Afrikinis kiaulių maras plinta – užsikrėtusios kiaulės sunaikintos dar viename ūkyje

Rugpjūčio 6-ąją pranešta apie dar vieną Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkį Jurbarko r. Šį kartą virusu užsikrėtė Pavidaujo k. (Girdžių sen.) augintos kiaulės. Tikėtina, kad liga atkeliavo iš laukinės gamtos, nes ūkio šeimininkė nesilaikė privalomų biosaugos reikalavimų.

Afrikinis kiaulių maras.<br>Eltos nuotr.
Afrikinis kiaulių maras.<br>Eltos nuotr.
Skirsnemunės seniūnijoje nustatytas Afrikinis kiaulių maras.
Skirsnemunės seniūnijoje nustatytas Afrikinis kiaulių maras.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2022-08-09 13:21

Įtarimų, kad kažkas negerai moteriai kilo tuomet, kai rugpjūčio 6-osios rytą ji pamatė, kad nudvėsė viena iš trijų laikytų kiaulių. Apie tai ji pranešė veterinarijos gydytojui, o šis – Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).

VMVT Tauragės poskyrio specialistai nuvykę į Pavidaujį paėmė mėginius, kuriuos išsiuntė į laboratoriją Vilniuje. Kritusi kiaulė buvo užkasta laukuose.

Grėsmė – didžiulė

Per pastarąjį mėnesį AKM atvejai Jurbarko rajone sukėlė nemažai nerimo. Liga fiksuota Skirsnemunės ir Jurbarkų seniūnijose. Į pavojaus zoną pateko didžiausia regiono kiaulių augintoja – AB „Dainiai“ ir daugybė smulkesnių ūkių. Bendrai pavojus kilo maždaug keturioms dešimtims tūkstančių kiaulių.

„Nerimą kelia tai, kad AKM ateina į Lietuvos kiaulių ūkius, o pusė visų šiais metais nustatytų užkrato atvejų fiksuojama toje pačioje Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje. Paskutiniu atveju ūkyje buvo laikomos trys kiaulės, viena kurių nugaišo šeštadienį. Didelė viruso cirkuliacija šioje vietoje verčia griežčiau laikytis biosaugos reikalavimų.

Būtina dar kartą akcentuoti, kad pas kiaules nevalia eiti su tais pačiais rūbais ir batais, kuriuos dėvėjote būdami miške ar kitose teritorijose – vengiant kiaulių maro patekimo į gardus, naminių gyvulių laikymo vietose patartina dėvėti specialią – tik toje vietoje nešiojamą aprangą bei avalynę, kruopščiau laikytis švaros, prižiūrėti inventorių“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Mantas Staškevičius.

VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas atkreipia dėmesį, kad iš laukų ir miškų AKM užkratas gali būti perneštas su ten nušienauta žole, todėl patartina naminių kiaulių nešerti šviežia žole bei nenaudoti šviežių pakratų kiaulių laikymo vietose. Daugėjant kiaulėms mirtino viruso atvejų, biologine ūkių sauga privalu rūpintis atidžiau ir kruopščiau, o apie gaišenas nedelsiant informuoti teritorinį VMVT departamentą, kad specialistai skubiai paimtų mėginius ir nuvežtų juos ištirti į NMVRVI laboratoriją.

AKM – žmonėms nepavojingas, tačiau pražūtingas kiaulėms virusinis susirgimas. Jo užkratas patenka iš laukinių šernų per tiesioginį sąlytį ar pernešant užkratą su daiktais, rūbais ar pašarais.

Kadangi AKM plinta itin greitai ir išguldo daugybę naminių kiaulių, aptikus viruso židinį, 3 ir 10 kilometrų spinduliu nustatoma apsaugos ir priežiūros zona, kurioje taikomi kiaulių judėjimo ir prekybos apribojimai. Speciali ūkio stebėsena vykdoma mažiausiai 30 dienų, siekiama išsiaiškinti, ar nėra daugiau viruso atvejų kaimyniniuose ūkiuose. Kiekvieną AKM protrūkį fiksuoja Europos Komisija, apie atvejus informuojamos bendrijos valstybių veterinarijos tarnybos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.