Naujienų portalas lrytas.lt pasidomėjo, kaip rugsėjui ruošiasi aukštosios mokyklos, kokių naujovių studentams šiemet jos pasiūlys ir kurios studijų programos sulaukė daugiausia susidomėjimo.
Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, per šių metų pagrindinį priėmimą į universitetus ir kolegijas kvietimus studijuoti gavo 19 420 stojančiųjų, kai pernai šis skaičius buvo 21 246.
Į valstybės finansuojamas vietas pakviesta 152 stojančiaisiais daugiau negu praėjusiais metais.
Vilniaus universitetas
Kvietimus studijuoti Vilniaus universitete (VU) šiemet gavo daugiau nei 4000 jaunuolių – pasak universiteto atstovų, čia netrukus ketina ateiti net 700 šimtukininkų, todėl stojimų rezultatus universitetas vertina itin gerai.
Tarp populiariausių specialybių VU jau tradiciškai išlieka teisė, psichologija, ekonomika ir finansai, kūrybos komunikacija, programų sistemos, medicina. Tačiau atsirado ir naujų tendencijų.
„Pastaruoju metu jaučiamas padidėjęs susidomėjimas ir aplinkotyros, aplinkosaugos, kiekybinės ekonomikos, informacijos sistemų ir kibernetinės saugos (Kaune) studijomis.
Tarp abiturientų pasirinkimų – ir nauja kosmetinės chemijos programa bei antrus metus vykdoma daug dėmesio sulaukianti matematikos mokymo ir edukometrijos programa.
Pastebime, kad abiturientų studijų pasirinkimą lemia norai, gabumai, išlaikytų brandos egzaminų rezultatai bei domėjimasis mus supančiais procesais, problematika, pavyzdžiui, renkantis aplinkosaugą“, – portalui lrytas.lt komentavo VU atstovai.
Dar viena naujovė, pasak jų – šiemet išaugo chemijos krypties studijų populiarumas.
„Jį galime sieti su didesniu nei ankstesniais metais skaičiumi pasirinkusiųjų laikyti chemijos valstybinį brandos egzaminą. Išaugo ir fizikos studijų populiarumas, bet valstybei neskyrus didesnio finansavimo šioje kryptyje konkursinio balo vidurkis padidėjo – tai lemia didesnę stojančiųjų atranką ir mažesnį prieinamumą.
Siekiant įveikti kvalifikuotos jėgos darbo rinkoje iššūkius, vertėtų pamažu didinti valstybės finansavimą fizinių mokslų ir matematikos studijoms, ypač matant, kad vėliau absolventai mielai renkasi profesines pedagogikos studijas ir sprendžia itin opią STEM dalykų pedagogų trūkumo Lietuvoje problemą“, – rašoma universiteto pateiktame atsakyme.
Tiesa, dar nuo pernai į Vilniaus universitetą įstojusiems bakalauro ir vientisųjų studijų studentams suteikiama galimybė savarankiškai pasirinkti dalį studijuojamų dalykų, ko iki tol nėra buvę.
„Rinktis studijuojamus dalykus galima tiek savo fakultete, tiek kituose akademiniuose padaliniuose. VU individualiosios studijos siūlomos kaip atsakas į sparčiai besikeičiančias absolventų karjeros tendencijas ir elgseną globalioje darbo rinkoje, kai niekas negali žinoti, kokių kompetencijų reikės ateityje.
Toks mokymasis naudingas ne tik rengiant tarpdisciplininius specialistus darbo rinkai, bet ir kuriant galimybes pačiam studentui pasirinkti dominančius dalykus, tolesnes studijas ir ateities profesinę veiklą.
Ši naujovė atliepia tiek plataus tarpdiscipliniškumo, tiek gilaus specifinės srities išmanymo poreikį, kuris tiek dabartinėje, tiek ateities darbo rinkoje yra ir bus nepakeičiamas“, – tvirtino VU atstovai.
VILNIUS TECH
Tuo metu VILNIUS TECH (Vilniaus Gedimino technikos universitetas) netrukus ruošiasi integruoti didesnį nei pernai pirmakursių skaičių – studijų prorektorė doc. dr. Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė teigė, kad šiemet į universitetą pakviesta daugiau jaunuolių tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.
