Varėnoje fiksuotas paukščių gripas: aplink laikymo vietą nustatytos apsaugos zonos

Praėjusios savaitės pabaigoje, Varėnos r. sav., Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomi 34 naminiai paukščiai, nustatytas labai patogeniškas H5N1 potipio paukščių gripas (LPPG), praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Aplink paukščių laikymo vietą nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Aplink paukščių laikymo vietą nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 20, 2023, 6:00 PM

Aplink paukščių laikymo vietą nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, pridedama pranešime žiniasklaidai.

Pranešama, kad kovo 16 d. VMVT specialistai gavo pranešimą apie staiga nugaišusius paukščius. Nuvykus į vietą, ūkiui buvo pritaikyti ribojimai, vieta dezinfekuota. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai ištyrę mėginius patvirtino – naminius paukščius pražudė paukščių gripo H5N1 potipio virusas.

„Ankstyvas pavasaris – kritinis metas naminių paukščių augintojams ir štai po beveik 2 metų pertraukos vėl turime paukščių gripo židinį naminių paukščių ūkyje.

Metas suklusti ir tiems, kurie augina tik keletą naminių paukščių savo reikmėms taip pat ir didelių paukštininkystės ūkių savininkams: pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys laukiniai vandens paukščiai.

Jų migracija jau prasidėjusi, todėl naminių paukščių laikytojus prašome laukinės paukščių migracijos laikotarpiu laikyti savo paukščius uždarytus arba išleisti į lauką aptvertose aikštelėse, neleisti prie atvirų vandens telkinių, užtikrinti biosaugos laikymąsi, o pastebėjus paukščių sveikatos būklės pakitimus arba staiga nugaišus laikomiems paukščiams, nedelsiant informuoti VMVT trumpuoju telefonu 1879.

Tikimės, kad paukščių augintojų ir laikytojų sąmoningumas padės užkirsti kelią naujų, šio ypač patogeniško viruso, židinių atsiradimui Lietuvoje“ – įspėja laikinai VMVT direktoriaus pareigas einanti Audronė Mikalauskienė.

VMVT specialistai primena, kad šiuo metu jau yra prasidėjusi intensyvi laukinių paukščių migracija, todėl naminių paukščių augintojai privalo laikytis biologinio saugumo priemonių: užkirsti bet kokį kelią naminių ir laukinių paukščių kontaktui (vengti išleisti paukščius į atviras erdves, atvirus vandens telkinius); sumažinti laukinių paukščių judėjimą aplink naminių paukščių aptvarus (lesalus ir vandenį paukščiams tiekti tik uždarose patalpose); griežtai kontroliuoti transporto priemonių, žmonių ir įrangos patekimą į paukščių laikymo patalpas; nuolatos valyti ir dezinfekuoti gyvūnų laikymo vietas ir naudojamą priežiūros įrangą, laikytis higienos reikalavimų, dažnai keisti darbo rūbus ir batus.

Taip pat nepirkti paukščių iš nepatvirtintų paukščių laikytojų ir neįsileisti į paukščių laikymo patalpas paukščių su ligos požymiais; pranešti VMVT arba privačiam veterinarijos gydytojui apie bet kokį paukščių gaištamumo ar sergamumo padidėjimą ūkyje; užtikrinti tinkamą mėšlo, kraiko ir nugaišusių gyvūnų šalinimą.

VMVT apie nustatytą LPPG protrūkį naminių paukščių laikymo vietoje informavo Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją. Dėl nustatyto LPPG protrūkio VMVT sustiprino pasyvią stebėseną laukinių paukščių susibūrimo vietose ir naminių paukščių laikymo vietose.

Paukščių gripo protrūkis naminių paukščių ūkyje Lietuvoje paskutinį kartą fiksuotas 2021 m.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.