Pasėlių deklaravimas: naujovės, kurias verta žinoti ūkininkams

Artėjant pasėlių deklaravimo pradžiai ūkininkams verta žinoti svarbiausius šių metų pokyčius. Anot Žemės ūkio ministerijos, palyginti su praėjusių metų deklaravimu, naujovių nėra daug, tačiau pokyčiai dėl valstybinės žemės deklaravimo, dėl leidimo nuimti derlių žaliajame pūdyme, palengvinimų deklaruojantiems pievas ir ganyklas, bet nelaikantiems gyvulių – svarbūs.

V.Ščiavinsko nuotr.
V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 21, 2022, 2:19 PM

Taigi, ką reikėtų žinoti?

1. Žemės ūkio ministerija primena, kad pasėlių deklaravimas prasideda balandžio 19 dieną ir truks iki birželio 14 dienos. Pavėluotai paraiškas dar bus galima teikti iki liepos 8 dienos, tačiau vėluojantiems ūkininkams bus taikoma nuoskaita po 1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną.

2. Šiemet valstybinę žemę deklaruoti galės tik tie pareiškėjai, kurių žemės nuomos sutartys – tiek ilgalaikės, tiek ir laikinos – įregistruotos Žemės ūkio valdų registre iki paraiškos patvirtinimo ir (ar) keitimo datos. Ūkininkams patiems tuo rūpintis nereikės, duomenis įkels Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT). Jeigu registre dokumentų nebus – įbraižyti šių valstybinės žemės plotų nepavyks.

Įbraižant valstybinės žemės plotus taikoma 10 proc., bet ne daugiau nei 1 ha paklaida laukui. Svarbu, kad už paraiškoje pateiktų duomenų teisingumą ir tikslumą atsako pats paraiškos teikėjas, o ne seniūnijos specialistas, kuris padeda užpildyti ir patvirtinti paraišką.

Jeigo deklaruojant pasėlius paaiškėtų, kad valstybinėje žemėje įbraižyti lauko nepavyksta, reikėtų kreiptis į NŽT rajoninį skyrių – specialistai ras klaidą ir perduos duomenis Valstybės įmonei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui (ŽŪIKVC) – tai bus daroma bent kartą per mėnesį. Todėl ūkininkai, dirbantys valstybinę žemę, neturėtų laukti paskutinių deklaravimo dienų.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA), gavusi informacijos apie pareiškėją dėl netiksliai ar neteisėtai deklaruotų plotų, kuriuos pareiškėjas deklaravo neturėdamas šių plotų teisėto valdymo teisės ir (arba) šiuose plotuose nevykdo žemės ūkio veiklos, ją įvertina ir priima sprendimą dėl sankcijų. Nuostatos dėl neteisingo deklaravimo taikomos ne daugiau kaip už praėjusius ketverius metus.

3. Europos Komisija, sutelkusi dėmesį į apsirūpinimo maistu saugumą, leido šalims narėms taikyti išimtis, kad būtų efektyviau naudojama ariama žemė ir ūkininkai neprarastų žalinimo išmokų.

Žemės ūkio ministerija priėmė sprendimą, kad šiais metais žaliajame pūdyme gali būti vykdoma žemės ūkio gamyba, tai yra nuimamas einamaisiais metais pasėtų augalų derlius, ganomi gyvuliai, šienaujama žolė einamųjų metų produkcijai gauti. Derliui nuimti skirtame žaliajame pūdyme leidžiama naudoti augalų apsaugos priemones. Ši išimtis taikoma tik 2022 metais ir tik vasariniams augalams. Žalinimo išmokų ūkininkai dėl to nepraras.

Deklaruojant žaliąjį pūdymą kodu PDŽ ir tame plote gaminant produkciją nereikia žymėti jokio papildomo požymio. Šis plotas automatiškai bus įskaitomas kaip atitinkantis žalinimo išmokai keliamus reikalavimus. Plotai, deklaruoti kodu PDŽ, nebus tinkami susietai paramai, pavyzdžiui, už baltyminių augalų auginimą.

Norintys deklaruoti žaliąjį pūdymą žaliajai trąšai, kaip ir ankstesniais metais, turės deklaruoti kodu PDŽ ir žymėti požymį PD – tokiame žaliajame pūdyme nebus galima naudoti augalų apsaugos priemonių, o žaliąją masę reikės įterpti į dirvą iki rugsėjo 1 dienos.

4. Deklaravimo taisyklėse Žemės ūkio ministerija palengvino pievų ir ganyklų tvarkymą tiems, kurie neturi gyvulių arba turi mažiau kaip 0,3 SG/ha: 10 proc. deklaruoto ploto leidžiama smulkinti ir paskleisti lauke (mulčiuoti) arba nušienauti ir palikti žolę lauke – išvežti nebūtina.

Papildoma išimtis dėl šienavimo taikoma ir bitininkams, kurie turi 5 ir daugiau registruotų bičių šeimų (1 šeima padengia 0,59 ha), – jiems taip pat leidžiama nušienauti ir smulkinti arba palikti žolę lauke.

5. Patikslinti daugiamečių pievų išlaikymo reikalavimai – nustatyta, kad pievų atnaujinimas naudojant bearimes technologijas nelaikomas suarimu. Naudmenų klasifikatoriuje įvedamas naujas kodas AGP, skirtas atkuriamoms daugiametėms pievoms ir ganykloms deklaruoti, – jis bus naudojamas tik esant poreikiui atkurti daugiametes pievas (šiais metais deklaruojant kodas nebus aktyvus).

Žemės ūkio ministerijai po intensyvių derybų ir konsultacijų su Europos Komisija pavyko pakoreguoti daugiamečių pievų referencinį dydį. Dėl to Lietuva neperžengė leistinos pievų plotų sumažėjimo ribos ir ūkininkams suartų pievų šiais metais atkurti nereikės.

6. Ūkininkai paraiškoje turės patvirtinti, kad yra informuoti apie deklaruojamų plotų ar jų dalių patekimą į paukščių apsaugai svarbių teritorijų ir (arba) Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos sluoksnį ir yra susipažinę su augalų sėjos ar sodinimo laiko, žemės ūkio augalų sėklos įterpimo gylio bei augalų sėklos normos svarba kenksmingųjų organizmų prevencijai užtikrinti.

7. Kad būtų patogiau, Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ūkininkams sukurti nauji erdvinių duomenų sluoksniai:

*Geros agrarinės būklės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) standarto sluoksnis, kurį numatoma taikyti nuo 2023 m., – jame tikrinama, ar prie visų pareiškėjų laukuose esančių melioracijos griovių paliktos ir deklaruojamos palaukės su žolės danga.

*Galimų atkurti daugiamečių pievų plotų sluoksnis – informuoti apie plotus, kuriuose galima atkurti daugiamečių pievų plotus.

*Laisvos valstybinės žemės sluoksnis – NŽT valdoma valstybinė žemė, neįregistruota Nekilnojamojo turto registre (NTR) valstybinės žemės deklaravimo kontrolei.

*Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos plotai – naudojama informuoti apie deklaruojamų plotų ar jų dalių patekimą į sluoksnį, kuriame pateikiama informacija apie ūkinės veiklos apribojimus.

Žemės ūkio ministerijos informacija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.