Siūlo riboti miškų kirtimą: apsaugoti svarbiau nei ūkininkauti

Seimo Aplinkos apsaugos komitete ketvirtadienį svarstomos parlamentaro Lino Balsio pateiktos Miškų įstatymo pataisos, kuriomis siekiama apriboti plynuosius kirtimus saugomose teritorijose.

Seimo Aplinkos apsaugos komitete ketvirtadienį svarstomos parlamentaro Lino Balsio pateiktos Miškų įstatymo pataisos, kuriomis siekiama apriboti plynuosius kirtimus saugomose teritorijose.<br>V.Balkūno nuotr.
Seimo Aplinkos apsaugos komitete ketvirtadienį svarstomos parlamentaro Lino Balsio pateiktos Miškų įstatymo pataisos, kuriomis siekiama apriboti plynuosius kirtimus saugomose teritorijose.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 10, 2019, 1:18 PM, atnaujinta Jan 10, 2019, 1:22 PM

Seimo narys tikino, kad įstatymo projekto svarstymas buvo vilkinamas tiek iš Vyriausybes, tiek iš Aplinkos ministerijos pusės.

„Siūloma ne uždrausti ūkininkauti Lietuvos miškuose, o tik apsaugoti tai, ką turime saugoti, – saugomas teritorijas. Vyriausybė vilkino savo išvadas. Galų gale jos atsirado, bet tokios išvados dar nebuvau matęs. Išvada sako pritarti projektui, (...) tačiau siūlo jo Seimui nesvarstyti. Vyriausybė teigia, kad pavasario sesijoje ji pati pasiūlys kažkokį kitą kompleksinį sprendimą. (...)

Kol kas mes matome, kad net neturime aplinkos ministro, vargu ar jis atsiras šiandien arba rytoj. Turbūt tas ministras atsiras tik pavasario sesijoje. (...) Kol nebus mano įstatymo pataisų, plynieji kirtimai saugomose teritorijose toliau vyks“, – įsitikinęs L. Balsys.

Pasak jo, šiuo įstatymo projektu neapribojama ūkinė veikla miškuose, o tik saugomose teritorijose.

„Dabar galiojantis įstatymas apibrėžia, ką ten galima daryti. Saugomose teritorijose ūkinės veiklos tikslas yra tvarkyti mišką, o ne jį kirsti“, – pridūrė Seimo narys.

Kaip teigė L. Balsys, tik vykdant atrankinius kirtimus galima turėti naudą ne vien savo gyvenimo kartai, bet išsaugoti mišką ir ateinančioms kartoms.

„Kiek man šiuo metu žinoma, Aplinkos apsaugos komiteto kolegos, kurie kuruoja šį klausimą, siūlo nepritarti ir nesvarstyti (projekto. – ELTA). Tai reikštų, kad, jei rytoj projektas patektų į Seimą, komitetas siūlytų jį atmesti, ir jis būtų grąžinamas tobulinti arba būtų atmestas“, – nuogąstavo Seimo narys.

Pasak gamtininko, Labanoro klubo vadovo Andrejaus Gaidamavičiaus, Europoje plynieji kirtimai miškuose yra daugiau išimtis nei praktika.

„Mes labai stipriai atsiliekame nuo estų. Kas ten yra daroma, yra nepalyginami dalykai su mumis. Aplinkos ministerija siūlo regioniniuose parkuose plynuose kirtimuose sumažinti nuo 8 iki 4 ha. Tuo tarpu Estijoje plynieji kirtimai yra visiškai uždrausti saugomose teritorijose“, – teigė A. Gaidamavičius.

Saugomos teritorijos tesudaro 15 proc. Lietuvos teritorijų – mažiau nei trečdalį visų miškų, bet tai yra pačios vaizdingiausios ir gražiausios mūsų vietovės“, – sakė L. Balsys.

Šioje Seimo sesijoje L. Balsys yra pateikęs Miškų įstatymo pataisas, kurios numato visuose III grupės apsauginiuose ir IV grupės ūkiniuose miškuose, esančiuose saugomose teritorijose, uždrausti plynuosius pagrindinius ir atvejinius miško kirtimus.

Šiose teritorijose, remiantis mokslininkų rekomendacijomis, siūloma leisti tik biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus, taip pat kirtimus pelkinių ir užmirkusių augaviečių medynuose.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.