valdas Petras Meidus.

Posėdyje pasirodė ne vienas dėl R. Zamolskio veikų nukentėjęs asmuo, dar keli posėdyje dalyvavo nuotoliu.

Parodymus davė 8 liudytojai

Bylos nagrinėjime liudijo 2001-aisiais „Žemės ūkio“ banko inkasatoriumi dirbęs Valdas Bumblauskas, galimai patyręs R. Zamolskio ir jo bendro Virginijaus Savickio apšaudymą po to, kai inkasavo vieną iš „Maximos“ parduotuvių.

Pasak liudytojo, 2001-ųjų balandžio vakarą jis ir du kolegos atvyko prie „Maxima bazė“ parduotuvės. Jis su vienu iš kolegų liko prie automobilio, o antrasis kolega nuėjo į parduotuvę jos inkasuoti, pasakojo liudytojas.

Pasak jo, su dviem grynųjų krepšiais iš parduotuvės išėjęs kolega apeidinėjo inkasatorių automobilį, kai pasigirdo šūviai. Buvęs inkasatorius teigė nematęs, kas juos paleido.

Vyriškio teigimu, jį su kolega nuo tiesioginių šūvių apsaugojo automobilis, jie buvo sužeisti tik nuo šūvių pabirusiais automobilio stiklais. Tačiau kitoje automobilio pusėje buvęs tuometinis kolega, inkasatorius Arvydas Zemenskas buvo sužeistas į galvą, prisiminė liudytojas.

Teismo posėdyje taip pat savo parodymus patvirtino susišaudyme Panevėžyje, R. Zamolskiui sprunkant su taksi automobiliu, dalyvavę pareigūnai. Nors įvykyje dalyvavęs tuometinis pareigūnas teigė fiziškai nenukentėjęs, tą vakarą jis prisimena kaip kupiną įtampos.

„Savijauta nekokia buvo po to – ir raminančių teko gerti, kai pagalvoji, iš kokio atstumo į tave šaudė. (…) Bet (ta savijauta – ELTA) praėjo, baimės nejaučiu“, – teigė liudytojas.

Kitas teismo posėdis R. Zamolskio byloje numatytas lapkričio 20 d.

ELTA primena, kad Panevėžio apygardos teismas rugsėjį nutarė R. Zamolskio bylą nagrinėti jam nedalyvaujant, kitaip tariant, asmenį teisti už akių. Šis sprendimas priimtas po to, kai Rusija oficialiai atsisakė R. Zamolskį perduoti Lietuvai.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, R. Zamolskis Rusijoje buvo supažindintas su jam Lietuvoje pateiktais įtarimais, savo kaltės jis nepripažino ir atsisakė duoti parodymus.

R. Zamolskis Rusijoje buvo sulaikytas 2014 m., po kelių metų Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad Jekaterinburgo teismas skyrė jam 15 metų laisvės atėmimo bausmę, pripažinęs vyrą kaltu dėl neteisėto ginklo laikymo, pasikėsinimo nužudyti, plėšimų, vagysčių.

R. Zamolskis kaltinamas sunkiais nusikaltimais, asmens ieškota daugiau negu 10 metų

Baudžiamoji byla su kaltinimais R. Zamolskiui teismui perduota 2021 m. vasarį. Tiesa, ji buvo grąžinta prokuratūrai ir vėliau vėl perduota teismui.

Kaip skelbė teisėsauga, R. Zamolskis yra kaltinamas itin sunkiais, daugiau negu prieš 20 metų įvykdytais nusikaltimais. Prokuratūra yra skelbusi, kad už Lietuvoje galimai įvykdytus nusikaltimus vyrui grėstų įkalinimas iki gyvos galvos. R. Zamolskis kaltinamas dviejų žmonių nužudymu, pasikėsinimu nužudyti 14 asmenų, neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, plėšimu.

Baudžiamojoje byloje pareikšta civilinių ieškinių už daugiau nei 0,5 mln. eurų. Byloje nukentėjusiaisiais pripažinta 18 asmenų.

Anot teisėsaugos, bylos duomenimis, 2001 m. balandį R. Zamolskis, veikdamas organizuotoje grupėje ir būdamas ginkluotas, prie parduotuvės „Maxima bazė“ įvykdė didelės vertės turto plėšimą ir pasikėsino į tuomečių Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių gyvybes. Per šaudynes vienas inkasatorius buvo sunkiai sužeistas, kitus du inkasatorius nuo šūvių apsaugojo šarvuoti automobilio stiklai. Užpuolimo metu pagrobta 70 tūkst. litų (daugiau negu 20 tūkst. eurų).

2001 m. birželį Vilniuje R. Zamolskis kartu su bendrininkais pasikėsino į policijos pareigūnus, kurie norėjo nustatyti jo tapatybę. Per susišaudymą buvo sužeisti du paregiūnai. Teisėsaugos duomenimis, vyras iš įvykio vietos paspruko, įsėdęs į atsitiktinį automobilį, pagrasinęs ginklu vairuotojui ir taip privertęs važiuoti norima kryptimi.

Bylos duomenimis, 2001 m. liepą R. Zamolskis Kaune su bendrininku šūviais nužudė du vyrus.

Anot teisėsaugos, tų pačių metų rugsėjį laikinojoje sostinėje vyras su bendrininkais šūviais sužeidė du policijos pareigūnus, o spalį R. Zamolskis su bendrininku esą apiplėšė Kauno vaikų lopšelį-darželį.

2001 m. spalį R. Zamolskis, teisėsaugos duomenimis, Panevėžyje su bendrininku V. Savickiu apšaudė jų automobilį bandžiusius sustabdyti policijos pareigūnus. Tąkart R. Zamolskis sugebėjo pasprukti nuo pareigūnų, o V. Savickis įsiveržė į daugiabutį ir įkaitais paėmė senolę bei 14-metį vaikiną. Galiausiai per įkaitų išlaisvinimo operaciją jis „ARO“ pareigūnų buvo nukautas.

2001 m. buvo paskelbta tarptautinė R. Zamolskio paieška, o 2014 m. jis sulaikytas Rusijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.