„Mokslo metų pradžioje pagrindinį dėmesį skirsime pirmakursių integracijai. Pastebėjome, kad tinkamas startas studijose didina galimybes sėkmingai jas užbaigti, ir, kaip bebūtų keista, tolesni pirmakursių akademiniai rezultatai visai nepriklauso nuo jų stojamojo balo.
Todėl sudarysime galimybes pirmakursiams susipažinti tarpusavyje ir su universitetu, atrasti papildomas veiklas, išsikelti sau ambicingus tikslus.
Nuo ateinančių mokslo metų bus daugiau pagalbos ir aukštesnių kursų studentams, siekiant jų sėkmingo išlikimo studijose ir gerų rezultatų, toks planas buvo priimtas stebint vis dar aukštus iškritimo iš studijų rodiklius“, – dėstė Ž.Sederevičiūtė-Pačiauskienė.
Be to, pasak jos, universitetas studentus pasitiks ir atsinaujinęs – šią vasarą duris atvėrė VILNIUS TECH Tvarumo centras. Jame studentai galės kurti naujus produktus iš panaudotų medžiagų Ekodizaino laboratorijoje, Duomenų modeliavimo erdvėje, galės dirbti su didžiaisiais duomenimis, išmoks duomenų gavybos, apdorojimo ir modeliavimo.
„Jie galės stebėti, kaip perdirbamos maisto atliekos bioreaktoriuje į biodujas bei kompostą ir kaip tai pavirsta energija“, – aiškino studijų prorektorė.
Savo ruožtu VILNIUS TECH Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė dr. Justė Rožėnė, paklausta, kaip universitetas vertina stojančiųjų tendencijas ir pasirinkimus, tvirtino, kad šiemet pastebimas išaugęs susidomėjimas inžineriniais mokslais.
„Tai rodo stojančiųjų siekį užsitikrinti sau karjeros galimybes renkantis specialybes, kurių reikia valstybei. Taip pat atsižvelgiant į šių metų priėmimo reikalavimus, kai net ir į valstybės nefinansuojamas vietas buvo įskaičiuojamas matematikos egzamino rezultatas, teigiamai vertiname stojančiųjų į socialinius mokslus tik nežymų sumažėjimą“, – sakė J.Rožėnė.
Tiesa, šiemet VILNIUS TECH pastebėjo šiek tiek mažesnį susidomėjimą informatikos mokslais.
„Deja, vis dar nepakankamai vertinami matematikos mokslai, kai šios krypties duomenų analizės technologijų, moderniųjų technologijų matematikos specialistai itin paklausūs darbo rinkoje“, – komentavo Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė.
VILNIUS TECH vis dar išlieka populiariausios multimedijos ir kompiuterinio dizaino studijos, šiemet dėmesio sulaukė ir medicinos, statybos, aviacijos mechanikos inžinerija, kūrybinės industrijos bei nauja Tvarumo technologijų programa.
Vilniaus kolegija
Vilniaus kolegija per pagrindinį pirmakursių priėmimą į savo gretas pakvietė daugiau kaip 2100 stojančiųjų. Pasak kolegijos direktoriaus pavaduotojo ekonomikai ir plėtrai Andriejaus Sadauskio, pasiruošimas studijų metams vyksta nuosekliai ir kryptingai.
„Gal tik galima pažymėti, kad po Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos prijungimo prie Vilniaus kolegijos (liepos 1 d. baigtas prijungimo procesas) turime tris naujus fakultetus – Dizaino, Technikos ir Statybos, todėl skiriame daug dėmesio sklandžiai procesų integracijai.
Planuojame Mokslo ir žinių šventės renginius rugsėjo 2 dieną fakultetuose ir bendrą koncertą visai bendruomenei“, – portalui lrytas.lt sakė A.Sadauskis.
Šių metų stojimų rezultatus kolegija vertina gerai – čia pakviesta studijuoti daugiau jaunuolių nei pernai.
