Tarp kandidatų į Sacharovo premiją – uigūrų aktyvistas ir nužudyta brazilų aktyvistė

Prestižinei Europos Parlamento Sacharovo premijai antradienį nominuotas Kinijoje nuo 2014 metų kalintis uigūrų ekonomistas, trys brazilų aktyvistai ir grupė Kenijos studentų, kovojančių prieš moterų lytinių organų žalojimą.

 Pagerbiama nužudyta Brazilijos politinė aktyvistė ir žmogaus teisių gynėja Marielle Franco.<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Pagerbiama nužudyta Brazilijos politinė aktyvistė ir žmogaus teisių gynėja Marielle Franco.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 8, 2019, 9:24 PM

Už Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione gyvenančios uigūrų musulmonų mažumos teises kovojęs ir kalėti iki gyvos galvos nuteistas Ilhamas Tohti (Ilchamas Tochtis) prieš kelias savaites už savo veiklą buvo apdovanotas kitu prestižiniu Pekino pasipiktinimą išprovokavusiu prizu.

Praėjusį mėnesį Europos Taryba I. Tohti skyrė Vaclavo Havelo žmogaus teisių premiją už „suteiktą balsą visai uigūrų tautai“, nepaisant griežtos Kinijos valdžios kritikos. Anot Pekino, apdovanojimo jam skyrimas prilygsta „terorizmo rėmimui“.

Pasak teisių gynėjų grupių, uigūrai ir kitos daugiausia musulmoniškos tautinės mažumos susiduria su nuožmiu valdžios susidorojimu. Milijonai jų buvo ir yra laikomi internuotųjų stovyklose, kurias Kinijos valdžia dar neseniai neigė.

Kandidatų sąraše taip pat yra nužudyta Brazilijos politinė aktyvistė ir žmogaus teisių gynėja Marielle Franco (Marielė Franku), apdovanojimui pristatyta kartu su Amazonės indėnų vadu Raoni Metuktire'u (Raoniu Metuktiru), kovojančiu prieš miškų naikinimą Amazonijoje, ir žmogaus teisių bei aplinkosaugos aktyviste Claudelice Silva dos Santos (Klaudelisi Silva dos Santos).

Sąrašą baigia penkių studenčių grupė iš Kenijos „The Restorers“ (Stacy Owino (Steisi Ovino), Cynthia Otieno (Sintija Otjeno), Purity Achieng (Pjuriti Ašing), Mascrine Atieno (Maskrin Atjeno) ir Ivy Akinyi (Ivi Akinji)), sukūrusi mobiliąją aplikaciją „i-Cut“, padedančią moterims, nukentėjusioms nuo lytinių organų žalojimo, paplitusio Afrikoje.

1988 metais įsteigtą Sacharovo premiją už minties laisvę, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „labiausiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“. Laureatui skiriama 50 tūkst. eurų. Pernai Sacharovo premija buvo skirta Ukrainos režisieriui Olegui Sencovui.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: kompensacijos šildymui bus skiriamos iškart šešiems mėnesiams