Japonija atsisako taikos politikos: siųs karius ir į užsienį

2015 m. liepos 16 d. 13:34
lrytas.lt
Chaotiški debatai
Daugiau nuotraukų (1)
Šio balsavimo rezultatai tapo pergale nacionalistinių pažiūrų premjerui Shinzo Abe kitiems dešiniosios stovyklos veikėjams, kurie ignoravo visuomenės pyktį, sakydami, kad stengiasi išvaduoti šalį nuo JAV primestos konstitucijos pančių.
Pasak jų, iki šiol pagrindinis įstatymas neleido Japonijai turėti visaverčių ginkluotųjų pajėgų ir trukdė Tokijui imtis priemonių, reikalingų apsaugoti šalies piliečiams, taip pat padėti sąjungininkams ir draugams.
Sh.Abe valdančioji koalicija viena nubalsavo už naująjį paketą, kai visos pagrindinės opozicijos partijos paliko žemųjų parlamento rūmų salę protestuodamos prieš šį žingsnį. Jų boikotas atspindi didelės visuomenės dalies nepritarimą siūlomoms pataisoms.
„Saugumo padėtis aplink Japoniją vis labiau aštrėja“, – Sh.Abe sakė žurnalistams po balsavimo, aiškiai turėdamas galvoje Kinijos stiprėjimą.
„Šie teisės aktai būtini, kad apsaugotų Japonijos žmonių gyvybes ir užkirstų kelią karui dar prieš jam įsiplieskiant“, – aiškino jis,
Antradienį apie 60 tūkst. žmonių dalyvavo mitinge prie parlamento, kurio žemuosiuose rūmuose vyko debatai dėl teisės aktų paketo, turinčio suteikti didesnius įgaliojimus Japonijos kariuomenei, kurios veikla yra griežtai ribojama.
Per tą demonstraciją įvyko protestuotojų susistumdymų su policija, o du apie 60 metų vyrai buvo suimti dėl pareigūnų užpuolimo, pranešė vietos žiniasklaida.
Demonstracijos Japonijoje paprastai būna mažos ir labai tvarkingos, bet pastarasis klausimas itin įaudrino didelę visuomenės dalį.
Be kita ko, siūlomas įvairių įstatymų pataisų paketas leis Japonijos kariuomenei dalyvauti ne pagal Jungtinių Tautų mandatą rengiamose taikos palaikymo misijose, jeigu jį patvirtins aukštieji parlamento rūmai.
Sh.Abe vadovaujama Liberalų demokratų partija (LDP) ir jos koalicijos partneriai turi daugumą aukštuosiuose rūmuose, bet apžvalgininkai perspėja, kad įstatymų leidėjai tą paketą gali atmesti arba pasiūlyti pataisų.
Kita vertus, žemieji parlamento rūmai bet kokius pakeitimus gali atšaukti, jeigu už tai balsuotų dviejų trečdalių dauguma, kurią Sh.Abe veikiausiai sugebėtų užsitikrinti. Tikėtina, kad šie teisės aktai įsigalios ateinantį rudenį.
Premjeras, kuris yra uolus nacionalistas, nori „normalizuoti“ Japonijos gynybos politiką, kuri iki šiol buvo smarkiai apribota konstitucijos, parašytos okupacinės JAV administracijos po Antrojo pasaulinio karo.
Negalėdamas užsitikrinti pakankamo palaikymo pakeisti konstitucijos straipsniams, įpareigojantiems vykdyti pacifistinę politiką, Sh.Abe pakeisti pagrindinio įstatymo interpretaciją papildomais teisės aktais, ignoruodamas teisės ekspertų perspėjimus, kad tokie įstatymai prieštarauja konstitucijai.
Chaotiški debatai
Ketvirtadienį vykęs balsavimas buvo Sh.Abe pergalė, bet daugėja ženklų, kad ši kampanija sukels didelių politinių padarinių. Apklausos rodo, kad visuomenės dauguma nusistačiusi prieš naujuosius teisės aktus, o anksčiau buvęs itin didelis Sh.Abe populiarumas blėsta.
Trečiadienį parlamento komitetų posėdžių salėje tvyrojo sumaištis, kai ją užplūdo opozicijos deputatai, nesėkmingai mėginę blokuoti svarstymą.
Dešimtys politikų laikė plakatus su užrašais, sakančiais, kad jie yra „verčiami“ balsuoti už siūlomus teisės aktus – pasak jų, iš esmės prieštaraujančius pacifistinei konstitucijai.
Įstatymų leidėjai skandavo „Ne“ ir laikė plakatus su užrašais „Ne Abe politikai“, „Ne priverstiniam sprendimui“. Tuo tarpu LDP deputatai pasiekė, kad balsavimas įvyktų ir jį tvirtai laimėjo.
Esminė pataisa naujajame pakete leidžia Japonijos kariuomenei dalyvauti operacijose, turinčiose užtikrinti šalies sąjungininkų saugumą, vykdant „kolektyvinę gynybą“, net jeigu nebūtų iškilusi tiesioginė grėsmė Japonijai ir jos žmonėms. Tokią galimybę ankstesnės vyriausybės atmesdavo.
Protestuotojai, tarp kurių buvo daug vidutinio ir senyvo amžiaus žmonių, sakė, kad naujoji politika įtrauks Japoniją į Amerikos karus atokiuose pasaulio regionuose.
Tačiau reformos šalininkai pabrėžia, kad įsitraukimo į bet kokį konfliktą sąlygos išliks daug labiau suvaržytos negu daugelyje kitų šalių.
Jie tvirtina, kad šalies politika turi būti pakeista, atsižvelgiant į kintančią saugumo aplinką Azijoje, kur Šiaurės Korėja tradiciškai išlieka karinga ir nenuspėjama, o Kinijos tonas tampa vis labiau kategoriškas.
Kinijai žingsnis nepatiko
Kinija ketvirtadienį pareiškė, kad Japonijos parlamento žemųjų rūmų priimti saugumo teisės aktai yra „beprecedentis žingsnis nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, keliantis klausimų dėl šalies gynybos politikos.
Pagal šiuos įstatymus japonų kariai pirmą kartą nuo 1945-ųjų galės būti pasiųsti kautis kitose šalyse.
„Visiškai pagrįsta kelti klausimą, ar Japonija nesirengia atsisakyti tik į gynybą orientuotos savo politikos“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Hua Chunying paskelbtame pareiškime.
JaponijaKariuomenėginklavimasis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.