„Vilniaus kolegijos studijų programos yra tarp populiariausių pasirinkimų (Tarptautinis verslas, Pradinio ugdymo pedagogika, Programų sistemos, Bendrosios praktikos slauga, Apskaita).
Pakvietėme 43 jaunuolius, iš brandos egzaminų gavusių šimtukus. Nuo liepos 1 d. Vilniaus kolegijoje yra Profesinio mokymo skyrius, kur dar vyksta priėmimas į specialybes.
Tikimės, kad užpildysime visas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skirtas vietas“, – nurodė A.Sadauskis.
Vytauto Didžiojo universitetas
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) atstovai studentų ir šurmulio tikino jau laukiantys su nekantrumu.
„Šiemet universitetui metai ypatingi – VDU švenčia Atkūrimo ir laisvųjų menų koncepcijos Lietuvoje 35-metį bei šiais metais pirmininkaus Europos universitetų aljansui „Transform4Europe“, todėl ir pirmakursius pasitiks su daugybe tarptautinių renginių ir inovacijų studijose“, – teigė VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė.
VDU tikisi sulaukti tokio paties skaičiaus pirmakursių kaip pernai, tačiau, pasak prorektorės, šių metų priėmimo į aukštąsias mokyklas situacija buvo neeilinė.
„Geresni egzaminų rezultatai suteikė daug vilčių stojantiesiems gauti valstybės finansuojamą vietą ir šiemet, sulyginus priėmimo sąlygas tiek stojant į valstybės finansuojamas, tiek nefinansuojamas studijas, visi atitinkantys šiuos kriterijus tikėjosi studijuoti valstybės lėšomis.
Deja, nemažos dalies studentų viltys sužlugo, nes buvo itin dideli konkursai – daugumoje studijų krypčių stojantysis turėjo turėti nuo 5,95 iki 9,64, balo, norėdamas gauti finansavimą.
Todėl stebime neįprastai didelį nusivylusių vaikų skaičių, kurie negavo jokio pakvietimo, nes nepildė prašymo į mokamas studijas arba gavo kvietimą visai ne toje programoje, kurioje norėjo studijuoti.
Dėl itin išaugusios konkurencijos gabūs vaikai šiemet negaus finansavimo net tokiose itin svarbiose srityse kaip gyvybės ir tikslieji mokslai (matematika, aplinkotyra, ekologija). Todėl antras etapas bus gana intensyvus“, – aiškino S.Pilkienė.
Apskritai studijų pasirinkimo tendencijos, studijų prorektorės teigimu, išlieka tos pačios – daugiausia jaunuolių nori studijuoti verslo ir viešosios vadybos bei socialinius mokslus.
„Čia konkursai didžiausi – marketingas, ekonomika, verslo administravimas, kūrybinio verslo dizainas. Na, ir, žinoma, psichologija – kaip ir pernai, ji patenka į populiariausių programų dešimtuką“, – teigė prorektorė.
Lyginant su praėjusiais metais, labai išaugo ir susidomėjimas naujųjų medijų meno, muzikos produkcijos programomis – dėl valstybės finansuojamų vietų varžėsi 4 studentai į 1 vietą.
„Matydami tokią situaciją, kad net aukščiausius įvertinimus už egzaminus gavę vaikai negavo pakvietimo į valstybės finansuojamas studijas, ir pasitarę su socialiniais partneriais, raginame teikti prašymus antrame etape į valstybės nefinansuojamas studijas suteikiant jiems stipendijas, o vėliau, jei seksis studijuoti universitete, užimti ir atsilaisvinusias valstybės finansuojamas vietas“, – dėstė S.Pilkienė.
Klaipėdos universitetas
„Klaipėdos universitetas, matydamas augantį pakviestųjų studijuoti ir sudarančių sutartis studentų skaičių, naujų studijų metų laukia džiaugsmingai ir optimistiškai nusiteikęs“, – komentuodama šių metų rezultatus sakė KU Studijų prorektorė doc. dr. Aida Norvilienė.
Lyginant su 2023 metais, šiemet į bakalauro studijas Klaipėdos universitete pakviesta beveik 150 stojančiųjų daugiau. Į valstybės finansuojamas vietas – 255 jaunuoliai, į valstybės nefinansuojamas vietas – 205 stojantieji.
