Bostono maratono sprogdintojui Dž. Carnajevui – mirties bausmė

Bostono maratono sprogdintojas Džocharas Carnajevas išgirdo dar vieną ir patį griežčiausią nuosprendį. Prisiekusieji po tris dienas trukusio proceso nusprendė, kad 21 metų Dž.Carnajevui turi būti įvykdyta mirties bausmė.

Prisiekusieji nebuvo gailestingi Dž.Carnajevui.<br>AP nuotr.
Prisiekusieji nebuvo gailestingi Dž.Carnajevui.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

May 15, 2015, 11:37 PM, atnaujinta Jan 3, 2018, 2:54 PM

Jis su vyresniuoju broliu Tamerlanu 2013 metų balandį per išpuolį pražudė 3 žmonės ir 264 sužeidė. Žuvusieji – aštuonmetis Martinas Richardas, 29-erių Krystle Campbell ir Botono universiteto studentė Lingzi Lu.

Tam, kad būtų skirta mirties bausmė, prisiekusieji turėjo nuspręsti vienbalsiai.

Prisiekusieji 14 valandų svarstė, kol nutarė skirti mirties bausmę pagal šešis iš 17 kaltinimų, kurie buvo pateikti 21 metų musulmonui, buvusiam universiteto studentui, kilusiam iš Čečėnijos ir atvykusiam į JAV dar vaikystėje.

Tie patys 12 prisiekusiųjų balandžio 8 dieną patvirtino visus 30 kaltinimų, susijusių su sprogdinimais 2013 metų balandžio 15 dieną, policijos pareigūno nužudymu, automobilio pagrobimu ir susišaudymu per jo gaudynes.

Trys žmonės žuvo, 264 buvo sužeisti, iš jų 17 neteko galūnių per dvigubą sprogimą prie populiaraus šiame mieste rengiamo maratono finišo linijos.

Teisme neparodė emocijų

2013 metų balandžio 15 dieną per kasmetį Bostono maratoną broliai Carnajevai detonavo du savadarbius sprogstamuosius užtaisus netoli finišo linijos. Šis išpuolis buvo didžiausias JAV nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Niujorke, Vašingtone ir Pensilvanijoje.

Dž.Carnajevas pabėgo, bet buvo sulaikytas po keturių dienų. Būdamas sužeistas jis pasislėpė prie vieno namo laikomoje valtyje ir ten krauju užrašė žinią, kuria teisino tokius išpuolius kerštu JAV už karus Irake ir Afganistane.

Po dvejų metų jis, vilkintis juodą striukę, sunėręs rankas priešais save, nerodė jokių emocijų, kai teismo pareigūnas perskaitė mirties nuosprendį.

Skaitant nuosprendį teisme vyravo tyla.

Vyriausybės kaltintojai vadino Dž.Carnajevą negailestingu teroristu, kuris nusipelnė mirti dėl sukeltų žudynių. Advokatai tikino, kad jis esąs „prarastas vaikas“, kuriuo iki „šlykštaus nusikaltimo“ manipuliavo vyresnysis brolis.

Kaltę vertė broliui

Dž.Carnajevo advokatai pripažino, kad jis padėjo vieną iš bombų, tačiau buvo tik neryžtingas bendrininkas, kuriam tuo metu buvo 19 metų, bauginimais arba manipuliuojant įtrauktas į šį nusikaltimą savo brolio, kuris laikėsi daug radikalesnių pažiūrų.

Prisiekusieji sprendė, ar Dž.Carnajevas yra kaltas pagal 30 kaltinimų dėl Bostono maratono sprogdinimų ir policininko nužudymo, automobilio nuvarymo bei susišaudymo su pareigūnais, kai broliai mėgino pasprukti.

Norėjo nubausti Ameriką

Pirmasis etapas baigėsi, kai prokurorai ir advokatai pateikė baigiamuosius argumentus, o federalinis teisėjas George'as O'Toole'as surengė ilgą instruktažą prisiekusiesiems.

Prokurorai per keturias savaites trukusį bylos nagrinėjimą iškvietė 92 liudytojus, siekdami įrodyti, kad Dž.Carnajevas buvo aktyvus ir ne mažiau ryžtingas sprogdintojas nei jo vyresnis brolis Tamerlanas, kurį nukovė policija per gaudynes.

„Jis norėjo terorizuoti šią šalį. Jis norėjo nubausti Ameriką už tai, ką ji daro jo žmonėms“, – federalinio prokuroro padėjėjas Aloke'as Chakravarty sakė teismui pirmadienį paskelbtoje baigiamojoje kalboje.

„Tą dieną jie jautėsi esantys kariai, mudžahidai. Ir jie atnešė savo kovą į Bostoną“, – pridūrė jis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.