Naujoji Zelandija tai padarė pirmoji: smurto aukoms – atostogos

2018 m. rugpjūčio 25 d. 19:45
„The Guardian“ ir „Lietuvos ryto“ inf.
Naujoji Zelandija garsėja rūpinimusi moterimis – net jos lyderei premjero postas pastaruoju metu nėra kliūtis auginti naujagimę. Šalis žengė dar vieną žingsnį smurto namuose aukoms suteikdama mokamas atostogas.
Daugiau nuotraukų (1)
Nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems žmonėms Naujojoje Zelandijoje nuo šiol skiriama 10 dienų, per kurias atsiras laiko palikti žiauriai besielgiantį partnerį, rasti naują gyvenamąją vietą ir apsaugoti savo vaikus.
Pirmąja tai leidusia šalimi Naujoji Zelandija tapo trečiadienį, kai parlamentas pritarė Žaliųjų partijos narės Jan Logie įstatymo projektui. Jis įsigalios kitų metų balandį.
Tiesa, ne visi politikai palaikė moterų prieglaudoje dirbusios parlamentarės pasiūlymą.
Įspėta, kad smulkiajam ir vidutiniam verslui tokių atostogų našta gali būti per didelė, o kai kurie darbdaviai dėl to gali vengti įdarbinti žmones, kuriuos įtaria esant smurto aukomis.
Naujojoje Zelandijoje smurto artimoje aplinkoje pasitaiko dažniau nei kitose išsivysčiusiose šalyse.
Policijai čia į iškvietimus tenka reaguoti kas keturias minutes, o ekonomikai ši problema atsieina 4–7 mlrd. Naujosios Zelandijos dolerių (2,4–4 mlrd. eurų).
„Šios iniciatyvos tikslas – į problemos sprendimą įtraukti visuomenę. Be to, turime keisti kultūrines normas ir pasakyti, kad tai nėra normalu“, – teigė J.Logie.
Smurto aukos neturės pateikti savo nukentėjimo įrodymų.
Joms taip pat bus suteikta papildoma apsauga: bus lengviau pakeisti darbo vietos ir elektroninio pašto adresą, iš kompanijos tinklalapio pašalinti kontaktinius duomenis.
„Žiaurumas nelieka vien namuose, jis dažnai pasiveja auką ir darbo vietoje.
Dažnai pasitaiko ir taip, jog nuolatiniu persekiojimu, laiškais arba skambučiais, grasinimu aukai ar kolegoms skriaudėjas mėgina priversti auką netekti darbo, kad ji taptų dar labiau nuo jo priklausoma“, – aiškino J.Logie.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.