Taip pat daugiau jaunuolių nei pernai jau yra pasirašę sutartis studijoms į magistrantūros programas.
„Dar laukia antras ir papildomi etapai. Atsižvelgdami į augantį stojančiųjų skaičių, viliamės pradėti naujus studijų metus su gausiu būriu pirmakursių. Naujieji studentai turės galimybę tapti išskirtinio Klaipėdos universiteto prie jūros bendruomenės dalimi ir kartu su puikiais, profesionaliais dėstytojais kurti naujas žinias ir pritaikyti jas praktikoje.
Žinoma, turime ir daugiau naujovių mūsų universitete“, – sakė A.Norvilienė.
Pavyzdžiui, universitete naujai atidaryta EU-CONEXUS studentų bendradarbystės erdvė, kuri veikia 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Joje įrengtos darbo erdvės su prieiga prie universiteto duomenų bazių, konferencinė ir vaizdo transliavimo įrangos, mini skaitykla ir virtuvėlė.
Taip pat vasaros pradžioje duris atvėrė atnaujinta Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto sporto salė. Šios salės išskirtinumas – galimybė neįgaliesiems sportuoti ir dalyvauti renginiuose. Ji pritaikyta užsiimti krepšinio, futbolo, tinklinio, stalo teniso bei badmintono sporto šakomis.
„Studijų procese galėsime pritaikyti ir kitas naujas erdves – tai ir STEAM metodinį centrą, ir Botanikos sode įrengtas naujas edukacines erdves. Didžiules galimybes atveria KU priklausymas EU-CONEXUS aljansui.
Tai suteikia, kaip aš juokauju „galimybių jūrą“ studijuoti, pažinti, dalyvauti, tyrinėti, studentauti, augti tiek kaip asmenybei, tiek kaip savo pasirinktos studijų srities profesionalui“, – aiškino studijų prorektorė.
Pasak A.Norvilienės, šiemet išskirtinio dėmesio sulaukė ir KU siūloma studijų programa Biologija ir jūros biotechnologija, kuri apjungia tradicinę biologiją ir inovatyvią mėlynąją biotechnologiją. Į šią programą yra pakviesti 30 stojančiųjų (iš jų 24 – į valstybės finansuojamas vietas). Taip pat dėmesio sulaukė Radiologijos studijų programa, į kurią pakviesti 35 studentai.
Populiarumą čia išlaiko ir psichologijos, vaikystės pedagogikos, slaugos, laisvalaikio sporto programos.
„Nekantriai laukiame mūsų naujųjų bendruomenės narių – pirmakursių, kuriems be įdomių ir kokybiškų studijų siūlome pajausti studentišką dvasią įsiliejant į Studentų sąjungos ir studentų organizacijų veiklas.
Siūlome įvairias popaskaitines veiklas (šokių, choro, teatro, sporto, įvairių diskusijų klubų, ekonomistų ir kitų tinklų). Ypatingą dėmesį skiriame savanorystės skatinimui“, – pažymėjo KU studijų prorektorė A.Norvilienė.
Kauno technologijos universitetas
Intensyviai naujiems mokslo metams ir pirmakursių antplūdžiui ruošiasi ir Kauno technologijos universitetas (KTU). Kaip ir kasmet, universitetas studijas pradės su „įvadine savaite“ – renginių ciklu, kuriame KTU pirmakursiai bus supažindinami su universitetu, studijomis, dėstytojais, stipendijų, stažuočių galimybėmis.
Pasak KTU Studijų prorektorės Kristinos Ukvalbergienės, pradėję studijas studentai galės aplikuoti ir į įvairias KTU Talentų akademijos programas. Jos skamba taip:
„GiftED“ – talentų ugdymo programa, kuri suteikia KTU studentams tobulėti ir realizuoti savo gebėjimus mokslo bei verslo srityse, dalyvaujant „Iššūkio“ veiklose;
„GuidED“ – mentorystės programa, skatinanti ugdomąją partnerystę tarp mentoriaus ir studento, siekiančio perimti mentoriaus patirtį ir gautas žinias pritaikyti tolimesnėje ateityje;
„SKILLed AI“ – KTU talentų akademijos specializuotą papildomo ugdymo programa, suteikianti kompetencijas karjerai DI srityje, visapusišką ugdymą ir finansinį skatinimą;
„SKILLed FinTech“ – KTU talentų akademijos specializuota papildomo ugdymo programa, suteikianti kompetencijas karjerai FinTech srityje.Magistrantai gali aplikuoti į GiftED Masters programą, kurioje ugdomos vadovavimo ir lyderystės kompetencijos.
