Šiaurės Korėjos diktatoriaus įbrolis nužudytas uždrausta medžiaga

Jis pridūrė, kad Šiaurės Korėja anksčiau gamino VX.

Kim Jong Namas vasario 13 dieną buvo užpultas dviejų moterų Kvala Lumpūro tarptautiniame oro uoste ir netrukus mirė.<br>AP nuotr. iš archyvo
Kim Jong Namas vasario 13 dieną buvo užpultas dviejų moterų Kvala Lumpūro tarptautiniame oro uoste ir netrukus mirė.<br>AP nuotr. iš archyvo
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf

Feb 24, 2017, 6:26 AM, atnaujinta Apr 9, 2017, 4:46 AM

Policija paskelbė toksikologinio tyrimo dėl Kim Jong-namo nužudymo Kvala Lumpūro oro uoste preliminarius rezultatus ir nurodė, kad dvi jį užpuolusios moterys panaudojo nervus paralyžiuojančią medžiagą VX, kuri yra bekvapė, beskonė ir itin nuodinga.

Jungtinės Tautos šią medžiagą priskiria prie masinio naikinimo ginklų. Jos pėdsakų buvo rasta tepinėliuose, paimtuose nuo nužudytojo veido ir akių.

Nutekintas oro uosto apsaugos vaizdo kamerų įrašas rodo, kaip vasario 13 dieną dvi moterys prisiartina prie apkūnaus Kim Jong-namo ir, atrodo, kažką uždeda jam ant veido.

Truputį vėliau Kim Jong-namas matomas prašantis oro uosto darbuotojų pagalbos, o šie palydi jį į medicinos punktą.

Malaizijos policija nurodė, kad vyrą ištiko priepuolis ir kad jis mirė pakeliui į ligoninę.

Nacionalinės policijos vadovas Khalidas Abu Bakaras penktadienį sakė, kad detektyvai aiškinsis, koks buvo mirtinai pavojingos VX šaltinis.

„Tiriame, kaip ši medžiaga pateko į šalį, – nurodė jis. – Tai neteisėta cheminė medžiaga. Ji yra cheminis ginklas.“

Tačiau Khalidas Abu Bakaras pripažino: „Jeigu įvežamas mažas cheminės medžiagos kiekis, jį mums būtų sunku aptikti.“

Vienas regiono saugumo ekspertas sakė naujienų agentūrai AFP, kad VX būtų nesunku įvežti diplomatinių siuntų krepšyje, kurios paprastai nebūna tikrinamos muitinės pareigūnų.

Šiaurės Korėja anksčiau yra pasinaudojusi šia galimybe, „slapta gabendama daiktus, įskaitant kontrabanda, ir daiktus, kurie atkreiptų dėmesį, jeigu būtų gabenami įprastais kelionių kanalais“, sakė Rohanas Gunaratna, vadovaujantis Singapūre įsikūrusiam Politinio smurto ir terorizmo tyrimų centrui.

Jis pridūrė, kad Šiaurės Korėja anksčiau gamino VX.

„Šiaurės Korėjos žvalgybos tarnyba labai aktyvi Tailande, Malaizijoje ir Indonezijoje. Mūsų dienomis ji kelia grėsmę šiam regionui“, – pabrėžė R.Gunaratna said.

„Reikėjo nusiplauti rankas“

Khalidas Abu Bakaras anksčiau šią savaitę sakė, kad moteris, puolusi Kim Jong-namą iš už nugaros, žinojo, kad naudoja nuodus. Policijos vadovas atmetė pareiškimus, kad ta moteris galbūt manė dalyvaujanti kokiame nors televizijos pokštų šou.

„Ta moteris ėjo į tualetą atkišusi rankas. Ji puikiai žinojo, kad ta medžiaga nuodinga ir kad ji turi nusiplauti rankas“, – pažymėjo jis.

Pagal 1997 metų tarptautinę Cheminių ginklų konvenciją, šalys privalo deklaruoti savo turimas VX ir kitų cheminių ginklų atsargas ir galiausiai jas sunaikinti. Tačiau Šiaurės Korėja nėra prisijungusi.

