Padidėjus apkaltos grėsmei D. Trumpas griežtina retoriką

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuriam iškilo apkaltos grėsmė, pirmadienį per tviterį pažėrė sąmokslo teorijų, raginimų areštuoti demokratų veikėjus už išdavystę ir niūrių perspėjimų dėl galinčio kilti pilietinio karo.

Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Donaldas Trumpas.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Sep 30, 2019, 9:29 PM

Prezidentas sugriežtino retoriką, demokratų vadovaujamiems Atstovų Rūmams aiškinantis, ar 73 metų nekilnojamojo turto magnatas piktnaudžiavo valdžia.

„Didžiausia Raganų Medžioklė per mūsų Šalies istoriją!“ – sakoma vienoje iš D. Trumpo „Twitter“ žinučių.

D. Trumpas netgi užsiminė, kad apkaltos tyrimui vadovaujantis demokratų įstatymų leidėjas turėtų būti suimtas už išdavystę, kai šis pavaizdavo prezidentą kaip mafijos bosą.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas praėjusią savaitę pradėjo Kongreso svarstymus pamėgdžiodamas prezidento pokalbį telefonu. Vaizduodamas daromą spaudimą Ukrainos lyderiui pradėti tyrimą prieš potencialų D. Trumpo varžovą Joe Bideną, jis kalbėjo kaip mafijos vadeiva.

Atstovų Rūmai apkaltos tyrimą pradėjo anoniminiam pranešėjui pateikus skundą dėl liepos 25-ąją įvykusio D. Trumpo pokalbio telefonu su Ukrainos lyderiu.

Jeigu 435 narius turintys Atstovų Rūmai paprasta dauguma pritartų D. Trumpo apkaltai, procesas persikeltų į respublikonų dominuojamą Senatą, kur prezidentas galėtų būti pripažintas kaltu ir pašalintas iš pareigų tik dviejų trečdalių balsų dauguma.

A. Schiffo vaidyba siekiant sudramatinti prezidento elgesį buvo plačiai sukritikuota konservatyviosios pakraipos žiniasklaidos priemonių.

D. Trumpas tai pavadino „IŠGALVOTU ir siaubingu pareiškimu“. A. Shiffas „apsimetė, lyg mano [žodžiai] buvo svarbiausia mano skambučio Ukrainos prezidentui dalis, ir perskaitė juos garsiai Kongresui ir Amerikos žmonėms“, rašė prezidentas.

„Tai neturėjo JOKIO ryšio su tuo, ką pasakiau per pokalbį, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje. – Suimti už išdavystę?“

„Pilietinis karas“

D. Trumpas taip pat daugelį nustebino pasidalijęs žinute, kurioje cituojamas baptistų pastoriaus Roberto Jeffresso interviu televizijai „Fox News“. Dvasininkas perspėjo, jog jeigu prezidentui būtų surengta apkalta, šaliai grėstų „pilietinio karo“ pavojus.

„Jeigu demokratams pasisektų pašalinti prezidentą iš pareigų (nors jie šito niekada nesulauks), tai sukeltų į Pilietinį karą panašų skilimą šioje Valstybėje, nuo kurio mūsų šalis niekada nepasveiktų“, – D. Trumpas perfrazavo R. Jeffressą.

Šią prezidento žinutę pasmerkė mažiausiai vienas respublikonų įstatymų leidėjas – Ilinojaus kongresmenas Adamas Kinzingeris.

„Esu lankęsis valstybėse, nuniokotose pilietinio karo, – per „Twitter“ parašė A. Kinzingeris. – @realDonaldTrump, niekada neįsivaizdavau, kad tokia citata bus pakartota Prezidento. Tai daugiau nei atgrasu.“

D. Trumpo užuominą apie pilietinį karą taip pat sukritikavo Richardas Painteris – buvęs prezidento George'o W. Busho Baltųjų rūmų vyriausiasis teisinis konsultantas etikos klausimais.

„Prezidentui, grasinančiam pilietiniu karu, jeigu politinis procesas jo nepalaikys, negali būti leidžiama vadovauti Jungtinių Valstijų kariuomenei, – pastebėjo R. Painteris, pasitraukęs iš Respublikonų partijos. – Jis turėtų būti tučtuojau pašalintas iš posto.“

D. Trumpas taip pat atgaivino įvairias sąmokslo teorijas, įskaitant teigiančią, kad įsilaužimas į Demokratų partijos serverį ir elektroninių laiškų vagystė per 2016 metų prezidento rinkimų kampaniją buvo organizuota ne iš Rusijos, o iš Ukrainos.

„Tai visiškai paneigta“, – apie šią teoriją televizijai ABC sakė buvęs D. Trumpo krašto saugumo patarėjas Thomas Bossertas.

Per minėtą pokalbį su V. Zelenskiu D. Trumpas prašė Ukrainos lyderį pasidomėti šiuo reikalu, taip pat tyrimu dėl J. Bidenu ir jo sūnaus Hunterio, dirbusio vienos ukrainiečių dujų įmonės valdyboje.

Be demokratų, D. Trumpas taip pat sugriežtino retoriką prieš vieną mėgiamiausių savo taikinių – žiniasklaidą.

„Šitie radikalūs kairieji, nieko neveikiantys demokratai daro didelę žalą mūsų šaliai, – rašė prezidentas. – Jie meluoja ir sukčiauja kaip niekad anksčiau per mūsų šalies istoriją, kad destabilizuotų Jungtines Amerikos Valstijas ir jų artėjančius 2020-ųjų rinkimus.“

„Jie ir melagingų naujienų žiniasklaida yra pavojingi ir blogi!“ – tęsė D. Trumpas.

„Surizikuoti savo karjeromis“

Tik nedaugelis respublikonų įstatymų leidėjų kritikavo D. Trumpą nuo Ukrainos skandalo pradžios praeitą savaitę, bet buvęs respublikonų senatorius Jeffas Flake'as paragino juos pasisakyti.

„Bendražygiai respublikonai, atėjo laikas surizikuoti savo karjeromis vardan jūsų principų, – sakoma dienraštyje „The Washington Post“ paskelbtame J. Flake'o straipsnyje. – Jeigu esate įsitikinę, kad prezidentas nusipelnė apkaltos, žinote, kad jis nenusipelnė būti perrinktas.“

„Tiems, kas svarbiausia nori laikyti Ameriką, šiuo šalies gyvenimo momentu kritiškai svarbu prisiminti, kad mes visi, čia ir dabar, darome būtent tai“, – pridūrė jis.

„Tikėkite manimi, kai sakau, kad dėl darbą galit susirasti kur nors kitur. Tačiau sielos niekur kitur nerasite“, – pažymėjo J. Flake'as.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.