Taip pat studentai laukiami įvairiose sporto rinktinėse, meno kolektyvuose, studentiškose organizacijose.
Šiemet studentams KTU pasiūlys ir kitų naujovių. Pavyzdžiui, dalyje studijų programų atsirado naujos specializacijos – Lustų technologijos, Skaitmeninė gamyba ir pan.
„26 studijų programose pasiūlysime naują MA+ kompetenciją „Iššūkiais grįsto inovacijos“, kurią studijuojant studentai taip pat galės susidaryti lankstų mokymosi kelią iš KTU ir ECIU universiteto siūlomų iššūkių ir mikromodulių.
Parengėme 29 mikromodulių nuo 1 iki 3 kreditų paketą, kuriuos visi universiteto studentai galės rinktis nemokamai. Mikromoduliai orientuoti į tam tikrų įgūdžių ugdymą ar žinių suteikimą. Už išklausytus mikromodulius bus teikiami mikrokredencialai.
Magistrantūroje startavome su nauja studijų programa „Duomenų mokslas ir dirbtinis intelektas“. Rudenį taip pat atversime naujas iššūkiais grįsto mokymosi erdves, praturtintas naujausiomis technologijomis.
Auditorijose numatyta galimybė dirbti tarptautinėms tarpdisciplininėms komandoms, studentams jungiantis iš nutolusių darbo vietų iš kitų ECIU universiteto partnerių universitetų ir pilna apimtimi dalyvaujant užsiėmimuose kartu su universiteto erdvėse esančiais studentais“, – vardijo KTU studijų prorektorė.
Šiemet per pagrindinį priėmimo į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas etapą į KTU pakviesti 1237 stojantieji, iš jų 85 proc. – į valstybės finansuojamas vietas.
„Šiemet daugiau kviečiame į magistrantūros studijas, taip pat auga užsieniečių skaičius. Ypač didelio populiarumo sulaukė ir mūsų profesinių pedagogikos studijų programa“, – aiškino K.Ukvalbergienė.
Šiemet priėmimo į aukštąsias mokyklas sąlygose įsigaliojo vienodi minimalūs reikalavimai stojantiesiems tiek į valstybės finansuojamas (VF), tiek į valstybės nefinansuojamas (VNF) studijų vietas. Šį žingsnį KTU sveikina.
„Tai ateityje leis stiprinti moksleivių parengimą bei užtikrinti studijų kokybę aukštosiose mokyklose. Kitais metais ši kartelė dar bus stiprinama.
Jau šių metų abiturientai geriau laikė matematikos, fizikos, chemijos, informacinių technologijų, istorijos, anglų kalbos valstybinius brandos egzaminus. Augo tiek egzaminų išlaikymo procentas, tiek vidutiniai balai.
Yra įvairių nuomonių – galbūt egzaminų užduotys šiemet buvo lengvesnės, tačiau geresni valstybinių brandos egzaminų rezultatai suteikė abiturientams didesnes galimybes tęsti studijas aukštajame moksle", - teigė specialistė.
Pagrindinės tendencijos stojančiųjų tarpe KTU išliko panašios – jaunuoliai daugiausiai renkasi programų sistemas, informatikos inžineriją, statybos inžineriją, elektronikos inžineriją, mechanikos inžineriją.
„Šiemet reikėtų išskirti augantį susidomėjimą maisto mokslu ir technologijomis, elektros inžinerija, transporto elektronika, finansais, aviacijos inžinerija, mechatronika, transporto priemonių inžinerija ir kt.“, – vardijo K.Ukvalbergienė.