Po kritikos dėl užsienio kūrinių keisis literatūros programos projekto darbo grupės vadovė

Po kritikos dėl išbrauktų užsienio autorių kūrinių keisis lietuvių kalbos ir literatūros vidurinio ugdymo programos projekto darbo grupės vadovė, patvirtino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

Jurgita Šiugždinienė.<br>T.Bauro nuotr.
Jurgita Šiugždinienė.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 8, 2021, 6:38 PM

Ministerijos BNS perduotame komentare nurodoma, kad šios programos vadovės Zitos Nauckūnaitės paprašyta pasitraukti po švietimo ministrės Jurgitos Šiugždinienės kritikos, kai gimnazijos vyresniųjų klasių programoje tarp privalomų kūrinių neliko užsienio autorių kūrinių.

Pasak ŠMSM, artimiausiu metu bus paskirtas naujas grupės vadovas, juo turėtų tapti lituanistas, turintis autoritetą ir galintis vadovauti darbo grupei.

„Manau, kad tai yra teisingas žingsnis. Darbo grupės pasiūlytas modelis nesiderina su ugdymo programų atnaujinimo tikslu – šiuolaikišku į kompetencijų stiprinimą orientuotu ugdymo turiniu“, – sako J. Šiugždinienė.

Ministrė pažymi, kad ugdymo programose siūlomų privalomų kūrinių apimtys jau yra per didelės, nebelieka laiko papildomiems skaitiniams.

„Paskui stebimės, kad vaikai yra linkę skaityti santraukas, o ne knygas. Pati asmeniškai ketinu susitikti su ir šios, ir kitų ugdymo programų grupių vadovais ir pasikalbėti apie šių programų rengimo principus“, – pažymi J. Šiugždinienė.

Anksčiau ministrė teigė nepatvirtinsianti lietuvių kalbos ir literatūros programos, kol nebus rastas sutarimas dėl jos turinio. Taip ji kalbėjo kilus pasipiktinimui dėl iš šio sąrašo išbrauktų užsienio autorių.

„Nepatvirtinsiu lietuvių kalbos ir literatūros programos, tol kol nebus pasiektas sutarimas su bendruomene – programa privalo būti šiuolaikiška ir projektuojanti ateitį“, – penktadienį išplatintame pranešime cituojama J. Šiugždinienė.

Reaguodama į kilusias diskusijas dėl projekte esančio privalomų ir rekomenduojamų autorių sąrašo vidurinio ugdymo mokiniams, ministrė teigia, jog neįtraukti į programą privalomų užsienio autorių kūrinių yra „visiškai nepriimtina“.

„Pasaulinė literatūra neatsiejama visapusiškos asmenybės raidos dalis, todėl turime užtikrinti, kad ji nenunyks. Paprašiau išsamaus rengėjų paaiškinimo, kodėl buvo pasirinkta tokia logika. Sprendimas bus priimtas tada, kai bus pasiektas sutarimas. Jeigu reikės, darbą pradėsime iš naujo“, – kalbėjo ji.

Lietuvių kalbos ir literatūros vidurinio ugdymo bendrosios programos projektas yra pateiktas pastaboms ir siūlymams iki gruodžio 15 dienos. Po to bus sprendžiama, ar nurodyti, kurie visuotinės literatūros autoriai, kūriniai yra privalomi nagrinėti III-IV gimnazijos klasėse, ar nurodyti privalomų pasirinkti visuotinės literatūros autorių skaičių (kaip yra Tarptautinio bakalaureato mokyklose), kai kiekvienas mokytojas gali rinktis kontekstinius autorius atsižvelgdamas į mokyklos kryptį, savo darbo metodus, galimybes ir mokinių interesus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.