Penktadienį paskelbtame trumpame pranešime Khalidas Abu Bakaras nurodė, kad mokslininkai toliau analizuot „kitą medžiagą“, surinktą tiriant nužudytojo palaikus.

Skrodimo rezultatai atmeta širdies smūgio tikimybę. Tyrėjai sutelkė dėmesį į prielaidą, kad Kim Jong-namas mirė nuo nuodų, patekusių į organizmą per veidą, o Pietų Korėja teigia, kad jis buvo tikslingai nužudytas.

Malaizijos detektyvai laiko suėmę tris asmenis: dvi moteris iš Indonezijos ir Vietnamo bei šiaurės korėjietį. Pareigūnai ieško dar septynių žmonių, kuriuos norima apklausti, bet manoma, kad keturi jų pabėgo į Pchenjaną.

Manoma, kad vienas į tyrėjų akiratį patekęs vyras tebėra Malaizijoje, bet jis yra aukšto rango Šiaurės Korėjos ambasados darbuotojas.

Policija pripažino, kad dėl šio asmens diplomatinio statuso nebus įmanoma jo apklausti, nebent jis pasiduotų teisėsaugai.

Šiaurės Korėjos žiniasklaida ketvirtadienį nutraukė 10 dienų tvyrojusią tylą dėl šio nužudymo ir tūžmingai apkaltino Malaiziją, esą ji „nepadoriai“ tiria šią bylą ir užsiima politiniais žaidimais dėl jo palaikų.

Savo pirmuosiuose komentaruose Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA sakė, kad už nužudymą yra atsakinga Malaizija, ir apkaltino ją susimokius su Pietų Korėja.

Agentūros paskelbtame ilgame tekste sakoma, kad Malaizija neatidavė velionio kūno „dėl absurdiško preteksto“, reikalaudama jo šeimos nario DNR mėginio.

Kol kas niekas iš Kim Jong-namo artimųjų nesikreipė dėl jo palaikų sugrąžinimo.

Cheminiai ginklai

Vis dėlto Šiaurės Korėja niekada nepripažino, kad auka yra faktinėje tremtyje gyvenęs Kim Jong-uno netikras brolis. KCNA pranešime jis įvardijamas tik kaip Šiaurės Korėjos „pilietis“, „turintis diplomatinį pasą“.

VX yra naudojama tik kaip cheminis ginklas. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) ją apibūdina kaip „paties stipriausio poveikio“ nervus paralyžiuojančią medžiagą.

„Tikėtina, kad bet koks matomas skystos VX kontaktas su oda būtų mirtinas, nebent ji būtų tučtuojau nuplauta“, – sakoma CDC tinklalapyje.

Visos nervus paralyžiuojančios medžiagos veikia sutrikdydamos vieną organizmo fermentą, „išjungianti“ kūno liaukas ir raumenis.

Jeigu šis „jungiklis“ nebeveikia, liaukos ir raumenys nuolat stimuliuojami, pervargsta ir nebegali palaikyti kvėpavimo.

Velionis Irako diktatorius Saddamas Husseinas buvo apkaltintas naudojęs VX praeito amžiaus 9-ame dešimtmetyje.

Japonijos apokalipsinio kulto „Aum Shinrikyo“ nariai 1994 metais panaudojo VX per išpuolį Osakoje, kai buvo nužudytas vienas biuro darbuotojas. Ši medžiaga taip pat buvo panaudota mėginant nužudyti kitus du žmones.

Kultas, vadovaujamas guru Shoko Asaharos, 1995 metais Tokijo metropolitene surengė nervus paralyžiuojančių zarino dujų ataką, nusinešusią 12 žmonių gyvybių. Sh.Asahara buvo nuteistas myriop už pražūtingą išpuolį metropolitene, taip pat už mirtinai pavojingų medžiagų, įskaitant zariną ir VX, gamybą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.