J. Šiugždinienė: svarbu kartu siekti pažangos, o ne konkuruoti tarpusavyje

Ketvirtadienį Birštone vykusioje švietimo konferencijoje, skirtoje naujiems mokslo metams aptarti, ministrė Jurgita Šiugždinienė akcentavo, jog svarbu, kad mokyklų bendruomenės kartu siektų pažangos, o ne konkuruotų tarpusavyje.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>M.Morkevičiaus/ELTA nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>M.Morkevičiaus/ELTA nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>T.Bauro nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>T.Bauro nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Aug 25, 2022, 12:45 PM, atnaujinta Aug 26, 2022, 1:13 PM

Ministrė: svarbiausia ne reitingai

„Pasimatuoti laikas nuo laiko nėra blogai, tačiau ne reitingai parodo, kokios mokyklos ir mokytojai dirba geriausiai. Reitingai nevertina socialinio, kultūrinio ar ekonominio konteksto, o jis labai svarbus. Neturime dėl geresnių reitingų atsisakyti į mokyklą priimti įvairių poreikių turinčius vaikus ar užsieniečius. Ir ne patikrinimas, o grįžtamasis ryšys yra svarbu“, – konferencijoje kalbėjo ministrė.

Ji sakė palaikanti požiūrį, kad kad „testavimų dauginimas nėra kryptis, kuria turėtų eiti Lietuvos mokyklos“.

„Pasitikėjimas, saugi, kurti skatinanti aplinka – mūsų bendras tikslas. Tačiau tie patikrinimai, kurie per mokinio gyvenimą yra keturi, yra svarbūs ir jų tikslas – ne konkurencija. Jų tikslas – grįžtamasis ryšys ir pagalba mokiniui, mokytojui ir tėvams. Taigi ne gąsdinkime patikrinimais, o teikime grįžtamąjį ryšį, padėkime vaikams“, – kalbėjo ministrė.

Ministrė pabrėžė, kad mokykla turi būti vieta, kurioje „kiekvienas turi galimybę tobulėti ir augti, jaučiasi drąsus būti savimi, eksperimentuoti, bandyti, kurti ir nebijoti būti nubaustas „etikete“ ar blogais pažymiais“.

Ragino sutarti dėl taisyklių

J.Šiugždinienė pabrėžė visos mokyklos bendruomenės narių sutarimų svarbą siekiant, kad kiekvienoje mokykloje būtų sukurtos pačios geriausios sąlygos dirbti ir mokytis.

Pasak ministrės, būtina bendruomenėms ne tik rasti sutarimus dėl bendravimo ir bendradarbiavimo mokykloje, bet ir jų laikytis, net jei tai susitarimai dėl elementarių darbo taisyklių.

Tuo metu mokytojo vaidmuo, J.Šiugdžinienės teigimu, yra „tikrai ne tramdyti ar kontroliuoti, o padėti mokytis ir motyvuoti“.

„Mokiniai turi ne tik teises, bet ir pareigas. Taip pat ir tėvai, ir mokytojai. Pagrindinė mokinio pareiga ir teisė – mokytis. Mokytojui neturėtų reikėti atiminėti mobilių telefonų ar prašyti mokinio netriukšmauti. Jis neturėtų nerimauti, kad įtakingas tėtis ar mama pasiskųs direktoriui dėl prasto pažymio ar išsiveš vaiką į ilgalaikes atostogas. Mokyklų bendruomenės turi aiškiai susitarti dėl taisyklių, kurių būtina laikytis visiems“, – kalbėjo ministrė.

Ji pabrėžė, kad tokie susitarimai ir jų įgyvendinimas yra mokyklos vadovo atsakomybė.

Ministerija kartu su Lietuvos moksleivių sąjunga ir savivaldybių, mokyklų atstovais numato parengti pavyzdinį taisyklių variantą mokykloms, kur būtų aptariami tokie klausimai, kaip pamokų lankomumas, pažangumas, visų mokyklos bendruomenės narių atsakomybės.

Kviečia savivaldybes bendradarbiauti

Ministrė taip pat kvietė savivaldybes būti „mažosiomis ministerijomis“ mieste ar rajone, nes jos geriausiai žino, kas vyksta jų teritorijoje ir gali geriausiai numatyti reikalingas priemones nacionaliniams sprendimams įgyvendinti. Ji priminė Vyriausybės tikslą, kad kiekvienas vaikas, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ar socialinės aplinkos, turėtų „vienodas starto pozicijas ir geriausias ugdymosi galimybes“.

Kartu ministrė pabrėžė ir švietimo skyrių ir švietimo politikos stiprėjimo svarbą.

„Didele dalimi nuo savivaldybės politikų, o ypač specialistų iniciatyvos ir gebėjimo koordinuoti priklausys, ar sustiprinsime matematikos ugdymą savivaldybėje, ar ir kiek sutarčių sudarysime su šiuo metu studijuojančiais būsimais pedagogais, kaip sėkmingai bus įgyvendinama „Tūkstantmečio mokyklų“ programa ir kokiu etato dydžiu dirbs mokytojai ir kokiose mokyklose mokysis mūsų vaikai“, – kalbėjo ministrė J.Šiugždinienė.

Birštone vykstančioje konferencijoje dalyvauja Seimo nariai, Vyriausybės, Prezidentūros, savivaldybių, mokyklų, asociacijų, profesinių sąjungų atstovai, edukologai.

Čia aptariamos netrukus prasidėsiančių mokslo metų naujienos, pristatyta dabartinė švietimo situacija, svarbūs pokyčiai, įtraukios mokyklos principai, pranešė ministerija.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.